Verslas

2013.12.17 16:39

Azerbaidžanas atveria „strategines duris“ dujų tiekimui į Europą

BNS 2013.12.17 16:39

Konsorciumas „Shah Deniz II“, eksploatuojantis didžiulį Azerbaidžano gamtinių dujų telkinį, antradienį pasirašė dokumentą dėl paskutinių investicijų, atveriančių kelią tiekimui į Europą svarbiu už Rusijos ribų einančiu maršrutu.

Konsorciumas „Shah Deniz II“, eksploatuojantis didžiulį Azerbaidžano gamtinių dujų telkinį, antradienį pasirašė dokumentą dėl paskutinių investicijų, atveriančių kelią tiekimui į Europą svarbiu už Rusijos ribų einančiu maršrutu.

Pasirašytas galutinis sprendimas dėl 20 mlrd. eurų investicijų, kuriuo pradedama svarbaus naujo dujotiekio nuo Kaspijos jūros į Europą tiesimas.

Nuo 2018 metų į Turkiją ir Gruziją keliaus 6 mlrd. kub. m gamtinių dujų, o kita jų dalis nuo maždaug 2019-ųjų bus tiekiama Europai, nurodo konsorciumas, kuriame yra britų BP ir Azerbaidžano SOCAR.

Šis žingsnis laikomas svarbiu siekiant mažinti Europos energetinę priklausomybę nuo Rusijos.

„Šiandieninis susitarimas pakeis Europos energetinį žemėlapį“, – sakė Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Aliyevas per sutarties pasirašymo ceremoniją.

„Azerbaidžano dujos dabar gali pasiekti rinką, kuriai jų reikia labiausiai“, – kalbėjo jis.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius William`as Hague`as pasidžiaugė šiuo susitarimu ir padėkojo I.Alijevui už „svarbų Azerbaidžano vaidmenį, paverčiant šią sutartį realybe“.

„Pranešimas apie „Shah Deniz II“ plėtrą yra gera žinia Azerbaidžanui, Didžiajai Britanijai ir Europai“, – sakė W.Hague'as per ceremoniją.

„Tai stiprina Europos energetinį saugumą ir konkurencingumą, atveria naują dujų šaltinį pietų Europai“, – sakė jis.

Europos Komisijos vadovas Jose Manuel Barroso šį susitarimą pavadino „strateginiu durų atidarymu“ ir pareiškė, kad jis padės sustiprinti viso kontinento ekonomiką.

„Tai yra svarbi gairė įvairinant energetikos išteklius Europos vartotojų ir verslo naudai“, – sakoma J. M. Barroso pareiškime.

Birželio mėnesį grupė „Shah Deniz II“, kuriai taip pat priklauso Norvegijos „Statoil“ ir Prancūzijos „Total“, nusprendė tiesti trumpesnį ir pigesnį vamzdyną per Adriją (TAP), kuris pasiektų pietų Italiją.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.