Verslas

2015.09.08 13:45

Apeliacinis teismas priėmė L. Bosca nepalankų sprendimą

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Lietuvos apeliacinis teismas antradienį atsisakė pripažinti ir leisti Lietuvoje vykdyti Arbitražo sprendimą, kuriuo Luigi Boscai buvo priteista apie 3,6 mln. eurų bylinėjimosi išlaidų.

Lietuvos apeliacinis teismas antradienį atsisakė pripažinti ir leisti Lietuvoje vykdyti Arbitražo sprendimą, kuriuo Luigi Boscai buvo priteista apie 3,6 mln. eurų bylinėjimosi išlaidų.

Apeliacinis teismas nusprendė, kad arbitražo sprendimo pripažinimas dėl priteistų bylinėjimosi išlaidų prieštarautų viešajai tvarkai, o šalių taikos sutarties tvirtinimas – viešajam interesui, rašoma teismo pranešime spaudai.

Teismo nuomone, kreipdamasis į arbitražą L. Bosca piktnaudžiavo savo teisėmis. Teismo turima medžiaga ir atliktas tyrimas rodo, kad L. Bosca į arbitražą kreipėsi prašydamas atlyginti jam netiesioginius nuostolius, nors prieš tai Lietuvos teismuose laimėjo bylą ir jam buvo priteisti tiesioginiai nuostoliai.

Teismų sprendimų pagrindu gavęs tiesioginių su jo dalyvavimu AB „Alita“ privatizavimo konkurse susijusių nuostolių atlyginimą, 2010 m. kovo 19 d. pranešimu apie arbitražą pradėjo arbitražo procesą prieš Lietuvos Respubliką, pareikšdamas ieškinį dėl 208 mln. eurų netiesioginių nuostolių atlyginimo, kurių atlyginimo, remiantis tarptautinių komercinių investicinių arbitražų praktika, tikėtis nebuvo jokio teisinio pagrindo.

„Priešingas aiškinimas reikštų, kad investuotojai, net ir gavę sąžiningą nuostolių atlyginimą nacionaliniuose teismuose, galėtų papildomai reikšti bet kokio pobūdžio reikalavimus tarptautiniuose arbitražuose ir gauti bylinėjimosi išlaidų atlyginimą net ir tais atvejais, kai jų reikalavimai pripažįstami visiškai nepagrįstais ir atmetami“, – rašoma teismo pranešime.

Teismas primena, kad 2003 m. viduryje Lietuvos Vyriausybė paskelbė AB „Alita“ privatizavimo konkursą, kuriame L. Bosca buvo pripažintas laimėtoju. Derybos dėl privatizavimo nutrūko 2003 m. pabaigoje nesusitarus dėl atsiskaitymo tvarkos, baudų dydžių ir ginčų sprendimo vietos.

Dėl neteisėto derybų nutraukimo L. Bosca kreipėsi į Lietuvos Respublikos bendrosios kompetencijos teismus, kurie pripažino, kad L. Bosca iš derybų buvo pašalintas neteisėtai, ir priteisė jam nepilnus 2 mln. Lt nuostolių.

2010 m. L. Bosca pradėjo arbitražo procesą prieš Lietuvos Respubliką. Arbitražo teismas 2013 m. gegužės 17 d. įpareigojo LR Vyriausybę sumokėti L. Bosca`i apie 3,6 mln. eurų atstovavimo arbitraže išlaidų, o prašymą dėl netiesioginių nuostolių atmetė. Arbitrai pripažino, kad L. Bosca turi teisę tik į tiesioginės žalos atlyginimą, kuri visiškai atlyginta remiantis Lietuvos teismų sprendimų pagrindu.

Ši nutartis per 30 d. dar gali būti kasacine tvarka skundžiama Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.