Verslas

2013.12.18 10:16

Vietoj atsakymų apie Astravo AE – diskusijų imitacija?

Aurelija Malakauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.12.18 10:16

Užsienio reikalų ministerija kaltina Baltarusiją, iki šiol neatsakančią į Lietuvos klausimus dėl Astravo atominės elektrinės saugumo, grubiai pažeidžiant tarptautinę ESPO konvenciją. Tuo metu baltarusiai, prisidengdami visuomenine ekologine iniciatyva, Vilniuje surengė neva nepriklausomo projekto – Astravo atominės elektrinės statybos poveikio aplinkai stebėsenos – vertinimą.

Užsienio reikalų ministerija kaltina Baltarusiją, iki šiol neatsakančią į Lietuvos klausimus dėl Astravo atominės elektrinės saugumo, grubiai pažeidžiant tarptautinę ESPO konvenciją. Tuo metu baltarusiai, prisidengdami visuomenine ekologine iniciatyva, Vilniuje surengė neva nepriklausomo projekto – Astravo atominės elektrinės statybos poveikio aplinkai stebėsenos – vertinimą.

Baltarusijos visuomeninio judėjimo „Ekologinė iniciatyva“ parengto Astravo atominės elektrinės poveikio aplinkai stebėsenos projekto pristatyme – vos keliolika žmonių. Ir tie patys – ne iš Lietuvos valdžios institucijų, kurios apie renginį sako nieko nežinojusios. Atvirkščiai – jos laukia nesulaukia oficialių Minsko atsakymų, kodėl statybai pasirinkta aikštelė netoli Vilniaus, kada bus atlikti jos seisminiai tyrimai, koks bus jėgainės poveikis Neries upei ir požeminiams vandenims.

„Poveikio aplinkai vertinimas nėra suderintas su Lietuva ir tas objektas negali būti statomas“, – sako Lietuvos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Užsienio reikalų ministerija teigia, kad pasirašydama dekretą dėl reaktoriaus statybos pradžios ar nusprendusi išduoti licenciją pirmajam jėgainės blokui, kol nebaigtos poveikio aplinkai procedūros, Baltarusija grubiai pažeidžia tarptautinius susitarimus.

„Jeigu yra nepabaigtos poveikio aplinkai procedūros, mes tai laikome grubiu ESPO konvencijos pažeidimu, o pačios statybos iš tikrųjų jau yra pradėtos prieš pora metų, kas yra tikrai absoliutūs pažeidimai“, – tvirtina URM Ekonominio saugumo politikos departamento direktorė Gitana Grigaitytė.

ESPO konvencija, kurią yra pasirašę ir baltarusiai, kaip tik reikalauja poveikį aplinkai galinčių turėti objektų statybos projektus suderinti su kaimynais. Gruodžio pradžioje ministerija kaimynams dar kartą išsiuntė detalius klausimus dėl būsimos jėginės saugumo. Aplinkos stebėsenos projektą Vilniuje pristatę baltarusiai tikina nieko bendra su Lietuvos klausimais ir oficialiu poveikio aplinkai vertinimu neturintys.

„Atstovaudamas nevyriausybinei ekologinei organizacijai, negaliu atsakyti už tai, kokią informaciją oficialios Baltarusijos institucijos teikia Lietuvos įstaigoms“, – teigia visuomeninio judėjimo „Ekologinė iniciatyva“ valdybos pirmininkas Jurijus Solovjovas.

Atsakomybės dėl Lietuvos laukiamų atsakymų kratosi ir tyrimą atlikusi Baltarusijos aplinkos apsaugos ministerijos atstovė.

„Kiek žinau, oficialūs atsakymai buvo. Kitas klausimas, ar jie patiko Lietuvai. Daug buvo atsakymų, bet gal ne visi jie tenkino klausiančiuosius“, – sako Baltarusijos Radiacinės kontrolės ir stebėjimo centro vadovė Olga Žukova.  

Baltarusiai teigia norintys turėti pradinius radiacijos fono duomenis, pagal kuriuos vėliau galėtų vertinti aplinkos pokyčius prie naujos elektrinės. Lietuvos pareigūnai diskusiją, apie kurią nežinojo nė viena iš Astravo atominės poveikio aplinkai vertinimu besidominčių institucijų, vadina tik noru padėti dar vieną pliusą derinimų su kaimynais sąraše.

„Nežinau, kaip vertinti šitą diskusiją, kai atvykstama į Lietuvą ir nepranešama nė vienai oficialiai institucijai, ypač toms institucijoms, kurios tiesiogiai dirba prie šito objekto poveikio aplinkai vertinimo. Kaip supratau, būtent žiniasklaidos atstovai gavo kvietimus į šį renginį ir, jeigu akcentas – žiniasklaidos, o ne oficialių institucijų dalyvavimas, tai vertinimas gali būti įdomus“, – mano G. Grigaitytė.

Pasak ministerijos atstovės, Baltarusija skuba kuo greičiau baigti tarptautines statybos derinimo procedūras, dėl kurių Lietuva ne kartą kreipėsi ir tarptautines organizacijas ir į pačią Baltarusiją. Planuojama, kad vos 50 kilometrų nuo Vilniaus statoma Astravo atominė elektrinė turėtų būti baigta 2020-aisiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.