Verslas

2015.09.08 13:45

Pilnėjant piniginėms – naujas iššūkis

Visus metus sparčiau nei kainų augimas kylantys atlyginimai džiugina bankų analitikus, tačiau kartu pastebima, kad nemažėja pradelstų skolų mokėjimų. Bijoma, kad finansinę gerovę pajutę gyventojai vėl neužliptų ant to paties grėblio.

Visus metus sparčiau nei kainų augimas kylantys atlyginimai džiugina bankų analitikus, tačiau kartu pastebima, kad nemažėja pradelstų skolų mokėjimų. Bijoma, kad finansinę gerovę pajutę gyventojai vėl neužliptų ant to paties grėblio.

Metinėje „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto apžvalgoje analitikai nurodo, kad šiemet pirmąkart nuo 2008 m. realus darbo užmokestis buvo teigiamas ir ši tendencija vyrauja visais trimis ketvirčiais. Taip pat skaičiuojama, kad šiais metais nominalios namų ūkio išlaidos pasiekė ikikrizinį lygį (apie 5 proc.).

Banko analitikų duomenimis, šių metų trečiąjį ketvirtį vidutinis darbo užmokestis augo daugiau nei 6 proc. Atlyginimų augimą labiausiai pajuto minimalų atlyginimą gaunantys asmenys, aukštos kvalifikacijos darbuotojai ir ilgamečiai specialistai.

Kaip pateikė pavyzdį instituto vadovė Odeta Bložienė, praėjusiais metais vidutinės šeimos pajamos siekė 3400 Lt, išleisti joms teko 3000 Lt. Šiais metais skaičiuojama, kad vidutinės šeimos pajamos sudaro 3600 Lt, tuo metu išlaidos siekia – apie 3140 Lt.

Vidutiniškai išlaidos didėjo būstą nuomojantiems asmenims. Skaičiuojama, kad šiemet nuomos kaina išaugo apie 6 proc. Ekonomistai tikisi, kad kitąmet augančios nuomos kainos privers daugiau gyventojus dairytis į nuosavą būstą.

„Jei šeima 2011 m., kai Lietuvos bankas įvedė reikalavimą turėti 15 proc. asmeninių lėšų pradiniam įnašui, kai vienas šeimoje uždirba minimalų atlyginimą, o kitas – vidutinį, pradėjo tada taupyti, tai 2014 m. jau turėtų turėti pakankamai santaupų 55 kv. m ploto ekonominės klasės būstui“, – skaičiavo specialistė.

Analitikė pastebi, kad aktyvesnį vartojimą šalyje paskatino ir didesnės piniginės perlaidos iš užsienio. Kaip nurodoma Lietuvos banko duomenyse, per šių metų dešimt mėnesių fizinių asmenų piniginiai pervedimai iš užsienio išaugo 31,3 proc., palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai.

„Augimas tikrai labai reikšmingas. Jeigu prieš metus perlaidų būdavo, sakykime, 100 Lt, tai šiais metais, jau persiunčia 131 Lt”, – teigė instituto vadovė O. Bložienė.

Nepaisant optimistiškos ekonominės ir finansinės padėties, „Swedbank“ analitikai sunerimę – pradelsti gyventojų įsiskolinimai šių metų rugsėjo pabaigoje buvo 9 proc. didesni nei prieš metus (3,55 mlrd. Lt). O. Bložienė pastebėjo, kad ši tendencija gali ir išlikti.

„Su augančiomis problemomis ir noru vartoti šią tendenciją matysime ir kitąmet“, – teigė ji.

Taip pat kitais metais gyventojus nemaloniai nuteiks žinia, kad kartu su augančiais atlyginimais teks pajusti didėsiančias išlaidas. Ypač tai pajaus tabako ir alkoholio vartotojai, kurie mokės daugiau dėl akcizų padidinimo.

Pastebima, kad simbolinės palūkanos verčia keisti gyventojų taupymo įpročius. Matoma, kad indėlių sumažėjimas siekia 6 proc., tuo metu einamosiose sąskaitose esančių pinigų suma išaugusi apie 17 proc.