Verslas

2013.12.14 14:05

Referendumo dėl žemės iniciatoriai per 15 dienų galės pašalinti trūkumus

BNS 2013.12.14 14:05

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šeštadienį nusprendė leisti referendumo dėl draudimo žemę pirkti užsieniečiams iniciatoriams per 15 dienų pašalinti neesminiais pripažintus parašų rinkimo trūkumus.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šeštadienį nusprendė leisti referendumo dėl draudimo žemę pirkti užsieniečiams iniciatoriams per 15 dienų pašalinti neesminiais pripažintus parašų rinkimo trūkumus.

Referendumo iniciatoriai trūkumus pašalinti galės nuo kitų metų sausio 6 iki sausio 21 dienos.

Anot VRK pirmininko Zenono Vaigausko, naujų parašų per šį laikotarpį rinkti nebus galima.

Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) patikrinus visus parašus, paaiškėjo, kad atitinkančių reikalavimus parašų – 292 200, t.y. beveik 8 tūkst. mažiau, nei reikia norint surengti referendumą.

Tačiau jei būtų pašalinti visi neesminiais laikomi trūkumai, parašų skaičius gali pasiekti ir viršyti įstatymo reikalaujamą 300 tūkst. parašų ribą.

„Tai galima prognozuoti“, – sakė Z.Vaigauskas, paklaustas, ar pašalinus didžiąją dalį trūkumų referendumo iniciatoriams gali pavykti pateikti reikiamą 300 tūkst. parašų skaičių.

VRK posėdyje šeštadienį neesminiais ir taisytinais pripažino pažeidimus renkant parašus, kuomet pasirašiusiojo pavardė ir vardas neįskaitomi (tokių parašų yra 1434), kuomet dokumento numeris netinkamas ar nėra nurodytas (tokių pažeidimų 2417), kuomet nurodyta nepilna gimimo data ar jos nėra (587 pažeidimai), gyvenamoji vieta nenurodyta ar netinkamai nurodyta (5114 pažeidimų), ar pasirašius už neįgalų asmenį (929 pažeidimai).

„Labai geras kompromisinis sprendimas. Mes padarysime viską ir tas klaidas, kurios pripažintos neesminėmis, ištaisysime“, – vertindamas VRK sprendimą šeštadienį sakė vienas referendumo iniciatorių Pranciškus Šliužas.

Paklaustas, kodėl net per 16 tūkst. parašų buvo surašyti viena ranka, P. Šliužas teigė, jog tai buvo padaryta „dėl nežinojimo, nepiktavališkai“.

„Didesnė dalis VRK paminėtų klaidų (renkant parašus – red.) padaryta iš mažo informuotumo ir mūsų rinkikų tam tikro neišprusimo“, – VRK šeštadienį aiškino P. Šliužas.

Referendumo iniciatoriai VRK buvo pateikę per 320 tūkst. piliečių parašų. Tam, kad referendumas būtų rengiamas, būtina surinkti ne mažiau kaip 300 tūkst. tinkamų parašų.

Įstatymas numato, kad pasirašydamas rinkimų teisę turintis Lietuvos pilietis nurodo savo vardą, pavardę, paso arba asmens tapatybės kortelės numerį, gimimo datą, gyvenamąją vietą ir pasirašo.

Be to, Referendumo įstatyme nurodoma, kad Vyriausioji rinkimų komisija, nustačiusi, kad dokumentuose esama neesminių trūkumų ar trūksta labai nedaug (iki 0,5 procento) piliečių parašų, apie tai praneša grupei ir nustato iki 15 dienų terminą šiems trūkumams pašalinti. Per nustatytą laiką šiuos trūkumus pašalinus, reikalavimas paskelbti referendumą toliau nagrinėjamas bendra tvarka.

Šiuo atveju 0,5 proc. parašų sudarytų 1,5 tūkst. parašų. Tuo metu pagal VRK svarstomą parašų patikrinimo aktą referendumo iniciatoriams trūksta apie 8 tūkst. parašų.

Šeštadienį baigėsi terminas, per kurį VRK turėjo suskaičiuoti iniciatorių pateiktus parašų rinkimo lapus.

Iniciatyvinė grupė siūlo surengti privalomąjį referendumą dėl trijų Konstitucijos straipsnių keitimo – sumažinti reikalavimus referendumui surengti ir uždrausti žemės pardavimą užsieniečiams bei juridiniams asmenims. Ji siekia pagrindiniame šalies įstatyme įtvirtinti, kad referendumą būtų galima surengti surinkus ne mažiau kaip 100 tūkst. rinkimų teisę turinčių piliečių parašų.

Draudimas užsieniečiams įsigyti žemės ūkio paskirties žemės galioja iki 2014 metų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.