Verslas

2015.09.08 13:45

Valdžia nepaklausė bankų

Seimas ketvirtadienį nusprendė, kad nuostolių patyrusios įmonės negalės jų visų iš karto padengti gautu pelnu. Priimtose Pelno mokesčio įstatymo pataisose numatyta, kad per metus nuostoliams dengti galima nurašyti iki 70 proc. pelno.

Seimas ketvirtadienį nusprendė, kad nuostolių patyrusios įmonės negalės jų visų iš karto padengti gautu pelnu. Priimtose Pelno mokesčio įstatymo pataisose numatyta, kad per metus nuostoliams dengti galima nurašyti iki 70 proc. pelno.

Tokių pataisų imtasi po to, kai didieji bankai sumokėjo labai nedaug pelno mokesčio, nes pelnu padengdavo anksčiau patirtus nuostolius.

Finansų ministerija buvo siūliusi leisti nubraukti tik 50 proc. pelno, tačiau Seime kartelė nuleista iki 70 proc.

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Statys Kropas anksčiau yra tvirtinęs, kad nepalanki mokestinė aplinka Skandinavijos bankus gali paskatinti keisti rezidencijos šalį ir Lietuvoje palikti tik filialus.

Šiuo metu tokius filialus turi „Danske Bank“ ir „Nordea“.

Tokiems valdžios planams nepritarė ir kitos verslo asociacijos, tvirtinusios, kad toks sprendimas blogins investicinę aplinką.

Įstatymo pataisoms taip pat nepritarė opozicinės partijos.

„Šis Pelno mokesčio įstatymo pakeitimas yra ydingas dėl kelių priežasčių. Visų pirma, jis pažeidžia teisėtus verslo lūkesčius. Taip, žiūrint atgal, net jeigu ir numatyta, kad siūlomos nuostatos bus taikomos apskaičiuojant 2014 m. ir tolesnių metų mokestinį pelną, iš tikrųjų projektas vis tiek turės atgalinį poveikį, nes neleis pilna apimtimi perkelti praeityje susidariusių nuostolių“, – posėdyje tvirtino Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Gintaras Steponavičius.

Jis laikosi nuomonės, kad šios pataisos lėtins ekonomikos augimą ir prastins investicinę aplinką.

Tačiau su tuo sutikti nenorėjo valdantieji.

„Mes kiek jau verslui dabar sudarėme lengvatų ir pelno mokesčių išlygų, tai reikia nevaryti Dievo medin, tikrai verslas yra pamalonintas daug atvejų. Ir dividendų mokestis sumažintas ir manau, kad teisingai sumažintas“, – jam atrėžė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Bronius Bradauskas.

Premjeras Algirdas Butkevičius taip pat tvirtino, kad sprendimas padės kovoti su mokesčių nemokėtojais.

„Tokia landa Pelno mokesčių įstatyme tarp visų Europos Sąjungos šalių buvo tik vienoje Lietuvoje, kai buvo leidžiama apskaitininkams, finansininkams, auditoriams labai sėkmingai registravus keletą įmonių ir vienoje įmonėje visada sukaupti tam tikrus nuostolius, o kitose įmonėse padaryti labai nedidelį apmokestinamąjį pelną“, – kalbėjo premjeras.

DELFI primena, kad dėl šiuo metu esančios galimybės kompensuoti nuostolius nubraukiant pelną pernai SEB ir „Swedbank“ sumokėjo šiek tiek daugiau nei 3 tūkst. Lt pelno mokesčio.

Už pataisas balsavo 75, prieš – 1, susilaikė 7 Seimo nariai.

Jei priimtą įstatymo pataisą pasirašys prezidentė Dalia Grybauskaitė, ji įsigalios nuo kitų metų.