Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Ž. Mauricas: artimiausius 3–4 metus demografinė situacija Lietuvoje – labai gera

Erika Fuks, DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Kalbėdamas apie gyventojų lūkesčius, „Nordea“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas dėstė, jog „žmonės mato stiklinę labiau pusiau tuščią nei pusiau pilną“, tačiau pasidžiaugė, jog artimiausiu metu nerimauti priežasčių nėra daug.

Kalbėdamas apie gyventojų lūkesčius, „Nordea“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas dėstė, jog „žmonės mato stiklinę labiau pusiau tuščią nei pusiau pilną“, tačiau pasidžiaugė, jog artimiausiu metu nerimauti priežasčių nėra daug.

„Tarpbankinės palūkanų normos turėtų kilti 0,3–0,4 proc. punkto, nes komerciniai bankai grąžina pinigus centriniam bankui“, – sakė Ž. Mauricas, bet pridūrė, jog skolinimosi kainos iš esmės nedidės dar bent kelerius metus.

Kalbėdamas apie Lietuvos demografinę situaciją, Ž. Mauricas pasidžiaugė, jog artimiausius 3–4 metus ji bus labai gera, nes kol kas 20–35 metų gyventojų šalyje yra pakankamai, o sostinėje jie sudaro net 25 proc. Jis spėjo, jog tai yra vienas geriausių rodiklių pasaulyje.

“Jie yra potencialūs būsto pirkėjai, verslo įkūrėjai, darbuotojai“, – vardijo Ž. Mauricas.

Jis pridūrė, jog po 4–erių metų situacija turėtų suprastėti, nes šio amžiaus gyventojų mažės. Tačiau, anot ekonomisto, demografinės situacijos prastėjimas nėra tokia opi problema kaip emigracija: vidutiniškai dėl demografinių veiksnių kasmet prarandama po 10 tūkst. gyventojų, o dėl emigracijos – po 80 tūkst.

„Šiais metais dėl emigracijos turėtume netekti apie 18 tūkst. gyventojų, kai 2008 m. jų praradome 16 tūkst.”, – įvardijo Ž. Mauricas per konferenciją “Investicijos į nekilnojamąjį turtą: ko tikėtis 2014 m.?“

Grėsmė – iš Rusijos

Kol kas vienintelės grėsmės, su kuriomis susiduria Lietuvos ekonomika, yra finansinės, mano Ž. Mauricas. Viena pavojingiausių šalių Lietuvos ekonomikai – Rusija.

„Lietuvoje nėra cunamių, o kol Baltarusija ir Kaliningradas nepastatė savo atominių elektrinių, Lietuvai vienintelė grėsmė – finansinė“, – mano ekonomistas.

Ž. Mauricas dėsto, jog kol kas Lietuvai didelę finansinę grėsmę kelia lėtėjantis Rusijos ekonomikos augimas.

„Rusija ir bus didžiausia grėsmė Baltijos šalių ir Lietuvos ekonomikai“, – sako Ž. Mauricas.

Jis vardija, jog to priežastis – Rusijos priklausomybė nuo naftos kainų: kai naftos kainos kyla – Rusijos ekonomika auga, o kainos krenta – ekonomika smunka. Prognozuojama, jog artimiausiu metu naftos kainos toliau mažės.

„Nenustebčiau jeigu kitais, arba 2015 m. Rusija patirs nedidelę recesiją“, – mano Ž. Mauricas.

Be to, jo manymu, artimiausiu metu išsikvėps Rusijos gyventojų galimybės skolintis, kurios šiuo metu augina šalies ekonomiką bei prisideda prie užsienio prekių paklausos augimo.

„Rusijos ekonomikos augimą palaiko privačių paskolų portfelis, kuris kasmet auga po 30–40 proc., – priminė Ž. Mauricas. – Tačiau paskolų portfelio augimas – sulėtės, toks augimas negali tęstis nuolat.“

Geroji žinia – fiksuojamas Vakarų šalių atsigavimas: pirmiausiai Skandinavijos ir Vokietijos augimas, tačiau įtakos Baltijos šalių ekonomikai turės ir Pietų valstybių atsigavimas.

„Kyla Vokietija ir Švedija, taip pat iš recesijos kapanojasi Pietų valstybės, o Pietų žvaigždė – Ispanija, kurios ekonomika, tikimės, ne tik išsikapanos, bet ir paaugs“, – kalbėjo ekonomistas.

„Nordea“ prognozuoja, jog kitąmet euro zona „išlips“ iš recesijos, o tai turėtų atsverti Baltijos šalių praradimus dėl Rusijos ekonomikos galimo susitraukimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi