Verslas

2013.12.11 08:03

Nepavyko susitarti dėl vieningo bankų pertvarkymo mechanizmo

Eglė Merkytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.12.11 08:03

Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančiai Lietuvai trečiadienio naktį nepavyko rasti sutarimo tarp finansų ministrų dėl vieningo bankų pertvarkymo mechanizmo, skirto spręsti bankų nemokumo problemas.

Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančiai Lietuvai trečiadienio naktį nepavyko rasti sutarimo tarp finansų ministrų dėl vieningo bankų pertvarkymo mechanizmo, skirto spręsti bankų nemokumo problemas.

Kitą savaitę ministrai šaukia specialiai šiam klausimui skirtą posėdį ir tikisi rasti galutinį sprendimą. Bankų pertvarkymo mechanizmas yra viena iš svarbiausių euro zonoje kuriamos bankų sąjungos dalių.

Nors lietuviai labai tikėjosi, šį kartą kompromiso tarp valstybių pasiekti dar nepavyko. Nuspręsta rinktis kitą savaitę, dieną prieš viršūnių susitikimą, ir bandyti susitarti vėl. Vis dėlto lietuviai teigia, kad keturiolikos valandų susitikimas padėjo suartinti valstybių pozicijas.

kalba angliškai, reikia užskaityti vertimą

„Dar nėra vieningo sutarimo, kuris galėtų būti, publikuotas ar apie kurį galėtume kalbėti. Tačiau susitarėme dėl bendrų principų, kurie tam tikru lygiu atrodo priimtini visiems”, – teigė pirmininkaujančios Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius.

„Vyko gera diskusija apie tai, kaip nauja sistema turėtų būti sukurta. Žinoma, pirmiau reikia pamatyti teisinius tekstus, tačiau gairės platesniam sutarimui jau buvo padėtos ant stalo. Su papildomu teisiniu ir techniniu darbu šį klausimą galime išspręsti iki Kalėdų“, – teigė Švedijos finansų ministras Andersas Borgas.

Vis dėlto pagrindiniai nesutarimai tarp šalių išliko, nenuspręsta, kokia institucija – Komisija ar Taryba – turėtų priimti sprendimą dėl bankų pertvarkymo, koks turėtų būti gelbėjimo fondo dydis. Vokietija iš viso nenori kurti tokio fondo ir į jį mokėti už griūvančius kitų šalių bankus. Kitos valstybės kaip tik nori vokiškų pinigų ir pasisako už kuo didesnį fondą. Naują sistemą politikus paskatino kurti finansų krizės pamokos – bankininkai ir politikai sutaria, kad euro zonoje reikia naujos sistemos, numatančią bankų pertvarką iš specialaus fondo, o ne mokesčių mokėtojų pinigais. Briuselyje būtent Bankų sąjungos kūrimas matomas kaip viena svarbiausių Lietuvos pirmininkavimo užduočių.

Europos Sąjungos vadovai dar anksčiau išreiškė norą, kad iki šių metų pabaigos valstybės susitartų dėl griūvančių bankų pertvarkymo sistemos. Tačiau jei lietuviams ir kitą savaitę nepavyks rasti šalių susitikimo, neatmetama, kad diskusijos persikels į vadovų susitikimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt