Verslas

2015.09.08 13:45

I. Šimonytė: tai ne NT, o „buržujų“ mokestis

Maždaug 3 tūkst. Lietuvos šeimų turi mažiau nei savaitę deklaruoti ir sumokėti antrus metus šalyje galiojantį prabangaus nekilnojamojo turto (NT) mokestį.

Maždaug 3 tūkst. Lietuvos šeimų turi mažiau nei savaitę deklaruoti ir sumokėti antrus metus šalyje galiojantį prabangaus nekilnojamojo turto (NT) mokestį.

Buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė šį mokestį vadina „buržujų“ mokesčiu ir tvirtina, kad jam dar toli iki kitose šalyse įprasto NT mokesčio, kurio reikėtų ir Lietuvai.

„Šis mokestis buvo priimtas Seimo narių iniciatyva. Tai tokia ir iniciatyva, kaip parašė, taip ir turi. Sakyčiau, kad tas sprendimas buvo priimtas daugiau iš politinės retorikos vaizdo efektų, o ne iš kažkokios mokesčių sistemos nuoseklumo ar mokesčių sistemos reformos pozicijų“, – kalbėdama su DELFI kritikos negailėjo I. Šimonytė.

Prabangaus NT apmokestinimas Lietuvoje įsigaliojo 2012 m. pabaigoje. 1 proc. mokesčio tarifas taikomas visos šeimos NT, kurio vertė viršija 1 mln. Lt.

Jos teigimu, dabar numatytas mokestis šeimos valdomam NT kažkuo primena gerovės mokesčius, egzistuojančius kitose šalyse.

„Tačiau įprastai šiuo mokesčiu yra apmokestinamos ir kitos turto pozicijos, pavyzdžiui, vertybiniai popieriai, jachtos ir panašiai. Taigi šis mokestis primena tą mokestį, bet apima tik NT. Tačiau pagal logiką šis mokestis yra „buržujų“ mokestis, atsiprašau už ironiją, o ne NT mokestis, kokį šalys turi kaip savivaldybių pajamų šaltinį, kai jo bazė yra pakankamai plati“, – komentavo I. Šimonytė.

Pašnekovės nuomone, tam, kad mokestis būtų visuotinis, reikėtų daugiau pataisymų, o ne tik nuleisti kartelę iki tam tikros sumos.

„Mano nuomone, normalus NT mokestis su atitinkamais minimumais būtų visiškai pageidautinas Lietuvoje. Tačiau tai nebūtų toks mokestis, kokį turime dabar. Vertės stumdymas mūsų mokesčio nepaverstų tokiu mokesčiu. Apie NT mokestį ir bobutę iš Žvėryno kalbame turbūt nuo 1997 m., tačiau taip jo ir neturime. Taigi ne man čia spėlioti, ar kada nors Lietuva tokį mokestį turės, ar neturės. Tai yra politikų apsisprendimo reikalas“, – komentavo buvusi finansų ministrė.

Pasak pašnekovės, turėtų būti apmokestinami konkretūs turto vienetai, o gyvenamajai vietai turi būti taikomos įvairios lengvatos. Skirtingose šalyse tai sprendžiama įvairiai, pavyzdžiui, nustatoma neapmokestinama vertė, tam tikras plotas ir pan.

Finansų ministerija, kitąmet planuojanti mokesčių pakeitimus, kol kas nekomentuoja, ar bus keičiama ir NT mokesčio tvarka.

Anksčiau finansų ministras Rimantas Šadžius DELFI yra sakęs, kad Lietuvai reikėtų kitokio NT mokesčio.  Įvesti visuotinį arba bent jau platesnį NT mokestį Lietuvą ne kartą ragino ir Tarptautinis valiutos fondas.

Kai kas panoro pasitaisyti

Šiemet mokestį deklaruoti ir sumokėti reikia iki gruodžio 16 d. Pavėlavus mokėti už kiekvieną pradelstą dieną skaičiuojami 0,03 proc. delspinigiai.

VMI atkreipia dėmesį, kad šeimos nariais laikomi sutuoktiniai su vaikais iki 18 metų, taip pat vieni gyvenantys asmenys, auginantys vaikus.

„Sprendžiant dėl prievolės mokėti ar nemokėti NT mokestį, sudedamos visų šeimos narių atskirai, dalinės ar bendros jungtinės nuosavybės teise valdomo ar įsigyjamo NT vienetų vertės“, – DELFI komentavo VMI viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė.

Iki gruodžio pradžios savo turtą ir mokestį už jį jau deklaravo 153 mokesčių mokėtojai, kurie turės sumokėti 0,55 mln. Lt. Iš viso iš šio mokesčio šiemet tikimasi gauti 5 mln. Lt.

V. Vildžiūnaitės teigimu, šio mokesčio administravimo išlaidos sudaro iki 500 tūkst. Lt.

Nori pasiginčyti

Praėjusiais metais 2163 žmonės deklaravo ir sumokėjo 5,6 mln. Lt prabangaus NT mokesčio. Daugiausiai – 3,7 mln. Lt – sumokėjo Vilniaus apskrities gyventojai, antroje vietoj sumokėję 1,06 mln. Lt buvo klaipėdiečiai, trečioje vietoje – kauniečiai, deklaravę ir sumokėję 398,7 tūkst. Lt.

VMI duomenimis, dar maždaug 190 mokesčių mokėtojų 2012 m. nesumokėjo šio mokesčio nuo 250 mln. Lt vertės turto. Skaičiuojama, kad jie dar turėtų pervesti apie 0,6 mln. Lt.

Mokestinę NT vertę nustato Registrų centras.

Tačiau yra gyventojų, nesutinkančių su nustatyta verte. Registrų centro atstovas spaudai Aidas Petrošius DELFI sakė, kad šiemet sulaukta 43 juridinių ir fizinių asmenų prašymų koreguoti 72 objektų mokestinę vertę.

18 objektų vertės buvo patikslintos ir pakeistos, o prašymai dėl 54 pastatų buvo atmesti. Tarp prašiusiųjų keisti turto vertę daugiau nei 30 buvo fiziniai asmenys, likusieji – įmonės, kurios NT mokestį nuo komercinio turto jau moka nuo 2006 m.

Daugiausiai prašymų buvo sulaukta iš Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos apskričių.

Lietuvos gyventojų kalbos apie NT mokesčio įvedimą nežavi. DELFI užsakymu viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa parodė, kad tik 1 proc. gyventojų pasisako už visuotinį NT mokestį. Tuo metu už prabangaus būsto apmokestinimą pasisakė 42,1 proc. respondentų, 17,6 proc. mano, kad apmokestinti reikėtų antrą ir paskesnį būstą. 37,1 proc. gyventojų apskritai mano, kad tokio mokesčio Lietuvai nereikia.