Verslas

2015.09.08 13:45

ES finansų ministrai antradienį susitinka tartis dėl Bankų sąjungos

ELTA 2015.09.08 13:45

Antradienį ES finansų ministrai žengs dar vieną žingsnį kelyje į Bankų sąjungą – naujos bendros taisyklės turėtų užtikrinti bankų pagalbą ekonomikai, o ne ją naikinti rizikingais savo sandoriais. Apie tai praneša „EUbusiness“.

Antradienį ES finansų ministrai žengs dar vieną žingsnį kelyje į Bankų sąjungą – naujos bendros taisyklės turėtų užtikrinti bankų pagalbą ekonomikai, o ne ją naikinti rizikingais savo sandoriais. Apie tai praneša „EUbusiness“.

„Daug dirbome, kad pasiektume politinį susitarimą dėl bankų sektoriaus priežiūros. Kalbu ir apie restruktūrizacijos mechanizmą, kuris veiktų jau šiais metais“, – teigė Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble.

Finansų ministrai turi susitarti dėl Bendro bankų pertvarkymo mechanizmo (SRM) apimamos srities ir veiklos režimo. Mechanizmo veiklą prižiūrės Europos Komisija. SRM veiks kartu su jau suderintu Bendru bankų priežiūros mechanizmu (SSM), kuriam vadovaus Europos centrinis bankas (ECB): finansų įstaiga reguliuos didžiuosius bankus tiesiogiai, o mažieji bankai bus prižiūrimi nacionalinių institucijų.

SSM, prie kurio prisijungti gali ir euro zonai nepriklausančios šalys, turėtų savo veiklą pradėti jau kitų metų pabaigoje po to, kai ECB patikrins stambiuosius Europos bankus ir išsiaiškins, ar šie pakankamai stiprūs ir gali veiklą plėtoti savarankiškai, ar jiems prireiks naujo kapitalo.

ECB ragina tiek SSM, tiek ir SRM veiklą pradėti vienu metu, nes, jeigu centrinio banko audito metu paaiškės, kad finansinių institucijų veiklai gali kilti rizika, būtent SRM, vadovaujamas EK, imsis sprendimo dėl galimo banko uždarymo.

Tiesa, Vokietija prieštarauja EK tiesioginiam vadovavimui SRM ir norėtų, kad paskutinį žodį sprendžiant bankų likimus tartų Europos Sąjungos valstybės narės. Po kelis mėnesius trukusių nesutarimų pirmadienį W. Schaeuble nurodė, kad pagaliau tarp Briuselio ir Berlyno gali būti pasiektas kompromisas.

Jeigu dėl SRM valdymo bus sėkmingai susitarta, svarbu nustatyti ir mechanizmo finansavimo priemones. Iš esmės būtent bankai mokės į SRM pagalbos fondą, t. y. nebebus naudojami mokesčių mokėtojų pinigai, tačiau sukurti tokiu būdu tinkamo dydžio fondą prireiks kelerių metų. Tuo tarpu ECB 2014 m. prognozės rodo, kad bankams finansinės pagalbos gali prireikti jau dabar, todėl padėti jiems gali būti priverstos vyriausybės, bankų akcininkai, tarptautiniai kreditoriai ar didelių indėlių turėtojai.

Taip pat svarbu tinkamai suderinti SRM reguliuojamą sritį. Vokietija siūlo susitelkti ties ECB reguliuojamų bankų priežiūra – tokų ES šiuo metu yra 130, be to, jiems priklauso 85 proc. visų euro zonos bankų aktyvų. Tačiau Prancūzija tiki, kad SRM turi nagrinėti visų 6 tūkst. euro zonos bankų veiklą, nes būtent mažosioms finansinėms institucijoms pirmiausia gali prireikti finansinės pagalbos.

SRM kūrimą palaikantys ekspertai tiki, kad antradienį daugelis sprendimų pagaliau gali būti priimti, o galutinai SRM veikla Europos Parlamento bus patvirtinta dar iki 2014 m. gegužę vyksiančių rinkimų.