Verslas

2013.12.06 16:39

„Gazprom“ jaučia pralaimėjimą ir Europos Komisijai siūlo derėtis

15min.lt 2013.12.06 16:39

Užsienio spauda praneša, kad Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ prašo su Europos Komisija (EK) aptarti nuolaidas, kad išvengtų oficialių kaltinimų piktnaudžiavimu Rytų ir Vidurio Europos šalių rinkose.

Užsienio spauda praneša, kad Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ prašo su Europos Komisija (EK) aptarti nuolaidas, kad išvengtų oficialių kaltinimų piktnaudžiavimu Rytų ir Vidurio Europos šalių rinkose.

Bloomberg“, „Reuters“ ir „Financial Times“ rašo, kad Joaquinas Almunia, EK vicepirmininkas ir už konkurenciją atsakingas EK narys po susitikimo su „Gazprom“ valdybos vicepirmininku Aleksandru Medvedevu paskelbė, jog Rusijos bendrovė sutiko aptarti šalių susitaikymo sąlygas dėl ES vykdomo antimonopolinės veiklos tyrimo.

Seimo opozicijos lyderis ir buvęs ankstesnės Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius sako, kad „Gazprom“ pozicijos pasikeitimas ir sutikimas ieškoti „visas puses tenkinančio sprendimo“ nelaukiant EK sprendimo rodo, jog pasiteisina Lietuvos pasirinkta taktika derėtis su dujų tiekimo monopolininku pasitelkiant tarptautines teisines priemones.

„Gazprom“ niekada neslėpė, kad Lietuvai taikoma didesnė dujų kaina dėl to, jog pradėję taikyti ES trečiąjį energetikos paketą siekėme pakirsti dujų tiekimo monopoliją, o pradėję statyti suskystintų gamtinių dujų terminalą – sudaryti konkurencinę aplinką ir sukurti prielaidas dujų kainos mažėjimui. Siekdami apginti savo vartotojus, ėmėme teisiniais būdais įrodinėti, kad „Gazprom“ mums taiko neteisingą kainą. Dėl galimai neteisėtos „Gazprom“ veiklos, dar 2011 m. kreipėmės į EK ir mūsų kreipimosi pagrindu Komisija inicijavo „Gazpromo“ veiklos Centrinėje ir Rytų Europoje tyrimą“, –  sakė A. Kubilius.

Pasak jo, tais pačiais metais dėl netinkamo įmonės ir vartotojų interesų atstovavimo padavėme į teismą „Lietuvos dujų“ vadovybę, o 2012 m. dėl neteisingų kainų Lietuvai kreipėmės į Stokholmo arbitražą. Dabar visa tai pradės duoti vaisius, tad po kelių mėnesių išties galime sulaukti realaus dujų kainos sumažėjimo. Todėl derybose su „Gazprom“ dabar labai svarbu toliau laikytis teisinių argumentų kalbos ir nepasiduoti laikinoms vilionėms. „Gazprom“ turėtų atlyginti Lietuvos vartotojams padarytą žalą.

Jeigu EK ir „Gazprom“ susitarimas nebūtų pasiektas iki oficialių kaltinimų paskelbimo, koncernui grėstų iki 10 proc. metinės apyvartos dydžio bauda, kuri galėtų siekti iki 15 mlrd. eurų.