Verslas

2013.12.05 12:58

Lietuvos banko apklausa: finansų sistemos rizika dar sumažėjo

BNS 2013.12.05 12:58

Lietuvos bankams, draudimo ir lizingo įmonėms didžiausią nerimą kelia su užsienio rinkomis susijusios grėsmės, o vidaus grėsmes jos vertina nuosaikiau, rodo naujausia Lietuvos banko apklausa.

Lietuvos bankams, draudimo ir lizingo įmonėms didžiausią nerimą kelia su užsienio rinkomis susijusios grėsmės, o vidaus grėsmes jos vertina nuosaikiau, rodo naujausia Lietuvos banko apklausa.

Pasak apklausos, makroekonominė rizika antrą pusmetį iš eilės vertinama kaip mažesnė negu vidutinė, nors dar 2012 metų pabaigoje ji vertinta kaip didesnė negu vidutinė.

„Finansų įstaigas labiau neramina išorės rizikos šaltiniai, o vidaus grėsmes jos vertina nuosaikiau. Pavyzdžiui, gerėjant įmonių ir namų ūkių finansinei būklei, bankai palankiau nei anksčiau įvertino jų kredito riziką. Tačiau finansų įstaigos mano, kad jų galimybės pritraukti finansavimą taps sudėtingesnės“, – pranešime sakė Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Dalis bankų makroekonominę padėtį vertintų palankiau, jei matytų aiškius veiksmus, mažinant biudžeto deficitą ir gerinant mokestinę aplinką.

Lietuvos bankai didžiausiomis rizikomis laiko galimą kai kurių valstybių skolų problemų poveikį Lietuvos ūkiui ir šalies eksporto kritimą. Jų nuomone, investicijų išskaidymas ir eksporto plėtra į „sveikas“ rinkas sumažintų šių rizikų poveikį.

Palyginti su prieš pusmetį atlikta apklausa, daugiau dėmesio sulaukė šalies konkurencingumo praradimo grėsmė. Anot apklausos dalyvių, sparčiau už darbo našumą kylantis darbo užmokestis ir kvalifikuotų darbuotojų stygius gali nulemti šalies konkurencingumo užsienio rinkose praradimą. Visgi šios rizikos išsipildymo tikimybė vertinama kaip nedidelė.

Apklausoje rugsėjo pabaigoje dalyvavo 8 Lietuvos bankai, 4 draudimo bendrovės, lizingo įmonė ir dvi kitos finansų įstaigos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.