Verslas

2015.09.08 13:45

V. Vasiliauskas: mums reikalingas mandatas ekonomikos burbulams sprogdinti

BNS 2015.09.08 13:45

Lietuvos bankas ateityje bus atsakingas ne už atskirų finansinių institucijų priežiūrą, bet už visos šalies finansų stabilumą. Lietuvos banko vadovo Vito Vasiliausko teigimu, bankas imsis galimų problemų prevencijos.

Lietuvos bankas ateityje bus atsakingas ne už atskirų finansinių institucijų priežiūrą, bet už visos šalies finansų stabilumą. Lietuvos banko vadovo Vito Vasiliausko teigimu, bankas imsis galimų problemų prevencijos.

Vyriausybė sutinka, kad šalies centrinis bankas būtų paskirtas už makroprudencinės politikos formavimą ir vykdymą – posėdyje trečiadienį ji pritarė tai numatantiems Lietuvos banko įstatymo pakeitimams. Jie bus teikiami svarstyti Seimui.

„Dabar mūsų vykdoma priežiūra susijusi su atskiromis finansų institucijomis. Mums reikia mandato prižiūrėti visai finansų sistemai. Ir ne tik prižiūrėti, bet ir reaguoti į galimus burbulus, kad galėtume savo priemonėmis tuos burbulus apmaldyti, švelniai susprogdinti ir kad neturėtume problemų ateityje“, – Vyriausybės posėdyje sakė LB valdybos pirmininkas V. Vasiliauskas.

V.Vasiliausko teigimu, nekilnojamojo turto burbulas, Lietuvoje sprogęs 2008 m., buvo „pražiopsotas“.

„Kad to neatsitiktų ateityje, mums reikalingas šis mandatas. Jis pasireikštų per tam tikrų rezervų arba reikalavimų tiek kredito įstaigoms, tiek finansiniams tarpininkams nustatymą. Kaip, sakykime, anticiklinis kapitalo atsargų, sisteminės rizikos atsargų įvedimas“, – sakė Lietuvos banko vadovas.

Jo teigimu, tarp tokių pavyzdžių yra reikalavimas turėti 15 proc. pinigų imant paskolą gyvenamajam būstui, bankams išduoti ne ilgesnės kaip 40 metų trukmės paskolą.

„Tokie dalykai mums suteiktų galimybę ateityje reaguoti į tokius ekonominius ciklus ir gerais laikais formuoti buferius, kad visiems būtų lengviau blogais laikais, – tvirtino V. Vasiliauskas.

Lietuvos bankas būtų įpareigotas stebėti ir vertinti šalies finansiniam stabilumui kylančias grėsmes, formuoti ir skelbti makroprudencinę politiką, sprendimus ir jų motyvus, išskyrus atvejus, kai tai kelia pavojų finansiniam stabilumui ar yra susiję su konfidencialia informacija.

Už makroprudencinę politiką atsakingą instituciją ruošiamasi paskirti vadovaujantis Europos sisteminės rizikos valdybos pateikta rekomendacija.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.