Verslas

2013.12.04 16:52

Žydų gelbėtojai valstybinių pensijų kol kas negaus

BNS2013.12.04 16:52

Vyriausybė dėl lėšų trūkumo kol kas nepritaria grupės parlamentarų siūlymui, kad pasipriešinimo okupacijoms dalyvių statusą gautų ir holokausto aukų gelbėtojai.

Vyriausybė dėl lėšų trūkumo kol kas nepritaria grupės parlamentarų siūlymui, kad pasipriešinimo okupacijoms dalyvių statusą gautų ir holokausto aukų gelbėtojai.

Vyriausybė posėdyje trečiadienį patvirtino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtą išvadą, siūlančią šį statusą žydų gelbėtojams suteikti pagerėjus ekonominei situacijai.

„Įstatymo projektu siūlomam teisiniam reguliavimui įgyvendinti reikėtų papildomų valstybės biudžeto lėšų, kurių dėl sudėtingos ekonominės situacijos skirti nėra galimybės“, – nurodo SADM.

Pataisos iniciatorių teigimu, Lietuvoje yra 180 gyvų holokausto aukų gelbėtojų. Anot ministerijos, šiems asmenims pripažinus minėtą teisinį statusą, jie galės pretenduoti į pirmojo arba antrojo laipsnio valstybines pensijas, kurioms mokėti kasmet papildomai prireiktų 868 tūkst. litų iš valstybės biudžeto.

Pripažinus po mirties (žūties) holokausto metu gelbėjant žydus žuvusiems ar nužudytiems holokausto aukų gelbėtojams 1940–1990 metų laisvės kovų dalyvio teisinį statusą, šių asmenų šeimos nariai įgytų teisę į valstybės paramą, nustatytą Valstybės paramos žuvusių pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyvių šeimoms įstatyme. Pirminiais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, 65 asmenys buvo nužudyti ar žuvo gelbėdami žydus holokausto metu. Jų šeimų narių vienkartinėms pašalpoms mokėti prireiktų apie 1 mln. litų iš valstybės biudžeto, aiškina ministerija.

Tad Vyriausybės išvadoje pritariama teisinio reguliavimo tikslui – atstatyti istorinį teisingumą, tačiau siūloma Seimui įstatymo projekto nesvarstyti dėl sudėtingos ekonominės situacijos.

„Įstatymo projekto tikslo siūloma siekti vėlesniais metais, atsižvelgiant į šalies ekonominę būklę ir turimas finansines galimybes didinti Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimus“, – sakoma Vyriausybės išvadoje.

Per holokaustą žuvo apie 90 proc. iš 208 tūkst. Lietuvos žydų. Už žydų gelbėjimą Pasaulio teisuoliais yra pripažinti 844 lietuviai.

Vyriausybė praėjusią savaitę posėdyje pritarė siūlymui 2014 metų biudžeto išlaidas ir pajamas padidinti dar 107 mln. litų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.