Naujienų srautas

Verslas2012.08.02 19:49

Grūdų kaina tenkina, kokybė – nelabai

Nors ūkininkų javus pastarąsias savaites guldė vėjas ir liūtys, grūdų augintojai ir toliau viliasi rekordinio derliaus. Rapsų ir grūdų supirkimo kainos Suvalkijos grūdų augintojus tenkina, tačiau derliaus kokybė – nelabai. 

Nors ūkininkų javus pastarąsias savaites guldė vėjas ir liūtys, grūdų augintojai ir toliau viliasi rekordinio derliaus. Rapsų ir grūdų supirkimo kainos Suvalkijos grūdų augintojus tenkina, tačiau derliaus kokybė – nelabai.

Vilkaviškio rajono ūkininkas Žydrūnas Kelnerys jau baigia nukulti žieminius kviečius. Ūkininko javų neišguldė smarkus vėjas ir lietus, todėl jis nuostolių nepatirs, nors skaičiuojama, kad Lietuvoje išguldyta apie 20 proc. pasėlių.

„Yra, kur labai išguldyta, kitur mažiau išguldyta. Kur sūkuriai praėjo, tai labai išguldyti. Praktiškai tie grūdai arba bus pašaliniai, arba liks aparti“, – teigė ūkininkas.

Suvalkijos ūkininkams, sėjantiems derlingiausias veisles, iš hektaro žieminių kviečių prikulti po 6–7 tonas ir daugiau – ne naujiena. Nors tokio gero derliaus, pasak jų, nebuvę nuo 2008-ųjų.

„Kokybė prieš keletą dienų iš pažiūros, patrynus grūdus, buvo daug gražesnė. Dabar, praėjus dviem dienom lietingo oro, grūdai jau spalvą prarado. Tad ekstra klasės gal ir nebus, bet pirma ir aukščiausia dar gali būti“, – įsitikinęs Vilkaviškio rajono ūkininkas Zenonas Jaseliūnas.

„ Derlingumas neblogas, bet yra mažas glitimas, dėl to, kad buvo lietūs ir smulkūs grūdai. Vaškinėje brandoje juos išdžiovino 30 ir daugiau laipsnių karščiai. Kokybiniai rodikliai yra prastoki, antra–trečia klasė vyrauja kol kas“, – tvirtino Vilkaviškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Vitas Gavėnas.

Nors derlingumas, pasak ūkininkų, galėjo būti ir geresnis, grūdų supirkimo kainos kelia nuotaiką. Ekstra klasės grūdai superkami po 830–840 litų, pirmos klasės – po 800 litų už toną. Rugių tona irgi perkopusi 700 litų.

Iš anksto su supirkėjais pasirašiusieji sutartis dėl fiksuotos kainos už toną, dabar skaičiuoja kainų skirtumo nuostolius.

„ Sutarčių aš nedarau iš anksto, nes gali būt ir nuostoliai. Ypač rapsų auginimas yra pavojingas: sykiais žalesnis, sykiais geriau išnokęs. Pernai pas mus praėjo ledai, tai iš vieno lauko gavau tik pusę derliaus“, –  pasakojo ūkininkas Ž. Kelnerys.

„Kainos šiais metais džiuginančios, labai geros. Kad ir gamta kiek nuskriaudė, tai kainos atstatys tą skriaudą. Ir kiek girdėjau iš televizijos pasisakymų,  kainų mažėjimo tendencijų nėra“, – džiaugėsi ūkininkas Z. Jaseliūnas.

Lietuvos grūdų augintojams kainas diktuoja pasaulinė grūdų rinka. Didžiųjų grūdų eksportuotojų –Jungtinių Valstijų ir Rusijos – laukus nualino sausra. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi