Naujienų srautas

Verslas2015.02.12 21:36

ECB sprendė, kaip sumažinti skolinimosi palūkanas

Ketvirtadienį Europos centrinio banko valdyba susitiko aptarti, kaip mažinti rekordines Italijos ir Ispanijos skolinimosi palūkanas. Apžvalgininkai tikėjosi, kad bankas pasiryš išpirkti iš privačių investuotojų dalį šių valstybių skolų. 

Ketvirtadienį Europos centrinio banko valdyba susitiko aptarti, kaip mažinti rekordines Italijos ir Ispanijos skolinimosi palūkanas. Apžvalgininkai tikėjosi, kad bankas pasiryš išpirkti iš privačių investuotojų dalį šių valstybių skolų. Tačiau kol kas Centrinis bankas tokį sprendimą nukėlė kelioms savaitėms.

Pirmiausia Centrinis bankas nusprendė, kad nekeis pagrindinių euro zonos palūkanų normų, nors kai kurie apžvalgininkai tikėjosi jų sumažinimo. Jos lieka trys ketvirčiai procento – ir taip žemos, kad skatintų privačius bankus skolinti pigiau. Kitų priemonių Europa dar lauks.

Centrinis bankas nepatvirtino, kaip ketina sumažinti Ispanijos ir Italijos skolinimosi palūkanas, kurios pasiekė rekordines aukštumas. Ispanija už dešimties metų obligacijas turi mokėti 6,5 procento. Panašūs ir Italijos skaičiai. Tai kelia abejonių, ar šalims pavyks išpirkti skolą.

„Ispanijos vyriausybė, kaip ir M. Monti vedama Italijos vyriausybė, stropiai atkuria ekonomiką. Turime skolą sumažinti iki 6 proc. šiemet ir iki 4,5 proc. kitąmet. Tačiau turime griebtis ir struktūrinių ūkio reformų, kad sudarytume sąlygas augimui“, – kalbėjo Ispanijos ekonomikos ministras Luisas De Guindos.

Sumažinti Italijos ir Ispanijos skolinimosi palūkanas – labai svarbi sąlyga siekiant išlaikyti abi šalis euro zonoje, kartu išsaugoti ir paties euro stabilumą. Centrinio banko pirmininkas Mario Draghi prisiekė – jis darys viską, kad tai pasiektų.

Europos centrinio banko pirmininkas

„Valdyba gali svarstyti, ar imtis nestandartinių priemonių, kad sutvarkytų finansus. Per ateinančias savaites mes sudarysime tinkamą planą“, – teigė jis.

M. Draghi svarsto galimybę išpirkti įsiskolinusių valstybių obligacijas iš privačių finansinių institucijų. Tai garantuotų skolos grąžinimą ir sumažintų skolinimosi kainą. Šių priemonių jau teko imtis sausį, tačiau daugiau tokios procedūros Centrinio banko pirmininkas kartoti nenorėjo. O ketvirtadienį pareiškė, kad išpirktos gali būti tik trumpojo laikotarpio obligacijos, ir jų išpirkimas, kuriam itin priešinasi Vokietija, – trumpalaikė priemonė. Iš esmės problemas turi spręsti Europos vyriausybės. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi