Verslas

2013.12.02 11:34

VMI: užsienyje daug pinigų uždirbę piliečiai „pamiršta“ sumokėti mokesčius

ELTA 2013.12.02 11:34

Valstybinė mokesčių inspekcija išaiškino ne vieną atvejį, kai užsienyje šimtatūkstantines pinigų sumas uždirbantys mūsų šalies piliečiai Lietuvoje pasistato namus ar įsigyja prabangius butus, „pamiršę“, kad gautus pinigus reikėjo deklaruoti ir susimokėti mokesčius.

Valstybinė mokesčių inspekcija išaiškino ne vieną atvejį, kai užsienyje šimtatūkstantines pinigų sumas uždirbantys mūsų šalies piliečiai Lietuvoje pasistato namus ar įsigyja prabangius butus, „pamiršę“, kad gautus pinigus reikėjo deklaruoti ir susimokėti mokesčius.

Šiuo metu atliekami 30 gyventojų mokestiniai tyrimai. Beveik pusė jų įsigytą turtą grindžia užsienyje uždirbtomis pajamomis, kurios siekia per 4 mln. litų. Dažniausiai šios pajamos nedeklaruotos, todėl užsienio mokesčių administratoriams išsiųsti paklausimai dėl 2,2 mln. litų gyventojų užsienyje uždirbtų pajamų pagrįstumo.

Tiriant gyventojų, turinčių neregistruotos ar nebaigtos statybos būstų, pajamų šaltinius į mokesčių inspektorių akiratį pateko jonavietė, Vilniuje nusipirkusi beveik pusę mln. litų kainavusį butą ir prestižiniame sostinės rajone bebaigianti pasistatyti namą. Lietuvoje ji nedirbo, jokios individualios veiklos nebuvo įregistravusi. Mokesčių inspektoriai pradėjo aiškintis, iš kokių lėšų ji įsigijo brangiai kainavusį nekilnojamąjį turtą.

Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad moteris keletą pastarųjų metų dirbo viename iš striptizo klubų Šveicarijoje ir uždirbo beveik milijoną litų. Per metus šioje šalyje ji masažuodavo klubo klientus 90 dienų, nes pagal Šveicarijos įstatymus už tokį laikotarpį gyventojo gautos veiklos pajamos neapmokestinamos. Tačiau, pagal užsienio šalių dvigubo apmokestinimo išvengimo bei Lietuvos gyventojų pajamų mokesčio įstatymą, už pajamas, neapmokestintas užsienyje, privaloma sumokėti mokesčius Lietuvoje.

Nustatyta, kad moteris už praėjusius laikotarpius jau privalėjo deklaruoti daugiau nei 700 tūkst. litų užsienyje gautų pajamų ir nuo jų sumokėti mokesčius. Kadangi to nebuvo padaryta, mokesčiai bus apskaičiuoti patikrinimo metu.

Aiškinantis, iš kokių pajamų sostinėje butą įsigijo manekene dirbanti mergina, Vilniaus apskrities mokesčių inspektoriai nustatė, kad nuo 2009 metų ji dirbo modeliu Japonijoje, Italijoje bei Vokietijoje. Japonijoje gautas pajamas manekenė deklaravo ir mokesčius susimokėjo, o Italijoje bei Vokietijoje uždirbtus per 200 tūkst. litų „pamiršo“ deklaruoti. Beveik 40 tūkst. litų priskaičiuoto gyventojų pajamų mokesčio ji susimokėjo iškart po atlikto mokestinio tyrimo.

Pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos Kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojos Vaimiros Jakienės, visi Lietuvos gyventojai, gavę pajamų užsienyje, nepriklausomai nuo to, ar tos pajamos užsienio šalyse buvo apmokestintos ar ne, privalo pateikti metines pajamų mokesčio deklaracijas ir deklaruoti užsienyje gautas pajamas.