Verslas

2015.09.08 13:45

ES sutartys su Gruzija ir Moldova padidins Lietuvos eksportą į šias rinkas

Europos Sąjungai (ES) ir Moldovai bei Gruzijai kitąmet pasirašius asociacijos ir laisvos prekybos sutartį, atsivers didesnės eksporto ir bendradarbiavimo galimybės Lietuvai ir visai ES. Taip teigia „Versli Lietuva“ analitikas Vadimas Ivanovas.

Europos Sąjungai (ES) ir Moldovai bei Gruzijai kitąmet pasirašius asociacijos ir laisvos prekybos sutartį, atsivers didesnės eksporto ir bendradarbiavimo galimybės Lietuvai ir visai ES. Taip teigia „Versli Lietuva“ analitikas Vadimas Ivanovas.

Pasak jo, pernai į Gruziją Lietuva prekių eksportavo už 120 mln. Lt. „O prekių importas iš Gruzijos – 42 mln. Lt. Bet, kalbant apie prekių eksportą į Gruziją, norėčiau atkreipti dėmesį, kad didesnę dalį, t. y. beveik 75 proc., sudaro reeksportas“, – pažymi V. Ivanovas. Jo teigimu, lietuviškos prekės sudaro apie 35 proc. viso prekių eksporto į Gruziją 2012 m.

V. Ivanovo žiniomis, iš lietuviškų prekių į Gruziją daugiausiai išvežama elektros įrangos, transporto priemonių, pieno produktų, taip pat farmacijos produktų. Tuo metu iš Gruzijos į Lietuva daugiausiai įsivežama gėrimų, vaisių, riešutų, šiek tiek trąšų bei kitų prekių.

„Bet jeigu vertinti Gruzijos, kaip rinkos, į kurią eksportuoja Lietuva, svarbą, tai, pavyzdžiui, 2012 metais Gruzija buvo 27-ta didžiausia Lietuvos eksporto rinka. Ir Lietuvos įmonių prekių eksportas į Gruziją sudarė apie 0,3 proc. lietuviškos kilmės produktų eksporto“, – teigia V. Ivanovas.

Jo nuomone, eksportas ateityje turėtų dar labiau suaktyvėti. „Lietuvos įmonės tikrai turi visas galimybes didinti eksportą į Gruzijos rinką. Be to, Gruzija ribojasi ir su Azerbaidžanu, ir su Armėnija – galbūt, kai bus atšauktos sankcijos Iranui, Gruzija galėtų būti ta šalis, per kurią Lietuvos įmonės su partneriais iš Gruzijos galėtų ieškoti nišos milžiniškoje Irano eksporto rinkoje“, – sako „Versli Lietuva“ analitikas V. Ivanovas.

Moldovos politikai pabrėžia, kad jų šalies tikslas – visateisė narystė ES, nes, pasak jų, pusė Moldovos užsienio prekybos yra su ES ir beveik visos kapitalo investicijos šioje šalyje – iš Vakarų valstybių.

Pasak V. Ivanovo, eksporto dalis į Moldovą, kaip ir Gruziją, yra panaši. „2012 m. Moldova buvo 45 pagal dydį Lietuvos eksporto rinka, prekių eksportuotojų nelabai daug. Kol kas į Moldovą daugiausia vežame mineralinį kurą, o visos kitos prekės tesudarė 19 proc. – jų buvo tikrai nedaug“, – pabrėžia ekspertas.

Iš Moldovos, anot V. Ivanovo, prekių atsivežame palyginti nedaug. Vyrauja aliejinių kultūrų sėklos, nes neblogai išvystytas žemės ūkis, taip pat atsivežame žaliavinio popieriaus, gėrimų, šiek tiek – farmacijos produktų.

„Iš pradžių politikai padaro tam tikrus sprendimus, paskui santykius užmezga ir verslas. Todėl Moldovos prisijungimas prie laisvosios prekybos sutarties palengvins ir sudomins mūsų įmones daugiau eksportuoti į Moldovą. Galima sakyti, kad Moldova, bent jau kol kas, mūsų įmonėms nėra atrasta rinka“, – mano „Versli Lietuva“ analitikas.

ES Rytų partnerystės viršūnių susitikime Vilniuje Asociacijos ir laisvosios prekybos susitarimus su bendrija parafuojančios Moldovą ir Gruzija tikisi, kad šios sutartys bus pasirašomos kitais metais.