Verslas

2015.09.08 13:45

5 patarimai, kaip paruošti namą žiemai

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Prasidėjus šaltajam sezonui, individualaus būsto šeimininkai susiduria su netikėtomis „žiemos išdaigomis“: užšalę vandens vamzdžiai, storėjantis sniego sluoksnis ant stogo ar nutįsę varvekliai. Keli paprasti žingsniai padės užtikrinti komfortą, saugumą bei išvengti papildomų išlaidų pavasarį.

Prasidėjus šaltajam sezonui, individualaus būsto šeimininkai susiduria su netikėtomis „žiemos išdaigomis“: užšalę vandens vamzdžiai, storėjantis sniego sluoksnis ant stogo ar nutįsę varvekliai. Keli paprasti žingsniai padės užtikrinti komfortą, saugumą bei išvengti papildomų išlaidų pavasarį, teigiama pranešime spaudai.

1. Apšiltinkite vandentiekio vamzdžius

Paspaudus šaltukui, privačių ar sodo namų savininkai dažnai susiduria su nemalonumais dėl sutrikusio vandens tiekimo. „Vilniaus vandenų“ duomenimis, vandentiekio vamzdžiai gali užšalti, kai patalpose temperatūra nukrenta žemiau +5, ar lauke esantys privatūs vandens tinklai pakloti per mažame gylyje.

Specialistai pataria atidžiai apžiūrėti rūsius, garažus ar kitas nešildomas patalpas, kuriose yra vandentiekio įrengimai ir vamzdynai – ar nėra išdaužtų langų, plyšių sienose, blogai užsidarančių durų, langinių. Atvirus vandentiekio vamzdžius  nešildomose patalpose būtina papildomai apšiltinti šilumą sulaikančiomis medžiagomis.

2. Sureguliuokite plastikinius langus

Anksčiau langų paruošimui prieš žiemą skirdavome kur kas daugiau dėmesio: kamšydavome tarpus, kuriuos užklijuodavome juostomis, silikonu  užsandarindavome stiklo ir rėmo sujungimą. Šiandien didžioji dalis būstų savininkų, įsidėję hermetiškus plastikinius langus, mano, kad viskas jau padaryta.

Pasak langų specialistų, net ir naujus plastikinius langus reikia paruošti žiemai. Dažnai varstomų langų ar plastikinių balkonų durų stakta bei varčia šiek tiek išsikreipia. Todėl prieš žiemą svarbu sureguliuoti varčias – langų prisispaudimo stiprumą. Kuo tarpinė geriau prisispaus prie lango rėmo, tuo mažiau šaltis turės šansų prasiskverbti vidun. Taip pat svarbu specialiomis gumai skirtomis priemonėmis sutepti ir lango tarpines, kad dėl žiemos šalčių langai neprišaltų.

3. Išvalykite lietvamzdžius ir latakus

Neretai lietvamzdžių sistema būna užsikimšusi rudeniniais lapais, šakelėmis ir kitomis šiukšlėmis. Įvairios nuolaužos sudaro kliūtį lietaus vandeniui ir tirpstančiam sniegui.  Todėl lietvamzdžius svarbu išvalyti.

Kur kas didesnę problemą sukelia latakuose užšalęs vanduo. Žiemą iš vidaus sklindanti šiluma arba saulės spinduliai įšildo stogą iki 0 laipsnių temperatūros, o nutekėjęs ištirpusio sniego vanduo užšąla latakuose bei lietvamzdžiuose. Taip susidaro  ledo kamščiai, apledėjimai ir, galiausiai, susiformuoja varveklius.

Siekiant išvengti šios problemos, į lietvamzdžius bei latakus montuojami šildymo kabeliai. Priklausomai nuo temperatūros, jie neleidžia užšalti susidariusiam vandeniui ar virš stogo susidaryti jūsų ir vaikų gyvybei pavojingiems varvekliams.

4. Apsisaugote nuo sniego nuošliaužų

Storas sniego sluoksnis bei susikaupęs ledas gali pažeisti stogo dangą bei lietvamzdžius. Esant galimybei, susikaupusį sniego sluoksnį būtina nuvalyti, o kad  ant stogo nesusidarytų ledas, svarbu pasirūpinti tinkama palėpės oro cirkuliacija.

Pavasarį ar esant atlydžiui, sniego nuošliaužos gali apgadinti stogo kraštą, nuplėšti latakus, lietvamzdžius. Be to, tai kelia pavojų esantiems šalia pastato. Apsauginę funkciją atlieka specialūs sniego gaudytuvai, montuojami puse metro atstumu nuo stogo krašto

5. Pasirūpinkite slidžiais laiptais

Slidūs ir apsnigti laiptai – namo dalis, kuria privalo pasirūpinti kiekvienas būsto savininkas, ypač šeimos su mažais vaikais. Kad išvengtumėte nelaimės, būtina laiptus barstyti smėliu ar druska. Tačiau pastaroji gadina laiptų dangą, o atitirpęs smėlis patenka ant batų ir nešasi į namus. Be to, smėlio atsargas būtina pasiruošti iš anksto.

Kur kas lengvesnis ir patikimesnis būdas – abrazyvinės juostelės, kurios užklijuojamos ant paviršiaus. Juostelė su šiurkščiu paviršiumi gali būti klijuojama visose vietose, kur yra tikimybė nukristi ir susižaloti.