Verslas

2015.09.08 13:45

Kiek darbuotojai mokėtų savo viršininkui?

LRT.lt2015.09.08 13:45

Kas trečias lietuvis mano, kad yra teisinga, jog jo tiesioginis viršininkas gautų iki 30 proc. didesnį darbo užmokestį nei pavaldinys. Tačiau su dvigubai didesniu vadovo atlyginimu sutiktų jau tik 7 proc. darbuotojų.

Kas trečias lietuvis mano, kad yra teisinga, jog jo tiesioginis viršininkas gautų iki 30 proc. didesnį darbo užmokestį nei pavaldinys. Tačiau su dvigubai didesniu vadovo atlyginimu sutiktų jau tik 7 proc. darbuotojų.

Tokias dirbančiųjų Lietuvos įmonėse nuotaikas pademonstravo specialistų paieškos portalo cvmarket.lt atliktas tyrimas, kurio metu apklausti 337 įvairių įmonių darbuotojai.

„Įprasta, kad darbo užmokesčio nustatymas priklauso nuo vadovybės, savininkų, o ne nuo darbuotojų. Atlyginimų lygis ir skirtumai skirtingose įmonės pozicijose priklauso ir nuo ekonomikos išsivystymo bei visuomenės požiūrio. O kaip būtų, jei atlyginimo dydis priklausytų nuo darbuotojo? Savo tyrime respondentų klausėme, koks skirtumas tarp darbuotojo ir jo tiesioginio vadovo algos būtų socialiai teisingas, – sako cvmarket.lt atstovė Raimonda Tatarėlytė.

„Paaiškėjo, kad daugiausiai respondentų – trečdalis – sutiktų, kad jų viršininkas gautų vos daugiau kaip 20–30 proc. daugiau nei jie patys, – teigia R. Tatarėlytė, – Jei imsime vidutinį 2012 m. atlyginimą privačiame sektoriuje, paskaičiuotą Statistikos departamento (1572,5 Lt „į rankas“), vadovo atlygis už pavaldinio būtų didesnis 471,5 Lt. Truputį mažiau tyrimo dalyvių – 29 proc. – mano, kad teisingas būtų 30–50 proc. skirtumas (iki 786,5 Lt). Kad jų viršininko atlyginimas nebūtų didesnis nei 10–20 proc. (314,50 Lt), pasisakė tik 15 proc. tyrimo dalyvių. Tiek pat respondentų mano, kad teisinga būtų jų vadovams mokėti 50–100 proc. didesnį darbo užmokestį. Tačiau įvertinti savo viršininką daugiau negu dvigubai didesniu atlyginimu nei jų nuosavas sutiko tik 7 proc. apklaustųjų.

R. Tatarėlytė pastebi, kad pasisakančių už 20–30 proc. skirtumą gausėja kylant darbuotojo pozicijai įmonėje – už tokį atotrūkį apklausoje balsavo kas ketvirtas darbininkas, kas trečias specialistas ir netoli pusės vadovaujančiųjų darbuotojų.

Anot jos, galima daryti įžvalgą, kad vadovai žino, kiek skiriasi jų ir jų pavaldinių atlyginimai bei atsakomybė, todėl mąsto realistiškiau. Bet tik 12 proc. vadovaujančių darbuotojų sutiktų, kad jų tiesioginio viršininko alga būtų dvigubai didesnė. Už tokį skirtumą pasisako ir beveik tiek pat darbininkų. Mažiausiai dosnūs savo vadovui yra specialistai (4 proc.), rašoma pranešime spaudai.

Socialiai teisingas atotrūkis tarp pavaldinio ir vadovo atlyginimo skiriasi priklausomai nuo įmonės, kurioje dirba respondentas, dydžio. Beveik kas antras darbuotojas iš didelės bendrovės (100 ir daugiau darbuotojų) pasisako už ne didesnį nei 30 proc. algų skirtumą, mažose įmonėse (iki 20 darbuotojų) dauguma už 30–50 proc. didesnę viršininko algą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt