Verslas

2013.11.27 10:41

R. Šadžius: ES Sanglaudos lėšas bus stengiamasi investuoti

BNS 2013.11.27 10:41

Europos Sąjungos Sanglaudos fondo lėšos bus skiriamos investavimui, teigia Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius. Pasak jo, tokiu būdu bus bandoma pritraukti ir privačius finansinius išteklius.

Europos Sąjungos Sanglaudos fondo lėšos bus skiriamos investavimui, teigia Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius. Pasak jo, tokiu būdu bus bandoma pritraukti ir privačius finansinius išteklius.

„Lietuvoje mes stengsimės daug didesniu mastu įgyvendinti finansinių inžinerijų priemones – tai yra ne lėšų įsisavinimas, o jų investavimas. Pavyzdžiui, į infrastruktūrinius projektus, namų renovaciją. Tai leistų pritraukti ir privačių lėšų, tokiu būdu vieno investuoto euro jėgą padidinti tris–keturis kartus“, – po už Sanglaudos politiką atsakingų ministrų susitikimo antradienį spaudos konferencijoje Vilniuje sakė R.Šadžius.

Pasak jo, taip pat visiškai keičiama lėšų paskirstymo sistema. Seniau, pasak R.Šadžiaus, tikslai buvo keliami programoms, o ne konkretiems projektams. Naujoje 2014–2020 metų finansinėje perspektyvoje kiekvienas konkretus projektas gaus finansavimą, tik iškėlęs aiškius tikslus.

„Anksčiau programos turėjo duoti pridėtinė vertę, kuri buvo matuojama, pavyzdžiui, socialinėje srityje kiekiu žmonių, kurie buvo įdarbinti, naujų darbo vietų sukūrimas, konkretus apmokytų žmonių skaičius. Dabar kiekvieno projekto įgyvendinimas turės būti įvertintas panašaus pobūdžio rodikliais, ir mes turėsime apginti šiuos rodiklius, antraip ES finansavimas nebus skiriamas“, – teigė finansų ministras.

Anot jo, nauja sistema kelia problemų visose ES šalyse.

„Šiandien paaiškėjo, kad visose šalyse šitas indikatorių skaičiavimas yra tam tikra problema. Kad ir todėl, kad reikia užduoti siekiamą tikslą, kuris būtų pasiekiamas, bet ir ambicingas. Kai ji bus pradėta įgyvendinta nuo 2014 metų, matysime kas veikia, kas ne ir reikalui esant ES teisės aktai bus koreguojami“, – tikino R.Šadžius.

Už ES regioninę politiką atsakingas eurokomisaras Johannesas Hahnas (Johanesas Hahnas) teigė, kad daugiau dėmesio bus skiriama projektų tikslams ir rezultatams, o pastarieji bus skelbiami viešai.

„(Rezultatai– BNS) bus skelbiami ir visi galės sekti jų įgyvendinimą“, – antradienį Vilniuje sakė J.Hahnas.

Pasak jo, Sanglaudos fondo lėšos siekia 325 mlrd. eurų, bet kartu su valstybių nacionalinėmis lėšomis per 7 metus investicijos turėtų siekti bent 500 mlrd. eurų.

„Biudžetas sieks 325 mlrd. eurų, kas yra kiek mažiau nei pernai. Bet aš manau, kad kartu su nacionalinėmis kofinansavimo lėšomis jis bus apie 500 mlrd. eurų per kitus septynerius metus. Neįskaičiuojant finansinių instrumentų sverto, kuris gali pridėti papildomą sumą“, – teigė eurokomisaras.

Lietuvai iš sanglaudos fondo 2014–2020 metų finansinėje perspektyvoje bus skirta 6,5 mlrd. eurų (22,4 mlrd. litų).

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.