Naujienų srautas

Verslas2013.11.25 18:03

Lietuvos politologai abejoja SGD statybų Kaliningradui pagrįstumu

Rusijos dujų monopolininkas „Gazprom“ žada per ketverius metus gamtinių dujų tiekimą Kaliningrado sričiai užtikrinti ne tranzitu per Lietuvą, o per nuosavą suskystintųjų dujų terminalą. Lietuvos politologai abejoja tokio projekto ekonominiu pagrįstumu.

Rusijos dujų monopolininkas „Gazprom“ žada per ketverius metus gamtinių dujų tiekimą Kaliningrado sričiai užtikrinti ne tranzitu per Lietuvą, o per nuosavą suskystintųjų dujų terminalą. Lietuvos politologai abejoja tokio projekto ekonominiu pagrįstumu.

Tačiau jie pripažįsta, kad įgyvendintas projektas tikrai nebūtų naudingas Lietuvai – sudarytų konkurenciją Klaipėdoje statomam terminalui ir padidintų galimybę  „Gazprom`ui“ dažniau taikyti dujų tiekimo apribojimus.

Apie ketinimus iki 2017-tųjų pabaigos  Kaliningrado sričiai pastatyti suskystintųjų gamtinių dujų terminalą, pranešta penktadienį, po pasitarimo pas „Gazprom“ vadovą. Anot bendrovės, taip sričiai, dabar dujas gaunančiai tik tranzitu per Lietuvą, būtų užtikrinta tiekimo alternatyva.

Konkurenciją Klaipėdoje statomam terminalui sudarysiančių planų „Gazprom`o“ atstovai nekomentuoja, esą tai dar tik projekto pradžia. Tačiau apie tokius ketinimus užsimenama nebe pirmąkart.

Šį rudenį Kaliningrado srityje jau užbaigti pirmieji požeminės dujų saugyklos rezervuarai, kuriuose tilps 52 milijonai kubinių metrų dujų (per parą srityje sunaudojamas maždaug dešimtadalis šio kiekio). Lietuvos politologai abejoja „Gazprom`o“ ketinimų pagrįstumu – ekonomiškai jie esą tikrai nenaudingi, tačiau neatmeta, kad tai gali būti politiniai Rusijos sprendimai.

„Šitos žinios kontekste buvo įvardinti ir konkretūs kaštai – dujos šitokiu būdu tiekiamos į Kaliningradą būtų tris kartus brangesnės negu tos, kuriuos tiekiamos per Lietuvą vamzdynu. Natūralu, kad jokia pramonė, jokia elektrinė tokiomis kainomis neišgyventų. Tai nėra nieko, kas sukurtų kokią nors pridėtinę vertę  Kaliningradui. Dujų jie turi ir turi pakankamai, jokių sutrikimų jas tiekiant per Lietuvą niekada nebuvo iškilę“, – tvitina politologas, Vilniaus universiteto docentas Arūnas Molis.

Anot analitiko, „Gazprom“ planai gali būti susiję su Europoje vykstančiais pokyčiais dėl III-jo energetikos paketo įgyvendinimo – Rusija siekia mažinti priklausomybę nuo tranzito šalių, gali būti susiję ir su Lietuvos ketinimais vis mažiau priklausyti vien nuo rusiškų dujų.

„Viena vertus, tai gali būti rimti ketinimai, susiję su investicijomis. Tai sudarytų galimybę gamtines dujas tiekti Kaliningradui kitokiais būdais, ne per Lietuvą, kaip sakoma pranešime – ne per kitas šalis, bet kartu tai gali būti ir derybinis ėjimas, nes labai dažnai Rusijos vadovai ar „Gazprom“ vadovybė siekia ne vieno, o daugiau tikslų tokio pobūdžio sprendimais. Iš tiesų, jei šie planai bus realizuoti, kaip dabar skelbiama, tai sumažintų Lietuvos, kaip tranzito valstybės, svarbą ir padidintų tiekimo nutraukimo riziką“, – aiškina VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas.

Politologų nuomone, „Gazprom“ planai tik dar kartą patvirtina, kad Lietuvai ypač svarbu laiku pastatyti savo SGD terminalą ir užsitikrinti energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi