Verslas

2015.09.08 13:45

Prezidentė: deficitas kelia nerimą

BNS2015.09.08 13:45

Lietuvos fiskalinis deficitas kelia nerimą, nes yra arti 3 proc., teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tuo metu finansų ministras teigė, kad deficitas bus suvaldytas.

Lietuvos fiskalinis deficitas kelia nerimą, nes yra arti 3 proc., teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tuo metu finansų ministras teigė, kad deficitas bus suvaldytas.

„Tam, kad Lietuva atitiktų Mastrichto kriterijus, būtina išlaikyti žemesnį nei 3 proc. fiskalinį deficitą. Kol kas ekonominės prognozės yra pozityvios Lietuvai, tačiau 2013 metų biudžeto deficitas, pagal Europos Komisijos prognozes, yra artimas 3 proc., o tai kelia nerimą, ar jis tikrai bus suvaldytas. Vienas reikalavimų šiam biudžetui, kaip euro įvedimo biudžetui, išlaikyti žemesnį nei 3 proc. deficitą“, – po susitikimo su finansų ministru Rimantu Šadžiumi prezidentės žodžius perdavė jos patarėja Daiva Ulbinaitė.

Šalies vadovė taip pat ragina ne tik suvaldyti deficitą, bet ir ieškoti būdų, kaip didinti kultūros darbuotojų atlyginimus bei grąžinti pensijas.

„Ekonomikos atsigavimo rezultatus turi pirmiausiai pajusti mažiausiai uždirbantys, mažiausias pajamas gaunantys žmonės. Jeigu randama lėšų didžiausių algų atstatymui, pasak prezidentės, turi būti numatyta ir aiški sumažintų pensijų kompensavimo tvarka ir planas. Prezidentė taip pat ragina Vyriausybę kitą savaitę tikslinant biudžetą, rasti galimybių pasirūpinti ir pačius mažiausius atlyginimus gaunančiais kultūros ir socialiniais darbuotojais“, – sakė prezidentės patarėja.

R. Šadžius tikino, kad šiemet deficitas sieks 2,9 proc. ir neviršys Mastrichto kriterijuose numatytų 3 proc.

„Mūsų tikslas paremtas aišku ne tik prognozėmis, bet ir tuo faktiniu įplaukų, lėšų lygiu, kurį mes dabar jau turime. mes jau galime prognozuoti daugiau mažiau tiksliai, kiek mes per šiuos metus surinksime įplaukų į viešuosius fondus. Manome, kad realu įgyvendinti 2,9 proc. tikslą šiais metais, kitais metais biudžetą suplanuoti taip, kad bendras viešųjų finansų deficitas būtų 1,9 proc. BVP. Tai yra kryptis link subalansuotų viešųjų finansų“, – penktadienį po susitikimo su prezidente žurnalistams sakė R. Šadžius.

Tam, kad galėtų įstoti į euro zoną, valstybė narė turi atitikti vadinamuosius Mastrichto viešųjų finansų deficito, infliacijos ir skolos kriterijus.

Lietuvai dėl per didelės infliacijos nepavyko įsivesti euro 2007 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.