Verslas

2015.02.14 17:32

Konkursas į milijardus skirstančios NMA vadovo postą: kiekvienam po specialų reikalavimą

Liepa Želnienė, 15min.lt2015.02.14 17:32

Penktadienį Darbo partijos valdomoje Žemės ūkio ministerijoje vyks konkursas į itin svarbias, milijardus litų europinės paramos skirstančios Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovo pareigas. Dėl jų varžosi tik du kandidatai. Paaiškėjo, kad abiem jiems konkurso sąlygose numatyta po specialų reikalavimą. Tiesa, valdančiosios daugumos atstovai dėl to nesuka galvos. Pasak jų, jei tokias sąlygas patvirtino Valstybės tarnybos departamentas, tai nieko pakeisti nebegalima.

Penktadienį Darbo partijos valdomoje Žemės ūkio ministerijoje vyks konkursas į itin svarbias, milijardus litų europinės paramos skirstančios Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovo pareigas. Dėl jų varžosi tik du kandidatai. Paaiškėjo, kad abiem jiems konkurso sąlygose numatyta po specialų reikalavimą. Tiesa, valdančiosios daugumos atstovai dėl to nesuka galvos. Pasak jų, jei tokias sąlygas patvirtino Valstybės tarnybos departamentas, tai nieko pakeisti nebegalima.

Konkurso į NMA vadovo pareigas sąlygose nurodyta, kad kandidatai privalo turėti aukštąjį universitetinį socialinių arba biomedicinos mokslų studijų srities (bakalauro ir magistro kvalifikacinius laipsnius) arba jam prilygintą išsilavinimą bei 5 metų vadovaujamojo darbo patirtį, iš jų ne mažiau kaip 3 metus paramos lėšų administravimo arba teisės ir viešųjų pirkimų srityse.

„15min“ jau rašė, kad dėl NMA vadovo posto besivaržantis Vilniaus savivaldybės Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Erikas Bėrontas atitinka keistą sąlygą dėl 3 metų patirties viešųjų pirkimų srityje.

Tuo tarpu vienintelė likusi jo konkurentė Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento direktorė Jurgita Stakėnienė 2003 m. apsigynė biomedicinos mokslų daktaro disertaciją tema „Mikromicetai ant augalinės kilmės maisto produktų ir jų toksiškumo įvertinimas“.

Pasak šaltinių, už šių kandidatų stovi ne skitingos politinės jėgos, o tos pačios Darbo partijos dvi grupuotės, kurios varžosi dėl įtakos didžiulius pinigus skirstančioje NMA.

Akivaizdus atitikimas

Buvęs žemės ūkio ministras konservatorius Kazys Starkevičius sako, kad nė viena  iš šių pretendams keliamų sąlygų apskritai neturėjo būti svarbi ieškant naujo NMA vadovo. Todėl tokie sutapimai, kad abu kandidatai konkurso sąlygose galėjo rasti būtent sau tinkančią eilutę, K.Starkevičiaus teigimu, rodo, kad ministerija siekė sulaukti kuo mažiau konkurso dalyvių.

„NMA vadovui daugiau reikalingos europinės teisės, ekonomikos žinios, o ne viešųjų pirkimų patirtis ar biomedicinos išsilavinimas, todėl tokie nurodymai aiškiai sudaro nevienodas sąlygas varžovams dėl posto ir siaurina jų ratą“, – sakė konservatorius.

Pasak jo, tai, kad konkursas nėra visai skaidrus, įrodo ir tai, kad jame dalyvauja vos du kandidatai. K. Starkevičiaus teigimu, dėl tokio svarbaus posto tikrai turėtų ir galėtų konkuruoti daugiau žmonių.

Buvęs ministras tvirtina, kad konkurso sąlygos galėjo būti tvirtinamos tik su žemės ūkio ministro Vigilijaus Juknos žinia ir stebėjosi, kodėl jų nepakoregavo Valstybės tarnybos departamentas.

„Turėtų jie šitaip neleisti siaurinti sąlygų. Departamentas šiame konkurse tikrai praleido šansą pasakyti savo nuomonę“, – apgailestavo jis.

Departamentas klaidų nerado

Valstybės tarnybos departamentas neigia, kad Žemės ūkio ministerijos suformuluotos sąlygos NMA vadovo konkurse buvo per siauros. Pasak Valstybės tarnybos departamento Žmogiškųjų išteklių plėtros skyriaus vyriausiosios specialistės Linos Rimšaitės, biomedicinos mokslų studijų sričiai priskirtos biologijos, žemės ūkio, agronomijos, ekologijos ir aplinkotyros ir kt. sritys.

„Taigi, atsižvelgiant į aukščiau nurodytą pareigybės paskirtį įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio ir kaimo plėtros bei žuvininkystės srityse, manytina, kad nurodytas biomedicinos mokslų studijų srities reikalavimas yra pagrįstas“, – teigia ji atsakyme 15min.lt.

Taip pat departamentas nieko bloga neįžvelgė ir reikalavime, kad kandidatas turėtų bent 3 m. patirtį viešųjų pirkimų srityje.

„Manytina, kad Nacionalinės mokėjimo agentūros direktoriaus pareigybei nustatyti išsilavinimo ir darbo patirties reikalavimai  neprieštarauja teisės aktų, reglamentuojančių valstybės tarnautojų pareigybių aprašymą ir vertinimą, reikalavimams“, – teigia L. Rimšaitė.

Nieko bloga konkurso sąlygose neįžvelgė ir prie jų formavimo prisidėjęs žemės ūkio viceministras Rytis Šatkauskas. Jis tvirtino, kad J. Stakėnienės išsilavinimas apskritai jam yra naujiena.

„Pirmą kartą tokį faktą girdžiu. Tikrai nežinojau, ką ji baigusi“, – tvirtino viceministras.

Pasak jo, dėl NMA vadovo konkurso Žemės ūkio ministerija nėra gavusi nė vieno skundo, nors iš konkurso buvo pašalinti arba patys atsiėmė dokumentus trys kandidatai.

Premjero komandai neįdomu

NMA vadovo konkursas kol kas nesudomino nei „darbiečio“ vadovaujamo Seimo Kaimo reikalų  komiteto, nei premjero Algirdo Butkevičiaus, kuris žadėjo akylai stebėti su europinių pinigų skirstymu susijusią „darbiečių“ veiklą, komandos.

Premjero patarėjas žemės ūkio klausimams Adolfas Damanskis, 15min.lt pasiteiravus, ar NMA vadovo konkurse ministro pirmininko komanda nepasigenda skaidrumo, pareiškė apie tai nieko nežinantis.

„Jūs gal ministrui paskambinkite ar kam. Aš nelabai ten ir žinau dėl tų skaidrumų. Ministras ten organizuoja konkursą, jo ir klauskite“, – rekomendavo A. Damanskis.

NMA konkursu smarkiai nesidomi ir kiti už žemės ūkio reikalus atsakingi socialdemokratai. Štai jų atstovas Seimo Kaimo reikalų komitete Bronius Pauža pareiškė, kad svarbiausia, jog agentūros vadovas būtų paskirtas kuo skubiau.

„Žinojau tik, kad tų viešųjų pirkimų patirtis gali būti taikoma vienam kandidatui ir sakiau ministrui, kad tai šitam darbe nėra būtina. Ministras paaiškino kažką, žinote, kaip visada. Juk turi kažką paaiškinti. Vis dėlto, mano galva, pagrindinis klausimas bet kokiu atveju yra tai, kad ši agentūra pusmetį neturi vadovo. Čia yra betvarkė ir reikia jį kuo greičiau paskirti, o pletkų lygio klausimų kelti negalime“, – kalbėjo Seimo narys.

B.Pauža pabrėžė, kad ateinantis 2014-2020 m. laikotarpis NMA bus labai svarbus, nes per ją bus paskirstomos milžiniškos lėšos, tačiau, parlamentaro nuomone, vienašališkai vadovas pinigų skirstyti negalėsiantis dėl ypatingos ES taikomos kontrolės.

„Ten bilekas iš kur atėjęs lengvai nepadirbs. Ten nebus lengvos duonos. (…) Darbas yra labai sudėtingas. Ten, mano akimis žiūrint, gal galima nuo Jonaičio ant Petraičio dalį pinigų paskirstyti, bet didžiulių aferų tikrai negali padaryti, nes nuolat atvažiuoja, po mėnesį sėdi ir kiekvieną popierėlį kilnoja“, – skaičiavo B. Pauža.

Vadovo įtaka didžiulė

Buvęs žemės ūkio ministras K.Starkevičius pritaria, kad NMA vadovą surasti skubiai yra labai svarbu. Kita vertus, jo nuomone, skuba negalima pateisinti to, kad naujas NMA vadovas gali būti išrinktas neskaidriai.

„Siūlysiu šį atvejį aptarti Kaimo reikalų komitete Seime, nes tų konkursų artimiausiu metu ministerija skelbs ir daugiau. Pavyzdžiui, artėja Rinkos reguliavimo agentūros vadovo rinkimai, nes atleisti vadovai ir, mano žiniomis, kitur valymų jie ketina daryti“, – žada konservatorius.

Jis pabrėžia, kad NMA vadovo įtaka europinių pinigų skirstymui yra didžiulė. K. Starkevičius pažymi, kad šiuo metu Lietuva pagal skaidrumą ES lygio vertinimuose 2008 m. buvo 20-oje vietoje, o dabar užima 4 poziciją.

„Nuo NMA vadovo labai daug kas priklauso“, – teigė jis.

Laimėtoją skelbs kitą savaitę

15min.lt žiniomis, konkurso į NMA vadovo postą laimėtoją Žemės ūkio ministerija skelbs kitą savaitę.

Naujo NMA vadovo ieškoma po to, kai nuo 2005 m. NMA vadovavęs Saulius Silickas šių metų birželį neva dėl asmeninių priežasčių iš posto pasitraukė. Jo apsisprendimą galėjo paskatinti artėjantis nuosprendis.

S. Silickas už piktnaudžiavimą tarnyba buvo nuteistas pusantrų metų laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant tam pačiam laikui. Nuteistasis įpareigotas neišvykti ilgiau nei septynioms paroms. Buvęs NMA vadovas taip pat turės dirbti 60 valandų nemokamai sveikatos priežiūros, globos rūpybos įstaigose.

ES milijardus skirstęs S. Silickas nuteistas už tai, jog su jau buvusiu žemės ūkio viceministru Aušriu Macijausku pasisavino NMA įsigytus prabangius mobiliuosius telefonus.

Per NMA Europos Sąjungos (ES) paramos gavėjams Lietuvoje kasmet yra paskirstomi milijonai litų. 2014–2020 m. per šią agentūrą Lietuvoje turėtų būti išdalinta apie 16 mlrd. litų ES paramos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt