Verslas

2015.09.08 13:45

Aukščiausiasis Teismas stabdo bylą dėl „Lietuvos dujų“ veiklos tyrimo

BNS 2015.09.08 13:45

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) trečiadienį sustabdė Energetikos ministerijos inicijuotą bylą dėl bendrovės „Lietuvos dujos“ veiklos tyrimo ir galimo įmonės vadovų veikimo Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ naudai ir interesams.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) trečiadienį sustabdė Energetikos ministerijos inicijuotą bylą dėl bendrovės „Lietuvos dujos“ veiklos tyrimo ir galimo įmonės vadovų veikimo Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ naudai ir interesams.

Teismas lauks, kol Europos Sąjungos Teisingumo Teismas pasisakys, ar Lietuvoje bus pripažintas ir vykdomas Stokholmo arbitražo sprendimas dėl Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ nustatytos dujų kainos Lietuvai.

Bylą nagrinėjusi LAT teisėjų kolegija pabrėžė, kad užsienio arbitražo teismo sprendimo pripažinimas Lietuvoje reiškia, kad jo teisiniai padariniai išplečiami į Lietuvos teritoriją.

2012 metų rugsėjo 3 dieną Vilniaus apygardos teismas po daugiau nei metus trukusio Energetikos ministerijos ir „Lietuvos dujų“ ginčo nutarė pradėti bendrovės veiklos tyrimą. Nutartis įsiteisėjo šių metų vasario 21 dieną, kai Apeliacinis teismas atmetė „Lietuvos dujų“ vadovų skundą.

„Lietuvos dujų“ valdybos nariai – „Gazprom“ valdybos vicepirmininkas Valerijus Golubevas ir valdybos narys Kirilas Selezniovas bei „Lietuvos dujų“ generalinis direktorius Viktoras Valentukevičius ir pati įmonė apskundė šį sprendimą.

Energetikos ministerija, kuri yra mažumos akcininkė, užpernai kovo mėnesį kreipėsi į teismą, inicijuodama „Lietuvos dujų“ veiklos tyrimą.

Ministerija, be kitų reikalavimų, prašė teismo iš „Lietuvos dujų“ valdybos atšaukti „Gazprom“ deleguotus V. Golubevą ir K. Selezniovą, kurie esą pažeidė pareigą vengti interesų konflikto ir veikė ne visų „Lietuvos dujų“ akcininkų, o tik „Gazprom“ naudai.

Teismo taip pat prašyta įpareigoti „Lietuvos dujas“ pradėti derybas su „Gazprom“ dėl dujų kainų sumažinimo, dujų tranzito į Kaliningrado sritį sąlygų bei atlikti kitus veiksmus, kuriais ateityje būtų užtikrinta, kad bendrovė realiai siektų palankiausių dujų tiekimo ir tranzito kainų.

Jei teismas nustatytų, kad dujų bendrovės ir jos valdymo organų veikla yra netinkama, prašyta iš užimamų pareigų pašalinti V. Valentukevičių. Energetikos ministerija teigė, kad „Lietuvos dujų“ vadovybė realiai nesiderėjo dėl dujų tiekimo kainos ir tuo pažeidė įmonės, jos akcininkų bei Lietuvos vartotojų interesus.

Spalio 10 dieną LAT nutarė kreiptis į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą (ESTT), prašydamas pasisakyti, ar Lietuvoje bus pripažintas ir vykdomas Stokholmo arbitražo sprendimas dėl Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ nustatytos dujų kainos Lietuvai.

ESST procedūros gali užtrukti iki dvejų metų.

„E.ON Ruhrgas International“ priklauso 38,9 proc., „Gazprom“ – 37,1 proc., Energetikos ministerijai – 17,7 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų, kurios kotiruojamos „Nasdaq Omx“ Vilniaus biržos Oficialiajame prekybos sąraše.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.