Verslas

2013.11.19 07:58

Piktybiškai nesigydančius tuberkoliozės bando privilioti maistu

Pasaulio sveikatos organizacija Lietuvą priskiria vienai iš 8 pasaulio valstybių, kuriose daugiausia žmonių serga vaistams atspariomis tuberkuliozės formomis.

Pasaulio sveikatos organizacija Lietuvą priskiria vienai iš 8 pasaulio valstybių, kuriose daugiausia žmonių serga vaistams atspariomis tuberkuliozės formomis.

Kaip DELFI teigė daktarė Edita Davidavičienė, daugiausia sergančiųjų tuberkulioze – Vilniaus mieste, apie 20 jų – atvira tuberkulioze sergantys sostinės benamiai.

„Penktadalis iš beveik 1200 šiais metais naujai išaiškintų ligonių – taip pat vilniečiai. Nerimą kelia tai, kad per pastaruosius trejus metus tarp naujai išaiškintų ligonių iki 48 proc. padidėjo bedarbių skaičius. Tačiau yra ir biuro tarnautojų, studentų, jaunų tėvų. Kas gydosi – pagyja, tačiau apie 5–10 proc. piktybiškai vengia gydymo ir platina užkratą aplinkiniams“, – sakė Valstybinės tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės programos koordinavimo tarybos narė Edita Davidavičienė.

Vaistai kainuoja 20 tūkst. litų

Tuberkuliozės gydymo kainos labai skiriasi. Pasak E. Davidavičienės, jei susirgęs žmogus paiso gydymo režimo, pusmečio medikamentų kursas valstybei kainuoja tik apie 300 litų. Tačiau pacientams, kurie pradeda ir vis nebaigia gydymo kurso, išsivysto atsparumas medikamentams. Tuomet gydytis tenka dvejus metus ir vien vaistai kainuoja per 20 tūkst. litų žmogui.

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės ambulatorinio skyriaus vedėja Lina Lakickienė pažįsta ligonių, kurie yra ir po 10 kartų nutraukę gydymą.

„Valstybei tai siaubingos išlaidos“, – DELFI sakė gydytoja, paklausta kiek valstybė į tokį „gydymą“ investavo.

Baisi mirtis

„Kartais mums jų psichologija nesuprantama. Nuo tuberkuliozės baisia mirtimi miršta jų draugas – tiesiog uždūsta. Mes prašome, kad bent jie gydytųsi, drąsinam, kad jie – jauni žmonės, gali visiškai pasveikti, nes taip pat blogai baigsis, jei nekeis gyvenimo būdo. Tačiau kaip nuo žąsies vanduo. Tuo metu lyg ir supranta, bet po kelių dienų vėl savaip gyvena“, - stebisi E. Davidavičienė.

L. Lakickienės teigimu, dažniausiai gydymą nutraukia žmonės be gyvenamosios vietos, grįžę iš įkalinimo įstaigų, alkoholikai, narkomanai. „Tai jie neturi vaistų paso, nes pameta, o naujas kainuoja 50 litų, tai gerai jaučiasi, ir kol visai nepablogėja nebepasirodo“, – kasdienio darbo patirtimi dalijosi DELFI pašnekovė.

Pasaka be galo

Jeigu ligos istorijoje įrašyti tokių pacientų adresai, gydytojai jų ieško. „Net keista, bet benamiai turi ir mobiliuosius telefonus, tad bandome prisiskambinti arba teiraujamės per kaimynus. Stengiamės ieškoti, bet ir patys blogiau pasijutę ateina arba sunkios būklės yra atvežami su greitąja medicinos pagalba“, – sakė gydytoja, visa tai vadindama pasaka be galo.

Vis dėlto, kaip pastebi L. Lakickienė, atsparia tuberkulioze sergančių pacientų motyvacijai didelės įtakos turėjo Vilniaus savivaldybės programa, pagal kurią jiems apmokamos kelionės išlaidos ir maitinimas. Kartą per dieną savivaldybės lėšomis maitinami pacientai personalo akivaizdoje išgeria vaistus.

„Kelis ligonius taip jau baigėme gydyt nuo atsparios tuberkuliozės ir jie nebėra pavojingi aplinkiniams, – pabrėžė gydytoja. – Tačiau didelis minusas tas, kad šį programa finansuojama ne nuolat, su pertrūkiais. Be to, pati gydymo įstaiga kasmet turi rašyti projektus ir prašyti lėšų, o paskui pateikinėti daugybę ataskaitų. Gydytojams ši biurokratija atima daug laiko, nors nėra tiesioginis darbas“.

Kai tuberkulioze sergantys pacientai ateina pavalgyti, medikai tikrai mato, kad jie tuos vaistus išgeria. O kitaip negeria, ateina po mėnesio - ir tik tada susizgrimba, kad dar nepasiėmę kažkada išrašytų.

Siūlo izoliuoti

Važinėjantys viešuoju transportu ir atvėsus besišildantys prekybos centre tuberkuliozės platintojai – ypač pavojingi, nes užkratas plinta oro lašiniu būdu.

Daktarės E. Davidavičienės įsitikinimu, 22 atvira tuberkulioze sergančius benamius Vilniaus miesto savivaldybė tikrai pajėgtų apgyvendinti vienoje vietoje – įkurdinti globos namų ar pensionato izoliatoriuje. Būtų ir pigiau, ir patogiau, ir ne taip pavojinga aplinkiniams.

„Mes galėtume nuvažiuoti, žinodami, kad jie ten yra, ir sekti jų būklę, nes negi gydytojų darbas juos gaudyti? – komentavo E. Davidavičienė. Pasak specialistės, prieš trejus metus Vilniaus nakvynės namai pritarė šiai idėjai, reikėjo tik finansavimo. Tačiau žodžiai netapo kūnu.

„Gaila, nes izoliatoriuje atvira tuberkulioze sergantys žmonės neperšaltų, pavalgytų, išgertų vaistus. Vis vien tai – mūsų žmonės. Kai su kiekvienu atskirai pakalbi, gyvenimai – baisūs: tai iš vaikų namų, iš kalėjimų, tėvai girtuokliai, kai kurie patys sirgę tuberkulioze ir užkrėtę vaikus“, – pasakojo E. Davidavičienė, įsitikinusi, kad suteikus tinkamas sąlygas, bent dvejiems trečdaliams įmanoma padėti.

Vaikščiojanti mirtis, kuri mūsų tyko troleibuse ar prekybos centre

Neturi teisės kenkti kitiems

Daktarė akcentavo, jog dauguma susirgusiųjų tuberkulioze nori išgyti ir tik 5–10 proc. nuolatos pažeidžia gydymo režimą, girtauja. Vos geriau pasijaučia – išeina iš gydymo įstaigų, o kartu ir platina virusą aplinkiniams. „Demokratija yra geras dalykas, tačiau tik tuo atveju, jei yra giežtos ribos. Joks žmogus neturi teisės kenkti kitiems“, – pabrėžė Valstybinės tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės programos koordinavimo tarybos narė.

Pagal Valstybinę tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės programą gydymo vengiantys asmenys gali būti privalomai guldomi į Alytaus tuberkuliozės ligoninės Būtinojo hospitalizavimo ir izoliavimo skyrių. Tačiau pasak L. Lakickienės, problema ta, kad ten pacientai gali būti tik pusmetį, o tiek laiko nepakanka, kad visiškai išgytų.

„Tam, kad gydymas būtų iš tiesų veiksmingas, būtina, kad atvira tuberkulioze sergantys ligoniai, kol pasveiks, būtų gydomi tiesiogiai stebint medicinos personalui. Svarbi ir socialinė motyvacija. Ne mes sugalvojom – kitų šalių patirtis taip pat patvirtina, kad motyvaciją gydytis akivaizdžiai padidina tokios priemonės, kaip kelionės lengvatos, siūlomas maistas ir nemokami vaistai.

Gali užkrėsti 20 žmonių

Vienas atvira tuberkulioze sergantis žmogus gali užkrėsti 20 aplinkinių, todėl ne tik vaikams, bet ir suaugusiems medikai primena dažniau plauti rankas – tikėtina, kad komposterį, durų rankeną ar kitus daiktus, kuriuos liečiame, galėjo paliesti ir atvira tuberkulioze sergantis asmuo.

Tuberkulioze užsikrečiama per sergančius asmenis, kurie kosi ir į aplinką išskiria tuberkuliozės bacilas. Tai gali atsitikti bet kur: važiuojant autobusu, prekybos centruose ir pan.

Tuberkuliozės bacilos į organizmą dažniausiai patenka per kvėpavimo takus: nosį ir burną. Šis susirgimas pagydomas, tačiau pusę metų reikia reguliariai vartoti vaistus. Jeigu režimas pažeidžiamas, gydymas gali trukti ir iki 2 metų.

Norint pasveikti nuo tuberkuliozės reikia vengti rūkalų, nepiktnaudžiauti alkoholiu ir laikytis gydytojų nustatyto režimo.

Tuberkuliozės požymiai

Tuberkuliozę galima įtarti, kai žmogų vargina karščiavimas. Ligos pradžioje jis paprastai nedidelis, siekia iki 37,5 laipsnio. Taip pat juntamas skausmas krūtinėje, pečių plote, sumažėja apetitas, krinta svoris.

Tuberkuliozės požymiu vadinamas ir sausas ar su skrepliais kosulys, kuris trunka ilgiau nei savaitę, taip pat nuovargis, prakaitavimas.

Rizikos grupė – vaikai iki 5 metų amžiaus

Pasak medikų, didžiausias mikobakterijos priešas – stiprus imunitetas. Dėl šios priežasties rizikos grupėje atsiduria mažyliai iki 5 metų, nes jų imunitetas dar nėra pakankamai sutvirtėjęs, ir paaugliai, kurių imunitetą slopina persitvarkantys hormonai.

Tuberkuliozės profilaktikai vaikams svarbu su maistu gauti gyvulinės kilmės baltymų ir riebalų, kurie vadinami statybine imuninių ląstelių medžiaga. Pageidautina lauke kasdien praleisti ne mažiau kaip po dvi valandas.

Tėvams patariama stebėti, kad vaikas visada gerai išsimiegotų ir pakankamai ilsėtųsi, 3 kartus per savaitę naudinga pasportuoti.