Naujienų srautas

Verslas2013.11.15 07:13

Po skandalo Žemės ūkio ministerija santykius su reklamuotojais aiškinsis teismuose

Liepa Želnienė, 15min.lt 2013.11.15 07:13

Žemės ūkio ministrerija ir jos viceministrą Rytį Šatkauską kyšio reikalavimu kaltinusios viešųjų ryšių agentūros vienu metu nutarė nutraukti bendradarbiavimą. Tiesa, išsiskirti gražiuoju ministerijai ir buvusiems jos reklamuotojams greičiausiai nepavyks. Šalys prieš laiką sutartį nutraukti nutarė dėl absoliučiai skirtingų argumentų.

Žemės ūkio ministrerija ir jos viceministrą Rytį Šatkauską kyšio reikalavimu kaltinusios viešųjų ryšių agentūros vienu metu nutarė nutraukti bendradarbiavimą. Tiesa, išsiskirti gražiuoju ministerijai ir buvusiems jos reklamuotojams greičiausiai nepavyks. Šalys prieš laiką sutartį nutraukti nutarė dėl absoliučiai skirtingų argumentų.

Praėjusių metų gegužę ministerijos darbų kaimo plėtros ir žuvininkystės srityse viešinimo konkursą laimėjusi grupė, kurią sudaro  įmonės „Antikos stilius“, „Virginijaus studija“ ir „Gaumina“, įspėjimą apie nutraukiamą sutartį ministerijai įteikė trečiadienį.

Pasak šios grupės atstovės, įmonės „Antikos stilius“ direktorės Kristinos Toleikienės, sutartį dėl Žemės ūkio ministerijos kaltės nutarta nutraukti dėl to, kad pastaruoju metu ministerija demonstratyviai nebevykdo susitarimo: nebeužsako naujų projektų, nesumoka už atliktus darbus.

Tuo tarpu žemės ūkio viceministras R. Šatkauskas tikino, kad ministerija sutartį nutraukti su reklamuotojais buvo nusprendusi dar anksčiau. Jis aiškina, kad taip pasielgti turėjo, nes Valstybės kontrolė sutartyje nustatė pažeidimų, o ir pinigai viešinimo projektams ministerijoje jau pasibaigę.

Norėjo reklamuotis tik „su Darbo partija siejamoje spaudoje“

K. Tolekienė teigia, kad pyktis su ministerija viešinimo konkursą laimėjęs įmonių sambūris pradėjo po to, kai šiai vadovauti ėmėsi Darbo partijos atstovas Vigilijus Jukna. Pirmiausia, pasak jos, viešųjų ryšių agentūros pradėtos spausti, kad sumažintų ministerijos reklamą internete ir televizijoje, o padidintų spaudoje.

„Gegužės-birželio mėnesiais turėjome atvirą konfliktą ministerijoje, kai buvo padidintos lėšos spaudai, atimant jas iš televizijos ir interneto, ir nukreipiamos su Darbo partija siejamiems leidiniams“, – teigė K. Toleikienė.

Agentūroms pažymėjus, kad, pagal sutartį, jos pačios turi galimybę nuspręsti, kur ir kiek viešinti ministerijos darbus, ši ėmė kelti naujus reikalavimus ir mosuoti preliminariomis Valstybės kontrolės išvadomis, kuriose nurodoma, kad sutarties su reklamuotojais ministerija turėtų nepratęsti, o gal net nutraukti.

„Mums buvo sakoma, kad galime sutarties ir nenutraukti, jei susimokėsite kyšį“, – teigė „Antikos stiliaus“ vadovė.

Keista verslininkams pasirodė ir tai, kad galutinėse Valstybės kontrolės išvadose šio sakinio dėl sutarties nutraukimo neliko.

Reklamos visai nebereikėjo?

Dėl kyšio reikalavimo verslininkai spalį pasiskundė žiniasklaidai ir teisėsaugos pareigūnams. Po to ministerija su savo reklamuotojais santykius apskritai nutraukė.

„Dar spalį buvo gavę prašymą sumažinti darbų apimtis, palikti ne visas pozicijas. Jie siūlė toliau pirkti paslaugų už 3 mln. litų, įskaičiavus PVM. Paskutinės derybos dėl to buvo spalio 3 d. (likus trims dienoms iki paviešintos informacijos apie reikalaujamą kyšį, – red.past.) Paskui mes nusiuntėme teigiamą atsakymą, bet jau jokių žinių nebesulaukėme, prašėme dar susitikimo, bet vis nerasdavo mums laiko“, – pasakojo K.Toleikienė.

Pasak moters, tarp ministerijos argumentų tuomet atsirado ir kalbos apie tai, kad ministerijai apskritai jokių viešinimo projektų nereikia ir nereikės.

„Manome, jog toks ministerijos neveikimas yra tyčinis nenoras vykdyti sutartį, ir kad tai tiesiogiai susiję su kyšio istorija. Mat ministerijoje poreikis viešinti dingo po to, kai mes nesumokėjome pusės milijono litų“, – vertina situaciją K. Toleikienė.

Todėl dabar verslininkai nutarė nebelaukti ir patys nutraukti sutartį su ministerija dėl jos kaltės, o žalos atlyginimo siekti teismuose.

Prarado milijonus

K. Toleikienė skaičiuoja, kad Žemės ūkio ministerijai nevykdant sutarties, verslininkų grupė prarado kelis milijonus litų. Kol kas tikslesnio skaičiaus ji pateikti sakė negalinti dėl to, kad įmonės dar tariasi, ar nuostoliais vadinti tik negautą pelną, ar visas negautas pajamas.

24 mėnesiams sudaryta sutartis turi baigtis 2014 m. gegužės 4 d. Tuo tarpu, pasak verslininkų, ministerijos įsigytų paslaugų tėra užsakyta ir suteikta gerokai mažiau nei pusė sutartyje numatyto kiekio.

Pavyzdžiui, buvo numatyta, kad regioninėje ir rajoninėje spaudoje bus išspausdinta 2 mln. kv. cm informacijos, o užsakyta išspausdinti šiek tiek daugiau nei 230 tūkst. kv. cm.

„Likutis yra didžiulis. Labai didelis. Sunku įvertinti litais. Mes nuostolius tikslinsime, skaičiuosime, nes tų pozicijų yra labai daug, kurias pirko. Tai, be abejo, yra milijonai, nors dar priklauso ir nuo to, kiap mes vertinsime – tik negautą pelną ar ir negautas pajamas“, – teigė „Antikos stiliaus“ vadovė.

K.Toleikienė pažymi, kad verslininkai labiausiai norėtų, kad už sutarties nevykdymą atsakomybė kristų ne pačiai minsiterijai ir žalą jiems atlygintų ne mokesčių mokėtojai, o konkretūs asmenys.

Viceministras: viskas sumokėta

Žemės ūkio viceministras, kurį verslininkai kaltina reikaluvusį kyšio, „darbietis“ R.Šatkauskas tikina, kad ministerija viešinimo paslaugoms numatytą sumą jau išleido, todėl nebemato prasmės toliau bendradarbiauti su įmonėmis „Antikos stilius“, „Virginijaus studija“ ir „Gaumina“.

„Sprendimas yra mūsų. Jis priimtas praėjusią ar užpraėjusią savaitę. Jau paruoštas raštas. Gal jie tiesiog užuodę, kad tas raštas yra, pamėgino pirmi tai padaryti ir jų žingsnis yra kaip atsakas į mūsų norą?“ – svarstė, kuri pusė anksčiau panoro nutraukti bendradarbiavimą, R. Šatkauskas.

Pasak jo, ministerija įmonėms nieko nebeskolinga.

„Sutartis buvo pasirašyta dvejų metų laikotarpiui. Tam buvo numatyta apie 8 mln. litų. Jie yra išnaudoti, sumokėti ir sutartis tuo pagrindu, kad pinigų nebėra, o periodas baigiasi, yra nutraukiama mūsų iniciatyva“, – 15min.lt ketvirtadienį sakė R. Šatkauskas.

Priimant sprendimą, pasak jo, atsižvelgta ir į Valstybės kontrolės išvadas, kurios esą „labai aiškiai įvardina šios sutarties trūkumus ir reikšmingus pažeidimus“.

R. Šatkauskas neatmeta, kad su viešųjų ryšių agentūromis gali tekti susitikti teismuose ir to nesibaimina.

Tyrimas pradėtas, viceministras neapklaustas

Viceministras teigia, kad pageidautų būti greičiau apklaustas ir STT pradėtame ikiteisminiame tyrime, kuriame jis pats kaltinamas iš viešųjų ryšių agentūrų reikalavęs pusės milijono litų kyšio.

Tačiau kol kas spalio viduryje šį tyrimą pradėjusi STT suspėjo apklausti tik K.Toleikienę ir jos kolegas.

Be to, R. Šatkauskas laukia ir prokurorų sprendimo dėl jo prašymo pradėti ikiteiminį tyrimą dėl viešųjų ryšių agentūrų šmeižto jo atžvilgiu.

„Kol kas gavau tik raštą, kad prašymas perduotas Vilniaus apygardos prokuratūrai. Manęs nei klausė, nei tikrino, nei informavo apie kažką. Nekantriai laukiu, kol tai įvyks“, – kalbėjo viceministras.

Teisėsaugos institucijos tyrimus pradėjo po to, kai TV3 laida „Savaitės komentarai“ pranešė, neva viešinimo konkursą Žemės ūkio ministerijoje laimėję konsorciumo atstovai sulaukė raginimų dalintis gautais pinigais. Vos pradėjęs dirbti Darbo partijos deleguotas žemės ūkio viceministras R.Šatkauskas verslininkų, pasirašiusių 10 mln. Lt vertės sutartį, esą paprašė 500 tūkst. litų.

Verslininkai televizijai pateikė įrašą, kuriame tarpininko – Gintaru Kaminsku vadinamo asmens – klausia, kam duoti pinigus – jam ar viceministrui. Pašnekovas nurodęs, kad „geriausia būtų perduoti pačiam Ryčiui į rankas, jis pasakytų, kur padėti“. Konsorciumo atstovai neabejoja, kad kyšio prašė R. Šatkauskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi