Verslas

2013.11.14 09:14

Į Rusiją neįleidžiami Lietuvos pienininkai savo produkcijai rado rinkų kitur

Skirmantas Malinauskas, 15min.lt2013.11.14 09:14

Praėjus daugiau nei mėnesiui po Rusijos paskelbto lietuviškų pieno produktų boikoto Lietuvos pienininkai teigia, jog gamybos apimčių nesumažino, o savo produkciją sėkmingai parduoda kitose šalyse.

Praėjus daugiau nei mėnesiui po Rusijos paskelbto lietuviškų pieno produktų boikoto Lietuvos pienininkai teigia, jog gamybos apimčių nesumažino, o savo produkciją sėkmingai parduoda kitose šalyse.

Lietuvos pareigūnai, su viltimi išlydėję viskuo patenkintus Rusijos ekspertus, iš Maskvos nesulaukia jokio atsakymo: nei „taip“, nei „ne“.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovai iš Rusijos taip pat negauna jokių žinių, nors atvykę kaimyninės šalies specialistai patys įsitikino, kaip dirba Lietuvos pieno produkcijos gamintojai, ir net juos gyrė.

Rusija Lietuvą ignoruoja

„Situacija nepasikeitė. Mes laukiame iš Rusijos atsakymų. Jiems nusiuntėme visą medžiagą, kuri buvo surinkta jų atstovų vizito metu. Taip pat raštu išsiuntėme papildomą informaciją, nors Rusija jos neprašė. Dabar tiesiog laukiame. Kol kas jokios informacijos iš Rusijos nesame gavę“, – 15min.lt sakė VMVT atstovė Jurgita Savickaitė.

Pasak jos, pieno produkciją gaminančios įmonės ieško kitų rinkų, kur galėtų realizuoti savo produkciją. Į Rusiją vežami tik kai kurie produktai, kurie nebuvo uždrausti, tačiau eksporto apimtys žymiai sumažėjo.

„Tokia neapibrėžta situacija ilgai būti negali. Tikimės, jog ji bus išspręsta, tačiau kol kas nežinome, kada tai gali įvykti", – sakė J.Savickaitė.

Gamybos apimčių nemažina

Bendrovės „Rokiškio sūris“ valdybos pirmininkas Dalius Trumpa 15min.lt sakė, kad bendrovė vykdo įsipareigojimus ūkininkams: „Gamybos apimtys nesumažėjo, nes pienas yra tokia prekė, kurios sandėliuoti negali, o mes turime įsipareigojimus prieš savo partnerius ūkininkus iš jų supirkti visą pieną. Gamyba sumažėjo tik tiek, kiek dėl sezoniškumo primelžiama mažiau pieno, tačiau tai nepriklauso nuo situacijos Rusijos rinkoje.“

Pasak jo, Rusijos rinką pakeitė kitų šalių rinkos. „Tiesiog gaminame kitokią produkciją, nei gaminome anksčiau, galėdami pardavinėti į Rusijos rinką. Tai pusiau kieti ir kieti sūriai, kuriuos parduodame ES ir JAV“, – sakė D.Trumpa.

„Rokiškio sūrio“ vadovas nurodė, kad lyginant lapkričio ir spalio mėnesius, pieno supirkimo kaina sumažėjo labai nežymiai. „Žaliavinio pieno kaina priklauso nuo lieso pieno miltelių ir sviesto kainos pasaulinėse rinkose. Šios kainos po truputį mažėja palyginus su vasaros laikotarpiu“, – paaiškino pašnekovas.

Eksportuoti tiek pat nesitiki

Paklaustas, ar sulaukia kokios nors informacijos iš Rusijos, D.Trumpa sakė, kad žinių turi tik tiek, kiek jų yra oficialioje erdvėje. Žinoma, kad Rusijos tarnybos nagrinėja Lietuvos pieno pramonės darbą reglamentuojančią medžiagą, tačiau kada tai baigsis ir kokie bus rezultatai, nėra aišku.

D.Trumpa patikino, kad laikui bėgant į Rusijos rinką grįžti darosi vis sunkiau, o net ir atsiradus tokiai galimybei, bendrovė į šią rinką žvelgtų kaip į itin rizikingą.

„Grįžti į Rusiją visa apimtimi net ir norint lengvai nepavyktų, nes jau antras mėnesis, kai mūsų produkcijos ten nėra ir tai nepraeis be pasekmių. Ateityje planuojame Rusijos rinkoje pardavinėti tiek produkcijos, kad atsitikus tokiems nenumatytiems atvejams kaip šis, tai nebūtų pavojinga įmonės finansiniam stabilumui“, – sakė D.Trumpa.

Parduoda visą produkciją

„Vilkyškių pieninės“ pagrindinis akcininkas ir vadovas Gintaras Bertašius 15min.lt teigė, kad po Rusijos atstovų vizito Lietuvos pieno perdirbimo įmonėse niekas nepasikeitė. „Viskas tylu, niekas neaišku. Mes irgi skambinam VMVT, tačiau ir ten naujos informacijos gauti nepavyksta“, – sakė jis.

Pasak G.Bertašiaus, bendrovės pieno produktai yra paklausūs: „Viską parduodame, ką pagaminame. Niekas sandėliuose nelieka. Produktus parduodame turimose rinkose, tiesiog joms tiekiami didesni kiekiai.“

Pieninės vadovas pažymėjo, kad šiuo metu pieno rinka pakankamai aktyvi. Kainos šiek tiek krenta, bet ne tiek dėl Rusijos, kiek dėl pasaulinių tendencijų. „Bendrai pasaulinės pieno kainos juda žemyn – pinga pieno miltai, išrūgų miltai, riebalai. Tai lemia ir šiek tiek mažėjančią pieno supirkimo kainą. Bet korekcija yra labai nedidelė“, – sakė jis.

G.Bertašius teigė, jog pieno verslas pastaraisiais metais pasidarė sunkiai prognozuojamas, todėl Rusija toli gražu nėra pagrindinis pieno kainą lemiantis veiksnys. „Nežinome, kas bus už trijų mėnesių. Pieno verslas pastaraisiais metais pasidarė labai dinamiškas. Daug priklausys nuo kainų lygio Naujojoje Zelandijoje, kur yra viena didžiausių eksportuotojų pasaulyje“, – teigė „Vilkyškių pieninės“ savininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt