Verslas

2013.11.12 18:41

A. Skardžiaus vadovaujamos energetikos komisijos darbas pratęstas mėnesiui

ELTA 2013.11.12 18:41

Po audringų diskusijų Seimas antradienio popietę pratęsė socialdemokrato Artūro Skardžaus laikinosios Energetikos komisijos darbą iki gruodžio 16 dienos.

Po audringų diskusijų Seimas antradienio popietę pratęsė socialdemokrato Artūro Skardžaus laikinosios Energetikos komisijos darbą iki gruodžio 16 dienos.

Už pratęsimą balsavo 66, prieš – 26, susilaikė 4 parlamentarai.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma buvo pateikęs pasiūlymų dėl pataisų – sutrumpinti numatomą pratęsti laiką iki gruodžio 2 dienos, bet Seimo nariai tam nepritarė.

J. Razma taip pat siūlė išbraukti iš projekto A. Skardžiaus, kaip komisijos pirmininko, pavardę, o komisijai išsirinkti naują vadovą. Tačiau kelią tokio pasiūlymo svarstymui užkirto Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė.

A. Skardžiaus atstatydinimo dėl nekompetencijos reikalavo ir konservatorė Rasa Juknevičienė, bet tam prieštaravo socialdemokratė Birutė Vėsaitė, pasak kurios, komisijos vadovas yra labiausiai įsigilinęs į dokumentus.

A. Skardžius iš Seimo tribūnos aiškino, kad komisijai prireikė daugiau laiko, nes padaugėjo norinčiųjų pateikti papildomos informacijos.

„Komisija realiai išvadą yra parengusi, galėtų ją svarstyti [lapkričio – ELTA] 13–15 dienomis, kadangi komisijos darbas imtinai vyksta iki lapkričio 15 dienos, kaip ir buvo numatyta, tačiau po paskutinių posėdžių Klaipėdos naftos generalinis direktorius išreiškė norą paaiškinti ir suteikti informacijos dėl (suskystintų dujų terminalo – ELTA) projekto ekonominio pagrindimo, kodėl pasirinkta laivo nuoma, o ne išperkamoji nuoma ar laivo įsigijimas, ir atsakyti į kitus finansavimo projekte išdėstytus dalykus, ko komisija nebuvo gavusi, – sakė A. Skardžius.

Pasak komisijos pirmininko, daugiau informacijos dėl elektros pabrangimo „Nordpool Spot“ rinkoje šių metų trečiąjį ketvirtį pageidavo pateikti ir buvęs „Litgrid“ vadovas Virgilijus Poderys.

Jo teigimu, komisijos darbą apsunkina ir tai kad „yra nemažai informacijos, kuri turėtų būti vieša, bet valdybų sprendimais yra įslaptinta kaip komercinė paslaptis“. Jis kalbėjo apie viešųjų pirkimų duomenis.

„Seimo komisija gali tik kreiptis į teismą kad būtų laikomasi teisės aktų ir jie išslaptinti, todėl tai labai apsunkina komisijos darbą. Vien paklausimų yra stambi krūva išsiųsta, o gauta atsakymų tonomis. Norint atsakyti išsamiai reikėtų dar kai kuriuos klausimus patikslinti“, – sakė A. Skardžius.

Komisijos pirmininko teigimu, iš kai kurių institucijų yra gauta ir prieštaringos informacijos. „Viena institucija pateikia, kad viskas gerai, o pavyzdžiui, Valstybės kontrolė pateikia 2010–2011 metais rasti didžiuliai sisteminiai trūkumai“, – sakė A. Skardžius.

Diskusijų Seime metu konservatoriai vykdydami informacines atakas pateikė daug kaltinimų komisijai.

Praėjusios kadencijos premjeras, opozicijos lyderis Andrius Kubilius teigė, kad Seimo sukurta tyrimų komisija tapo Rusijos informacinių karų, kuriais siekiama diskredituoti svarbiausius energinius projektus, instrumentu.

„Jeigu valdančiai koalicijai dar norisi pabūti Rusijos informacinių karų instrumentais, tai tada šitai komisijai reikia pritarti. Jeigu tokio informacinio instrumento reikia iki prezidento ar iki Seimo rinkimų, tai reikia taip tą datą ir įrašyti.

Jeigu valdančioji koalicija pati pradeda suprasti, kad jos nuomonėmis kažkas manipuliuoja, ir dėl to valdančioji koalicija pavirsta nevaldomu džigitų būriu, kuris gali bet kokį terminalą čia pat sugriauti, jeigu yra bent šiek tiek rūpesčio valstybe, šitos komisijos darbą siūlau užbaigti šiandien“, – sakė A. Kubilius.

„Darbietis“ Kęstutis Daukšys pasisakė už tai, kad komisijos darbas būtų pratęstas tiek, kiek reikės kokybiškai pabaigti darbą.

„Nereikia čia laužyti milžiniškų iečių, kelti iš kapo Brazauską, šnekėti kokie komisijos pirmininkai yra geri ar blogi, kokie mes didvyriai, kad sulaikėme rusų tankus, puolančius Europą, ir kitus dalykus. Manyčiau, kad komisija tvarkingai pabaigs savo darbą, pateiks savo pasiūlymą, jeigu reikės, ir dar reikia pratęsti darbą, todėl tai yra [tiriami – ELTA] visos Lietuvos pinigai“, – sakė K. Daukšys.

Kaip ELTA jau rašė, birželio 11 d. Seimas sudarė laikinąją tyrimo komisiją „Dėl 2007 metų Nacionalinėje energetikos strategijoje suformuluotų siekių įgyvendinimo rezultatų įvertinimo ir situacijos energetikos sektoriuje išsiaiškinimo“.