Verslas

2012.07.30 17:48

Analitikai: Lietuvos ekonomika recesijai turėtų atsispirti

Virginija Motiejūnienė, LRT Televizijos laida „Šiandien“2012.07.30 17:48

Antrąjį šių metų ketvirtį Lietuvos ekonomika lėtėjo labiau nei buvo tikėtasi. Bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas sumažėjo nuo 3,9 iki 2,1 proc. Tačiau analitikai sako, kad šalies ekonomika recesijai turėtų atsispirti ir pragyvenimo lygis kils, nors ir labai nežymiai.

Antrąjį šių metų ketvirtį Lietuvos ekonomika lėtėjo labiau nei buvo tikėtasi. Bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas sumažėjo nuo 3,9 iki 2,1 proc. Tačiau analitikai sako, kad šalies ekonomika recesijai turėtų atsispirti ir pragyvenimo lygis kils, nors ir labai nežymiai.

Lietuvos ūkio augimas lėtėja jau trečią ketvirtį iš eilės. Pirmuosius tris šių metų mėnesius ekonomika ūgtelėjo beveik 4 proc., o antrąjį  ketvirtį – truputį daugiau nei 2 proc., tad augimo tempai sumažėjo beveik per pusę. Ekonomikos analitikai sako, kad BVP lėtėjimas yra neišvengiamas dėl sunkumų Vakarų Europoje.

„Iš tiesų, problemos euro zonoje išlieka pakankamai gilios ir šiuo metu galima sakyti, kad greičiausiai euro zonai recesijos išvengti nepavyks. Naivu tikėtis, kad neigiamos nuotaikos finansų rinkose nepaveiks mūsų vidaus vartojimo ir investicijų. Vis dėlto įmonės į savo ateitį žiūri daug atidžiau ir, sakykim, tikrai nėra pasiruošusios investuoti, kurti naujas darbo vietas. Tai toje aplinkoje pakankamai natūralu matyti ir mūsų ekonomikos augimo sulėtėjimą“, – teigia „Danske banko“ vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė.

Pasak analitikų, sunkumai euro zonoje daro įtaką ir lėtesniam eksporto augimui, kuris stebimas jau nuo praėjusių metų pabaigos. Lietuvą gelbsti tik gerai pasirinktos eksporto rinkos.

„Tikimės, kad Vokietijai pavyks išvengti recesijos tendencijų, neprognozuojame išskirtinai neigiamo sulėtėjimo ir Rusijoje, taip pat mūsų svarbioje eksporto partnerėje. Tai šiame kontekste galime sakyti, kad turime pakankamai neblogas eksporto rinkas,  ir tai turėtų mums padėti išvengti recesijos tendencijų“, – mano V. Klyvienė.

Analitikai pastebi ir blogėjančią padėtį darbo rinkoje. Mat nedarbas šalyje mažėjo ne tik dėl augančios ekonomikos, bet ir dėl emigracijos.

„Dabar, kai emigruoti į Vakarus kaip ir nėra gerų sąlygų, nes Vakaruose ekonomika prastėja ar bent jau auga lėčiau, tai atitinkamai pas mus ir su užimtumu gali būti nepageidautinų pokyčių. Pavyzdžiui, pirmąjį ketvirtį nedarbo lygis jau padidėjo palyginti su 2011 metų pabaiga. Na, ir kai yra sudėtinga padėtis darbo rinkoje, atitinkamai ir vidaus vartojimui nėra tokie geri horizontai“, – tvirtina banko „Finasta“ analitikė Rūta Medaiskytė.

Prie rizikos veiksnių analitikai priskiria naftos kainas, kurios gali pradėti kilti ir dar labiau sumažinti mūsų vartojimo augimą. Vis dėlto prognozės trečiajam metų ketvirčiui, pasak ekonomistų, nėra pesimistinės. Prognozuojamas ekonomikos augimas – nuo 2,7 iki 3 proc.

„Mūsų vertinimu, trečias ketvirtis galėtų būti vėl šiek tiek stipresnis. Nepamirškime, kad žemdirbiai teigia, jog šių metų derlius gali būti rekordinis, ir tai turėtų šiek tiek prislopinti tas lėtėjimo tendencijas“, – sako V. Klyvienė.

„Sakyčiau, kad 2012-aisias ekonomikos augimas, kurį matysime, bus teigiamas, bet jo pakaks tik daugmaž esamai padėčiai išlaikyti. Kažkokiems rimtesniems teigiamiems pokyčiams, darbo vietoms kurti ar investuoti, išlaidauti kol kas paskatų neužteks“, – mano R. Medaiskytė.

Tad analitikai pataria taupyti. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, per pirmą metų pusmetį gyventojų indėliai bankuose išaugo daugiau kaip milijardu litų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt