Verslas

2015.09.08 13:45

D. Grybauskaitė: Rusija nepasimokė iš prieš dvidešimtmetį darytų klaidų

ELTA 2015.09.08 13:45

Taikydama ekonominio spaudimo priemones Rusija demonstruoja, kad nepasimokė iš klaidų, kurias darė prieš dvidešimt metų, o visa tai taip iškilo į viešumą tarptautiniame kontekste, kad tokie veiksmai būtų bloga reklama Kremliui, sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė interviu dešiniosios pakraipos vienam didžiausių Prancūzijos dienraščių „Le Figaro“.

Taikydama ekonominio spaudimo priemones Rusija demonstruoja, kad nepasimokė iš klaidų, kurias darė prieš dvidešimt metų, o visa tai taip iškilo į viešumą tarptautiniame kontekste, kad tokie veiksmai būtų bloga reklama Kremliui, sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė interviu dešiniosios pakraipos vienam didžiausių Prancūzijos dienraščių „Le Figaro“.

Dienraščio žurnalistai publikacijoje analizavo, dėl kokių priežasčių Rusija bando sutrukdyti Ukrainos suartėjimui su Europos Sąjunga (ES). Publikacijoje rašoma, kad taip pat yra ekonominių ir kultūrinių priežasčių – nenoras prarasti „slavų civilizacijos“ lopšio, o pats Kijevas nepraranda vilties suderinti gerus santykius tiek su ES, tiek su Rusija.

Greta straipsnio pridėtas atskiras interviu su Lietuvos prezidente, kuri, kaip konstatuoja „Le Figaro“, „pirmoji pasitraukė iš buvusios Sovietų Sąjungos, o dabar yra labiausiai nusiteikusi palenkti Ukrainą Europos pusėn. Nepaisant rusų gąsdinimų“.

Į klausimą, kodėl ES reikia skubėti pasirašyti asociacijos sutartis su Ukraina ir kitomis buvusios Sovietų Sąjungos valstybėmis, prezidentė atsakė, kad „yra normalu Europai artėti prie savo kaimynų“.

„Lietuva tai jau padarė, pradedant nuo 1995 metų, ir po devynerių metų ji atsidūrė ES. Yra taip pat ir geopolitinė priežastis: jei Ukraina, Moldova ir Gruzija bus politiškai ir ekonomiškai stabilesnės, tai bus į naudą ES saugumui ir interesams“, – sakė D. Grybauskaitė. „Bet mes nenorime nieko skubinti“, – pabrėžė Lietuvos vadovė.

D. Grybauskaitė taip pat minėjo Rusijos daromą spaudimą. „Metodai, kuriuos taiko Rusija, – įbauginti Ukrainą ir jos partnerius – yra nepriimtini“, – konstatavo Lietuvos vadovė, kalbėdama apie ekonominį, komercinį ir net „Gazprom“ pagalba taikomą energetinį spaudimą.

Lietuvos prezidentė paminėjo ir tai, kad Rusija bandė taikyti tokias priemones ES, per Lietuvą užblokuodama lietuviškų pieno produktų importą, sugriežtindama muitinių kontrolę vežėjams.

„Kremlius buvo ir lieka nenuspėjamu partneriu, pasižyminčiu neracionaliu elgesiu“, – teigė D. Grybauskaitė, išreikšdama nuomonę, kad „toks Kremliaus elgesys atvėrė akis daugeliui (valstybių – ELTA) vadovų.“

Vertindama situaciją, prezidentė konstatavo, kad Kremlius „nepasimokė iš (komunistinės – ELTA) Imperijos subyrėjimo 1990-aisiais“.

„Po to, kai Lietuva paskelbė savo nepriklausomybę, 1991-aisiais, per pačią žiemą, mes patyrėme aštuonių mėnesių blokadą, – priminė D. Grybauskaitė. – To rezultatas? Mūsų ekonomika dar greičiau judėjo Vakarų link. Praėjus dvidešimčiai metų, Vladimiras Putinas daro tą pačią klaidą.“

Lietuvos prezidentė neatmetė galimybės, kad iki lemiamo viršūnių susitikimo Vilniuje Rusijos spaudimas dar augs, bet aiškiai įvardijo, kad tokiu elgesiu Rusija kenkia pati sau.

„Visa tai taip iškilo į viešumą tarptautiniu mastu, kad toks elgesys būtų tikrai bloga reklama Kremliui. Angela Merkel (Vokietijos kanclerė – ELTA) atvyks į Vilnių, Francois Hollande (Prancūzijos prezidentas - ELTA) , Davidas Cameronas (Jungtinės Karalystės Premjeras – ELTA) irgi apie tai galvoja", – pažymėjo D. Grybauskaitė, bet perspėjo: „Atsargiai, kol kas būtų neišmintinga džiaugtis pergale“.

Kalbėdama apie Ukrainą, D. Grybauskaitė buvo nusiteikusi optimistiškai ir sakė, kad ji turi galimybių tapti teisine valstybe, jei toliau išmintingai tęs teismų, įstatymų (ypač balsavimų) reformą.

Apie tai, ar Ukraina iki viršūnių susitikimo paleis įkalintą opozicijos lyderę Juliją Tymošenko, D. Grybauskaitė neprognozavo. „Mes laukiame paties Kijevo sprendimų“, – sakė Lietuvos prezidentė.