Verslas

2013.11.06 18:09

Dėl SAM valdininkų neveikimo – 3 mln. Lt į verslo kišenę

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) klerkų neveikimas tuština valstybės kišenę – teismas nusprendė, kad ministerija dėl neįgyvendinto e. sveikatos informacinės sistemos projekto bendrovei „Etnomedijos intercentras“ privalo sumokėti 2 mln. 283 tūkst. Lt.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) klerkų neveikimas tuština valstybės kišenę – teismas nusprendė, kad ministerija dėl neįgyvendinto e. sveikatos informacinės sistemos projekto bendrovei „Etnomedijos intercentras“ privalo sumokėti 2 mln. 283 tūkst. Lt.

Galutine ir neskundžiama nutartimi Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), paskelbė, jog įgyvendindama nacionalinės elektroninės sveikatos sistemą SAM padarė esminius pažeidimus.

Bendrovei „Etnomedijos intercentras“ žalą priteisęs teismas taip pat pabrėžė, kad neįgyvendintas projektas valstybei kainuos gerokai didesnę sumą – SAM verslininkams jau buvo sumokėjusi 755 tūkst. Lt avansą, todėl bendra žala viršija daugiau kaip 3 mln. Lt.

Ši žinia ypač nemaloni sveikatos apsaugos ministrui Vyteniui Povilui Andriukaičiui – apie teismo sprendimą jis sužinojo viešėdamas Kazachstane. „Teks nagrinėti visus aspektus, viską dar turėsime įvertinti – ši byla buvo ypatingai sudėtinga, tačiau teismo sprendimas privalo būti vykdomas“, – DELFI sakė jis.

Ministras pripažino, kad žalą verslininkams atlygins. „Teks pinigų ieškoti, nieko nepadarysi – tai bus didelė našta mūsų biudžetui“, – sakė V. P. Andriukaitis.

Tuo metu kasacine tvarka bylą išnagrinėję teisėjai savo sprendime pabrėžė, kad įgyvendinant Pilotinės Nacionalinio lygmens 11 funkcijų e. sveikatos informacinės sistemos (NESS-2) sukūrimą ir įdiegimą SAM darbuotojai pažeidė sutarčių vykdymo principus – elgtis sąžiningai, bendradarbiauti ir kooperuotis, vykdyti sutarties įsipareigojimus kuo ekonomiškesniu būdu kitai šaliai.

Pasak teismo, SAM ir „Etnomedijos Intercentras“ dar 2007-ųjų birželio 15 d. sudarė paslaugų pirkimo sutartį, tačiau ji net nebuvo pradėta įgyvendinti. Maža to, pirmąjį avansą ministerija verslininkams pervedė vėluodama 98 dienas.

Kadangi SAM darbuotojai nevykdė sutartinių įsipareigojimų ir net nesudarė galimybių administruoti projektą, verslininkai nusprendė nebelaukti – pasinaudojo sutartyje numatyta galimybe vienašališkai nutraukti sutartį.

Teismas pripažino, kad verslininkai pasielgė teisėtai.

„Šalių sudarytos sutarties pobūdis (projekto unikalumas, darbų sudėtingumas ir kt.) lėmė būtinybę šalims vykdant sutartį itin glaudžiai bendradarbiauti, todėl šios pareigos nevykdymas turėjo esminę įtaką sutartinių įsipareigojimų tinkamam vykdymui ir šalių santykių galutinio tikslo pasiekimui“, – pabrėžė teisėjai.

Tuo metu SAM nesutiko su pareikštu ieškiniu ir prašė iš verslininkų priteisti jau sumokėtą avansą – daugiau kaip 755 tūkst. Lt.

SAM teisininkai teisinosi, kad padaryti pažeidimai nebuvo esminiai.

„Ieškovas sutartį nutraukė tik dėl to, kad jis pats nesugebėjo tinkamai įvykdyti prisiimtų įsipareigojimų ir siekė iš atsakovo gauti maksimalų apmokėjimą“, – nurodė SAM.

Be to, SAM taip pat teisinosi, kad įgyvendinant projektą buvo vasaros laikotarpis, todėl daugelis ministerijos darbuotojų atostogavo.