Verslas

2015.09.08 13:45

K. Daukšys: jei šiemet neapsispręsime dėl Visagino AE statybų, apie projektą galėsime nebesvajoti

Tai parodė specialus interneto vartotojų komentarų tyrimas, kurį atliko didžiausia Lietuvoje rinkos ir žiniasklaidos tyrimų bendrovė TNS LT.

Tai parodė specialus interneto vartotojų komentarų tyrimas, kurį atliko didžiausia Lietuvoje rinkos ir žiniasklaidos tyrimų bendrovė TNS LT.

Lietuvos energetikos sektoriuje pastarąjį dešimtmetį daugiau kalbama nei daroma. Vienas geriausių pavyzdžių – Visagino atominės elektrinės statyba. Apie projektą kalbama jau 7 metus, tačiau sprendimas dėl statytų dar nėra priimtas. Seimo Energetikos komisijos pirmininko Kęstučio Daukšio teigimu, jei šiemet sprendimas nebus priimtas, VAE apskritai bus galima pamiršti.

„Per paskutinį dešimtmetį energetikos srityje buvo daugiau kalbų nei darbų. Tikiuosi, kad šis laikas jau praėjo“, – Seime surengtoje energetikos konferencijoje trečiadienį sakė  K. Daukšys.

Jis kalbėjo apie svarbiausius energetikos sektoriaus projektus. Pasak parlamentaro, nė viena Vyriausybė iki šiol negali pasigirti, kad pradėjo ir baigė tam tikrą energetikos projektą.

„Jeigu kiekvieną kartą, pasikeitus Vyriausybei, keisim projektą, nieko nepastatysim“, – sakė K. Daukšys.

Pasak jo, reikia kuo greičiau, dar šiemet, priimti sprendimą dėl Visagino atominės elektrinės statybų.

„Jei mes šiemet neapsispręsime, atominę elektrinę galime pamiršti“, – sakė parlamentaras.

Kaip anksčiau rašė 15min.lt, per septynerius metus Lietuva padarė tris skirtingus atominės elektrinės projektus, tačiau nė vienas nėra įgyvendintas, nors tam ir išleisti šimtai milijonų litų.

Pasak K. Daukšio, Visagino AE projektas yra pajudėjęs į priekį tik dėl Lietuvos pastangų.

„Nei latviai, nei estai nėra pasiruošę ar investicijų pasidarę, nei pati Lietuvos visuomenė, tą parodė referendumas“, – sakė parlamentaras.

Pasak jo, strateginiai partneriai savo norą dalyvauti projekte turi reikšti ne žodžiais, o konkrečiais veiksmais, tai yra investicijomis.

Be to, jei Lietuva nori statyti VAE, būtina pagrįsti projekto ekonomiškumą, užtikrinti palankų finansavimą.

Rudenį buvo pristatytas naujas VAE projektas, tačiau rengėjai pripažino, kad ir šis projektas, nors patrauklesnis, vis tiek nėra tobulas.

Klausimai dėl SGD terminalo

Kitas pastaruoju metu daug dėmesio sulaukiantis projektas – suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas.

Pasak K. Daukšio, būtina terminalą pastatyti laiku – 2014 metais, nes 2015 metais baigiasi sutartis su „Gazprom“. Tuo metu, net jei ir terminalas neveiks, bet turės galimybę veikti, Lietuva gaus pigesnių dujų – SGD terminalas bus vienas argumentų derybose su „Gazprom“.

Tačiau dėl SGD terminalo dar yra neišspręstų klausimų.

„Terminalas turi būti pastatytas. Ir pastatytas laiku. Keli dalykai šiuo metu neaiškūs – ar spėsime laiku padaryti prijungimą dujotiekio ir kaip sutvarkysime jo finansavimą“, – sakė K. Daukšys.

Tuo metu kiti Lietuvoje vykdomi energetiniai projektai, K. Daukšio teigimu, yra mažiau kontraversiški. Pavyzdžiui, elektros jungtys su Lenkija ir Švedija.

„Ir šiandien tai yra mažiausiai kontraversiškas dalykas. Tai leistų mums iš tikrųjų integruotis į Šiaurės rinką ir pradėti veikti elektros biržai, kuri šiuo metu yra tik imitacija“, –  sakė Seimo narys.