Naujienų srautas

Verslas

2013.11.04 16:48

Kavinėms ir restoranams už higieną surašys viešus pažymius

ELTA 2013.11.04 16:48

Daugėjant higienos pažeidimų viešojo maitinimo įstaigose pagrindinis ginklas prieš nevalyvumą bus jo paviešinimas. Netrukus kiekvienas vartotojas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) interneto svetainėje galės susirasti, kokiu balu yra įvertinta konkretaus restorano ar kavinės higienos būklė.

Daugėjant higienos pažeidimų viešojo maitinimo įstaigose pagrindinis ginklas prieš nevalyvumą bus jo paviešinimas. Netrukus kiekvienas vartotojas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) interneto svetainėje galės susirasti, kokiu balu yra įvertinta konkretaus restorano ar kavinės higienos būklė.

Kavinių, restoranų ir užkandinių higienos būklė bus įvertinta balais nuo vieno iki penkių. Kuolu arba vienu puodeliu vizualiai sistemoje įvertintos įstaigos higienos būklė yra apibrėžiama kaip nepatenkinama, o penkiais balais bus įvertinta puiki būklė.

VMVT ekspertai nevertins patiekalų skonio ar pateikimo, aptarnavimo kokybės, bet atėję su 37 klausimų sąrašu apžiūrės patalpas, sienas, lubas, grindis, įrangą, technologiją, produktų laikymo sąlygas, jų galiojimo terminus, kitų maisto higienos reikalavimų laikymąsi. Visa tai vyks planinio įstaigų patikrinimo metu.

Kiekvienas šių punktų bus įvertintas balu nuo vieno iki penkių, kuris bus įvestas į sistemą, kuri automatiškai apskaičiuos galutinį rezultatą. Dar dvi savaites jis nebus viešinamas, per tiek laiko verslininkai galės pateikti pretenzijas. Vėliau jis bus skelbiamas internete.

Suteiktas įvertinimas galios iki kito planinio patikrinimo, o jeigu įmonei nepasiseks ir gaus žemą balą, jos atstovai galės parašyti prašymą, kad būtų įvertinti iš naujo, bet ne anksčiau kaip po 6 mėnesių, aiškino VMVT Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė.

Jos teigimu, Tarnybos direktoriaus įstatymas dėl naujos tikrinimo tvarkos yra įsigaliojęs nuo lapkričio 1 dienos. Balais ketinama įvertinti daugiau nei 4 tūkstančius šalies restoranų, kavinių ir užkandinių.

Kol kas neplanuojama balais vertinti ligoninių, mokyklų, darželių valgyklų, nors jeigu kuri nors mokykla labai to pageidaus, pasak A. Išarienės, ji galės savanoriškai kreiptis ir paprašyti, kad ir jos valgyklos higienos būklė būtų įvertinta balu, ir jis būtų paskelbtas viešai.

VMVT Maisto skyriaus vedėja paaiškino, kad tokių priemonių imtasi siekiant skatinti atsakingą verslą ir suteikti vartotojams daugiau informacijos.

„Mes matome, kad per 13 metų bendrų higienos pažeidimų daugėja. Jų padaugėjo nuo 37 iki 45 proc. ir matome , kad nesistengiama investuoti į patalpas, įrenginius, o vartotojas neturi informacijos apie virtuvę. Šiandien (per spaudos konferenciją pirmadienį – ELTA) pateikėme netgi vaizdų su priskretusia įranga, fritiūrinėmis. Pasižiūrėjus į virtuvės vaizdą, net šiurpulys krečia, o vartotojui yra ištraukiamos ir atnešamos iš tos fritiūrinės bulvytės, ir jis net nieko nenutuokia“, – pasakojo A. Išarienė

VMVT strategai nusprendė nebelaikyti visos informacijos archyvuose ir paviešinti bent jau bendrą įvertinimą. Taip, pasak A. Išarienės, daro danai ir britai.

VMVT duomenimis, per pastaruosius ketverius metus mūsų šalyje viešojo maitinimo paslaugas teikiančių įmonių padaugėjo beveik 10 procentų. 2012 metais viešojo maitinimo veiklą vykdė beveik 9,2 tūkst. įmonių.

Viena iš skaitlingiausių pagal veiklos sritį ūkio subjektų grupių šiuo metu kelia ir didžiausią susirūpinimą už maisto saugą ir kokybę atsakingiems inspektoriams. Pastarųjų metų vartotojų skundų analizės duomenys rodo, kad kas ketvirtas į MVVT besikreipiantis vartotojas būna nepatenkintas viešojo maitinimo įmonių higiena, skundžiasi atšalusiais patiekalais, įtartinu jų skoniu, kokybe, šviežumu, porcijų dydžiu.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, tikrindami viešojo maitinimo įmones, įvairių pažeidimų nustatė kas antroje įmonėje. Pastaraisiais metais ypač padaugėjo bendrų higienos pažeidimų, jie sudarė apie 30–40 proc. visų patikrinimų metu nustatytų pažeidimų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi