Verslas

2013.10.31 13:09

D. Kreivys siūlo atidėti mažųjų bendrijų apmokestinimą

ELTA 2013.10.31 13:09

Seimo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Dainius Kreivys parengė įstatymo pataisas, kuriomis bent dvejiems metams siūlo atidėti įstatymo, iš esmės bloginančio verslo sąlygas smulkiajam ir vidutiniam verslui, vykdymą.

Seimo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Dainius Kreivys parengė įstatymo pataisas, kuriomis bent dvejiems metams siūlo atidėti įstatymo, iš esmės bloginančio verslo sąlygas smulkiajam ir vidutiniam verslui, vykdymą.

Pasak jo, nuo 2014 m. sausio 1 d. įsigaliojus Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisoms didėja mokestinė našta verslui. Mažųjų bendrijų nariai privalomai turės būti draudžiami nuo asmeniniams poreikiams imamų sumų, kurios per mėnesį negali būti mažesnės nei minimalioji mėnesio alga (šiuo metu – 1000 Lt).

„Tai reiškia, kad už kiekvieną mažosios bendrijos narį kas mėnesį įstatymų nustatyta tvarka turės būti sumokėta po 90 Lt į Privalomojo sveikatos draudimo fondą ir 263 Lt įmoka „Sodrai“ arba 4 236 Lt per metus, nepaisant to, ar mažosios bendrijos nariai turės lėšų išsimokėti tokius pinigus, ar ne“, – sako parlamentaras.

Pasak jo, buvusi Vyriausybė, sukurdama šį naujos teisinės formos juridinį asmenį (darinį) – mažąją bendriją – siekė spartinti verslo pradžią, jaunam žmogui imtis iniciatyvos kurti ir sudaryti teisines prielaidas mažiausiomis išlaidomis įsitvirtinti rinkoje.

„Mažoji bendrija užpildė nišą tarp individualiosios veiklos ir uždarosios akcinės bendrovės. Ši didelių pradinių investicijų nereikalaujanti veiklos forma sudarė galimybę tūkstančiams jaunų žmonių sukurti darbo vietas sau ir kitiems“,– sako D. Kreivys.

Jo teigimu, smulkusis ir vidutinis verslas yra vienas iš esminių ekonomikos augimo veiksnių, darantis lemiamą poveikį bendrai Lietuvos ūkio raidai, naujų darbo vietų kūrimui, ypač – skatinant žmones imtis veiklos regionuose.

„Šių Andriaus Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės vykdytų reformų įkuriant mažąsias bendrijas bei turto įkeitimo supaprastinimas gaunant paskolas nulėmė įspūdingą šuolį į 17 vietą „Doing Business“ reitingo lentelėje. Mūsų šaliai pavyko pagerinti daugiau kaip pusę „Doing Business“ rodiklių. Lietuva, aplenkdama kaimynes Estiją (22 vieta), Latviją (24 vieta), reitingų lentelėje aplenkė ir tokias šalis kaip Vokietija, Prancūzija“, – sako D. Kreivys.

Smulkiojo verslo skatinimas ir plėtojimas, jo nuomone, turėtų būti viena iš svarbiausių šios valdančiosios koalicijos Lietuvos ekonominės politikos krypčių, paremta realiais pamatuojamais darbais, o ne deklaracijomis.

Parlamentaras apgailestauja, kad Vyriausybės visiškas neveiklumas ir savo programinių nuostatų nevykdymas, gerinant smulkiojo verslo sąlygas, kryptingai veda prie mažųjų bendrijų sunaikinimo ir mokestinės naštos didinimo pradedantiems verslininkams. Pasak D. Kreivio, Lietuvos verslo plėtrą ir naujų darbo vietų steigimą bei jaunimo nedarbo mažinimą vėl pradeda gaubti labai miglota perspektyva.

„Ypatingą nerimą kelia valdančiųjų pastangos bloginti verslo aplinką ir stabdyti investicijas. Dėl nenuspėjamo vykdomosios valdžios elgesio bei teisinės bazės keitimo išėjo „Chevron“. Šiuo metu pateiktos pelno mokesčio pataisos dėl įmonių nuostolio perkėlimo atbaidys dar daugiau investuotojų. Pagaliau papildomas mokestinės naštos padidinimas sunaikins jaunojo verslumo daigus, kurie tik pradėjo skleistis ir augti mūsų šalyje, – dėstė D. Kreivys.

Todėl jis kviečia visas parlamentines frakcijas paremti jo siūlymą, nes „būtent šis sprendimas leis atidėti žalingo apmokestinimo bei mokestinės naštos didinimo verslui įsigaliojimą, suteiks laiko surasti ir parengti kompleksinį sprendimą“.