Verslas

2013.10.31 08:43

Išrado naują būdą, kaip apgaudinėti valstybę

Mokesčių inspektorių žvilgsnis nukrypo į kaupiamojo gyvybės draudimo sutartis turinčius ir šiuo metu išmokas planuojančius gauti gyventojus. Įtariama, kad kai kurie mokesčių konsultantai siūlo gyventojams prieš draudimo sutarties pabaigą pakeisti naudos gavėją ir taip išvengti 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) mokėjimo nuo išmokos dalies.

Mokesčių inspektorių žvilgsnis nukrypo į kaupiamojo gyvybės draudimo sutartis turinčius ir šiuo metu išmokas planuojančius gauti gyventojus. Įtariama, kad kai kurie mokesčių konsultantai siūlo gyventojams prieš draudimo sutarties pabaigą pakeisti naudos gavėją ir taip išvengti 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) mokėjimo nuo išmokos dalies.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) direktoriaus pavaduotoja Alina Gaudutytė aiškina, kaip, pasinaudojus gyvybės draudimo sutartimi, bandoma išvengti mokesčių mokėjimo.

Pavyzdžiui, gyventojas savo vardu penkerius metus moka įmokas pagal kaupiamojo gyvybės draudimo sutartį. Kasmet VMI jis pateikia pajamų deklaraciją ir įstatymo numatyta tvarka susigrąžina (arba nemoka) gyventojų pajamų mokestį (GPM – 15 proc.) nuo draudimui pervestos sumos, pasinaudoja lengvata.

Pasibaigus sutarties galiojimo terminui, gyventojui yra išmokama sukaupta suma. Tačiau jam reikia susimokėti 15 proc. pajamų mokestį už tą dalį išmokos, kuriai buvo panaudota lengvata deklaruojant pajamas.

Pagal įstatymus mokesčio mokėti nereikia tada, kai išmokos gavimo metu gavėjas yra sulaukęs pensinio amžiaus, o sutartis tęsėsi ilgiau nei penkerius metus.

„Gyventojas, siekdamas mokestinės naudos, prieš išmokos gavimą pakeičia naudos gavėją ir vietoje savęs paskiria asmenį, kuris yra sulaukęs 55 metų. Šio gyventojo gauta visa draudimo išmokos suma GPM neapmokestinama“, – aiškino VMI direktoriaus pavaduotoja.

Pastebima, kad būtent dabar bandoma pasinaudoti galimybe pagal sutartis, kurios buvo sudarytos prieš 10 metų. 2003 m. buvo numatytas fiksuotas amžius (55 metai), nuo kada galima pasinaudoti GPM mokėjimo lengvata.

VMI gavus informaciją apie galimus mokesčių vengimo atvejus, žadama griežtai tirti galimai neleistinas schemas naudojančius mokesčių mokėtojus. Taip pat apie tokius mokesčių vengimo atvejus informuoti Gyvybės draudimo įmonių asociacijos bei Lietuvos banko priežiūros tarnybos atstovai.

Gali tekti keisti ir įstatymus

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas Artūras Bakšinskas teigė, kad tokie bandymai vengti mokesčių pakankamai reti, tačiau gali pareikalauti įstatymo pataisų.

Pasak jo, šiuo metu lengvata, kai nereikia mokėti GPM nuo dalies gyvybės draudimo išmokos, nėra susieta su asmeniu, kuris turėjo visą laiką sutartį ir mokėjo įmokas. Tačiau asociacijos nuomone, įmokų mokėtojas ir lengvata pasinaudoti galintis naudos gavėjas turėtų būti tas pats.

„Nereikia sakyti, kad kiekvienas noras pakeisti naudos gavėją yra piktnaudžiavimas. Būna ir natūralus poreikis šeimos rate [...], bet vis vien kartais tokie atvejai pasitaiko, kur yra išankstinis žmogaus nusistatymas ką nors naudingesnio sau pasiekti“, – kalbėjo pašnekovas.

Apgaudinėjo ir anksčiau

Tai ne pirmas atvejis, kai VMI pastebi mokesčių piktnaudžiavimo atvejus, susijusius su kaupiamojo draudimo sutartimis. VMI specialistai buvo pastebėję, kad kai kurios įmonės pensijų kaupimo įmokas siūlydavo kaip dalį darbo užmokesčio.

Prieš porą metų VMI nustatė, kad sudaromos sutartys, pagal kurias įmokas darbuotojui moka darbdavys, o darbuotojas pagal sutarties sąlygas turi galimybę už administravimo mokestį šias išmokas ar jų dalį išsiimti iš draudimo sąskaitos ir išvengti mokesčių.

Nustačius, kad pagal turėtas sutartis pastoviai vyksta išmokų išsiėmimas, VMI konstatuoja, kad bandoma vengti mokesčių ir lėšas apmokestina kaip darbo užmokestį.

Vieno tyrimo metu VMI buvo aptikusi, kad įmonė savo darbuotojų skatinimui buvo skyrusi daugiau kaip 1,3 mln. Lt investicinio gyvybės draudimo įmokų, kitu atveju – daugiau kaip 300 tūkst. Lt savanoriško pensinio kaupimo įmokų. Abiem atvejais darbuotojai pinigus išsiimdavo periodiškai iš draudiminių sąskaitų.