Verslas

2013.10.30 11:53

D. Grybauskaitė: metodai, kuriais Rusija siekia užkirsti kelią suartėjimui su ES, netoleruotini

ELTA2013.10.30 11:53

Metodai, kuriais Rusija siekia užkirsti kelią suartėjimui su Europos Sąjunga, yra netoleruotini, tačiau tuo Rusija tik išprovokuoja priešingą reakciją, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Metodai, kuriais Rusija siekia užkirsti kelią suartėjimui su Europos Sąjunga, yra netoleruotini, tačiau tuo Rusija tik išprovokuoja priešingą reakciją, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Tokią poziciją šalies vadovės išsakė interviu Vokietijos dienraščiui „Suddeutsche Zeitung“, komentuodama žurnalisto teiginį, jog, paskutinį kartą, kai Gruzija išreiškė norą tapti NATO nare, įsikišo Rusija, ir klausimą, kaip reikėtų įtikinti Rusiją, kad panaši situacija nepasikartotų Rytų partnerystės atveju.

Pasak D. Grybauskaitės, apie tai buvo kalbėta praeitą savaitę Briuselyje vykusiame Europos Vadovų Tarybos susitikime.

„Metodai, kuriais Rusija siekia užkirsti kelią suartėjimui su Europos Sąjunga, yra netoleruotini. Tai ne tik prekybos draudimai ar augančios energijos išteklių kainos. Jie taip pat įveda mūsų pieno produktų embargą arba nepraleidžia per sieną krovininių automobilių. Tačiau tuo Rusija tik išprovokuoja priešingą reakciją – jie skatina mus žvelgti Vakarų kryptimi“, – sakė Lietuvos vadovė.

D. Grybauskaitė sutiko, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiekė priešingą rezultatą nei tas, kurio jis siekė – buvusias Sovietų Sąjungos respublikas pririšti prie Maskvos.

„Vladimiras Putinas vis dar nesupranta, kas įvyko 1990 metais. Jis daro klaidą ir tuo tik pasitarnauja europiečiams. Proeuropietiškos nuotaikos plinta greičiau nei tikėtasi, taip pat ir Ukrainoje“, – kalbėjo prezidentė.

Europos Sąjungos Tarybai šį pusmetį pirmininkaujančios šalies vadovė pakartojo, kad norint, jog Ukraina ir Europos Sąjunga pasirašytų Asociacijos sutartį, turi būti įgyvendintos tam tikros sąlygos: privalo būti pagerintas prokuratūros darbas, taip pat turi būti išspręsta keletas klausimų dėl rinkimų, „tačiau ties tuo yra dirbama“.

Kalbėdama apie įkalintos ekspremjerės Julijos Tymošenko išvykimo situaciją, D. Grybauskaitė siūlė neskubėti. Pasak jos, „selektyvus teisingumas Europai yra nepriimtinas, laukiama, kad šis klausimas būtų išspręstas“.

D. Grybauskaitės vertinimu, ES asociacijos sutarties pasirašymas su Ukraina bei asociacijos sutarčių parafavimas su Gruzija ir Moldova atneš nauda ir europiečiams.

„Pažvelkime į geopolitines pasekmes. Ukrainos, Moldovos, Gruzijos ir kitų šalių suartėjimas su Europos Sąjunga yra sėkmė ne tik ekonomine, bet ir politine, visuomenine prasme. Gyvenimas yra saugesnis šalia kaimyninių valstybių, kuriose įtvirtintas demokratinis valdymas ir kurios įgyvendina sėkmingą ekonominę politiką“, – manė Lietuvos vadovė.

Lapkričio 28-29 dienomis Vilniuje įvyks vienas svarbiausių ir didžiausių Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai renginių – Vilniaus viršūnių susitikimas. Jame tikimasi pasirašyti Europos Sąjungos asociacijos sutartį su Ukraina bei parafuoti asociacijos sutartis su Gruzija ir Moldova.

ES turi parengti šias sutartis iš savo pusės, o šalys partnerės – parodyti, kad laikosi bendrų vertybių ir vykdo nustatytus kriterijus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt