Verslas

2013.10.29 20:53

Norvegija ragina Seimo narius objektyviai ištirti SGD projektą

BNS 2013.10.29 20:53

Reaguodamas į spekuliacijas žiniasklaidoje, Norvegijos ambasadorius Lietuvoje kreipėsi į Seimo narius, ragindamas objektyviai ištirti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo projektą.

Reaguodamas į spekuliacijas žiniasklaidoje, Norvegijos ambasadorius Lietuvoje kreipėsi į Seimo narius, ragindamas objektyviai ištirti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo projektą.

Diplomatinės misijos vadovas Leifas A. Ullandas kreipimesi į laikinosios Seimo komisijos narius taip pat pridėjo Norvegijos kompanijos „Hoegh LNG“ prezidento laišką bei pasiūlė susitikimą su juo.

Ambasadorius sakė tokį žingsnį žengęs „remdamasis neseniai pasirodžiusiais straipsniais žiniasklaidoje apie komisijos darbą, kuriuose yra neteisingų, klaidinančių bei potencialiai žalingų teiginių“.

Diplomatas pabrėžė, kad Norvegijos kompanijos pirmauja pasaulyje FSRU (SGD laivų-saugyklų – BNS) srityje ir dvi Norvegijos kompanijos konkurse užėmė pirmą ir antrą vietas.

„Norvegija remia Lietuvos energetinės nepriklausomybės siekį. „Klaipėdos naftos“ ir „Hoegh LNG“ projektas yra pats didžiausias Norvegijos ir Lietuvos ekonominiame bendradarbiavime“, – laiške komisijos nariams ir Lietuvos premjerui teigia L. Ullandas.

Komisijai ambasadorius pateikė ir „Hoegh LNG“ vadovo Sveinungo Stohle laišką, kuriame šis prašo diplomato pagalbos susisiekti su politikais dėl žiniasklaidoje pasirodžiusios klaidinančios informacijos.

Pasak jo, laišku siekiama apsaugoti įmonės reputaciją bei prisidėti prie geresnės investicinės Lietuvoje.

„Tikiuosi, kad tai padės komisijai savo darbą ir išvadas Seimui paremti teisinga informacija ir faktais. Jei komisija to pageidautų, ponas Stohle yra pasiruošęs susitikti su komisija“, - teigia ambasadorius.

Jis paaiškino, kad SGD terminalo laivas bus valdomas iš Oslo, o „Hoegh LNG“ yra listinguojama biržoje, todėl yra skaidri.

„Klaipėdos naftos“ partnerę „Hoegh LNG“ valdo norvegai iš Norvegijos. FSRU Klaipėdoje bus valdoma „Hoegh LNG“ iš Oslo. Ji yra kontroliuojama Hoegh šeimos (...), Šiaurės šalių bei JAV pensijų fondų bei privačių britų fondų. Kompanija yra registruota Oslo akcijų biržoje, tad jai taikomi patys griežčiausi Norvegijos bei tarptautiniai skaidrumo reikalavimai“, – teigiama laiške. Be to, laiške komisijai jis pateikė įmonės akcininkų sąrašą.

Ambasadorius patvirtino, kad „Hoegh LNG Holdings“ registruota Bermuduose, ir šis faktas visada buvo viešas. Anot jo, dėl konkurencijos ar kitų tikslų daugelis laivybos kompanijų yra registruojamos panašiose vietose.

Kompanijos prezidentas laiške ambasadoriui teigė, kad jam kelia nerimą Lietuvos žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija apie „Hoehg LNG“, todėl paprašė padėti susisiekti su atsakingais pareigūnais.

„Norime atkreipti jūsų dėmesį, kad įvairi netiksli informacija, susijusi su „Hoegh LNG“ pasirodė Lietuvos žiniasklaidoje. Mes prašytume jūsų pagalbos, padedant suteikti informaciją atsakingiems asmenims“, – rašoma S. Stohle laiške ambasadoriui.

Laiške jis pabrėžia, kad visa finansinė, akcininkų ir kita informacija, susijusi su bendrove, yra viešai skelbiama internete. Bendrovės vadovas teigė, kad nesupranta, kodėl įmonė Lietuvoje laikoma neskaidria.

„Mums labai sunku suprasti tvirtinimus, kad bendrovė yra neskaidri. HLNG holdingas skelbia savo rezultatus kiekvieną ketvirtį ir atitinka Oslo akcijų biržos atskaitingumo reikalavimus“, – teigė S. Stohle.

Be to, laiške jis aiškina, kad registruoti įmonę Bermuduose nuspręsta, nes „ten yra gerai išvystyta teisinė sistema, konkurencinga ir stabili struktūra tarptautiniam verslui“.

Laiške Seimo komisijai taip pat prisegtas viešai prieinamas bendrovės akcijų prospektas, parengtas 2011 metais, kai įmonė žengė į Oslo akcijų biržą.

Artūro Skardžiaus komisija aiškinasi SGD terminalui skirto laivo, kurį stato „Hoegh LNG“, nuomos sutartį, ir kitus su bendrovės veikla susijusius klausimus. Kai kuriems komisijos nariams užkliuvo, kad Norvegijos bendrovė registruota Bermuduose, ji aiškinasi, ar ne per didelė laivo nuomos kaina, už kokią sumą laivas bus išpirktas po 10 metų.

„Hoegh LNG“ yra viena seniausių SGD laivybos kompanijų pasaulyje, jo akcininkai yra Skandinavijos valstybių, Jungtinės Karalystės ir JAV pensijų fondai, o klientai – didžiausios pasaulio energetikos kompanijos „GDF-Suez“, „Total“, „Statoil“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.