Verslas

2013.10.30 09:48

Paaiškėjo, kur žvejai trauks gaudyti savo svajonių žuvies

22 savivaldybės norėjo šio titulo, tačiau jį pasiekti pavyko tik dviem. „Žvejų rojaus“ projekto laimėtojas paskelbtas Aplinkos ministerijos surengtoje spaudos konferencijoje. Iš antrajame etape likusių trijų pretendenčių, pasirinkti Molėtai ir Zarasai.

22 savivaldybės norėjo šio titulo, tačiau jį pasiekti pavyko tik dviem. „Žvejų rojaus“ projekto laimėtojas paskelbtas Aplinkos ministerijos surengtoje spaudos konferencijoje. Iš antrajame etape likusių trijų pretendenčių, pasirinkti Molėtai ir Zarasai.

Kaip įvardijo pats aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, trečioji antrajame etape dalyvausi Lazdijų savivaldybė neatrinka dėl vienos svarbios priežasties – pernelyg didelio verslinės žuvininkystės išvystymo kai kuriuose šio rajono ežeruose.

Planuojame tiek Zarasams, tiek ir Molėtam kasmet skirti po 300 tūkst. Lt įžuvinimui. Kol kas ministerija nežino, kokius konkrečiai atsirinktų savivaldybių ežerus įžuvins, tačiau svarstoma, kad galės prisijungti ne tik valstybiniai ežerai, bet ir privatūs, nuomojami ežerai. Kokios žuvys bus įleidžiamos taip pat dar diskutuojama, tačiau tikimasi, kad jos bus lietuviškos ir vyraus kuo platesnės įvairovės plėšriosios žuvys.

Tikėtina, kad procesas užtruks nuo 3 iki 5 metų, todėl gali prireikti kelių milijonų litų. Kol kas įtraukiami tik ežerai, o ne upės, tačiau kaip patikino viceministras Linas Jonauskas, galbūt tai keisis ateityje.

„Du trečdaliai žmonių netiki, kad žuvys iš tiesų paleidžiamos į vandenį, o pinigai kažkur išeina į orą, mes šituos dalykus kontroliuosime. Iš žuvivaisos įmonių reikalausime griežtos atskaitomybės, kokios ir kiek žuvų paleidžiama į vandenį“, – žadėjo V. Mazuronis.

Jam antrino ir L. Jonauskas: „Zarasuose ir Molėtuose bus žvejybos rojus. Darbo grupė ir toliau dirbs, su konkrečia savivaldybe pasirašys sutartis, kad užsibrėžti rezultatai būtų pasiekti“.

Viceministras aiškino, kad sudarytą darbo grupę nuvylė Lazdijų žuvų išteklių situacija: „Žuvų išteklių situacija Lazdijuose buvo tikrai ne kokia, ypač ten, vyksta verslinė žvejyba, ištekliai gerokai išeikvoti“.

Itin patraukli gali būti poledinė žūklė

Valstybinio turizmo departamento direktorė Raimonda Balnienė spaudos konferencijoje teigė, kad išgirdusi pasiūlymą kurti Lietuvoje žvejybos rojų, iškart ją palaikė, nes labai trūksta nišinių turizmo sričių iniciatyvų.

„Nieko nebuvo biurokratiško, dirbome labai efektyviai. Šitą nišinį turizmą matau kaip papildomas pajamas į biudžetą. Be galo daug kam įdomu poledinė žūklė, o Molėtuose ir Zasaruose tai bus galima daryti. Mūsų tikslas ne tik žveją pakviesti, bet kad jis ir nakvotų, kad būtų pramogų šeimai ir t.t. Mūsų tikslas, kad atvykę turistai paliktų Lietuvoje kuo daugiau pinigų, kad gražėtų rajonai, kuriuose bus vystomas žvejybos rojus “, – sakė R. Balnienė.

Jos teigimu, Lietuva užsienio žvejams turėtų būti patraukli dėl gero kainos ir kokybės santykio, ežerų gausos (apie 3000 visoje šalyje), gerų kelių. Lietuvoje kuriamas žvejybos rojus, anot R. Balnienės, tikrai domintų Vokietijos, Beniliukso, Peterburko bei Rusijos gyventojus.

Molėtų meras: apmaudu tik, kad pasirinko ne vieną, o du rojus

„Molėtai turi labai gausius gamtinius išteklius – švarią gamtą, daugybė ežerų, priskaičiuojame apie 300, būtent šis potencialas ir leidžia į Molėtus pasižiūrėti kitu žvilgsniu. Į Molėtus žvejai važiavo ir anksčiau, tačiau paskelbimas, kad bus skiriamos didesnės lėšos žuvivaisai, prisidės ir pati savivaldybė, duos visiems naudos“, – sakė Molėtų rajono meras Stasys Žvinys.

„Manome, kad vietinis verslas gaus papildomų pajamų per papildomų paslaugų pasiūlymą. Tik vieną turime nuoskaudą, kad rojus žemėje yra vienas, o čia pasirinkti du“, – sakė Molėtų meras.

Kiek lėšų infrastruktūros vystymui Molėtų savivaldybė planuoja skirti, meras kol kas pasakyti negalėjo, nes tai priklausys nuo to, kokie konkretūs rajono ežerai bus pasirinkti. Tuomet savivaldybė ieškos atitinkamų finansavimo šaltinių.

Nugalėtoju paskelbtame regione numatoma gausiai įveisti žuvų, sukurti su žvejyba susijusių paslaugų infrastruktūrą, inicijuoti viešosios (kelių, privažiavimų, stovyklaviečių, prieplaukų, kt.) infrastruktūros plėtrą, gerinti turizmo rinkodarą, visuomenės aplinkosauginį švietimą ir viešinimą, kt.

GRYNAS.lt jau rašė, kad spalio pradžioje po pirmojo vertinimo atrinktos trys savivaldybės – Zarasų, Molėtų ir Lazdijų. Tuo metu kalbinti ministerijos atstovai teigė, kad nugalėtojas bus renkamas pagal šešis kriterijus: vandens telkinių plotą ir įvairovę, žuvų išteklius, gyvosios gamtos apsaugos lygį, projekto įtaką turizmo plėtrai regione, atitikimą nacionaliniams turizmo plėtros prioritetams ir esamą turizmo infrastruktūrą (stovyklavietes, kelius, kaimo turizmo sodybas, viešbučius, maitinimo įstaigas ir t.t.).