Verslas

2013.10.28 16:05

R. Šimašius: mane stebina, kad Lukiškių perkėlimo konkursas taip užsitęsė

Buvęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius, kuriam ir priklauso Lukiškių kalėjimo perkėlimo iš Vilniaus į Pravieniškes idėja, nesupranta, kodėl darbų sutartis nepasirašyta iki šiol. Iš daugiau nei dviejų šimtų milijonų litų vertės konkurso pašalintos mažiausią kainą pasiūliusios įmonės atstovai jau kreipėsi į teisėsaugos institucijas dėl galimos korupcijos.

Buvęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius, kuriam ir priklauso Lukiškių kalėjimo perkėlimo iš Vilniaus į Pravieniškes idėja, nesupranta, kodėl darbų sutartis nepasirašyta iki šiol. Iš daugiau nei dviejų šimtų milijonų litų vertės konkurso pašalintos mažiausią kainą pasiūliusios įmonės atstovai jau kreipėsi į teisėsaugos institucijas dėl galimos korupcijos.

Po beveik pusantrų metų trukusio konkurso jame liko trys dalyviai: „MG valdos“ antrinė įmonė „Pilies projektai“, „Hanner“, „Dailistos“ ir „Corpus A“ konsorciumas,  „City Service“ bei „Realco statybos“ konsorciumas. Dalyvių pateikti pasiūlymai atitinkamai siekė 289 mln., 273 mln. ir 233 mln. litų.

Pašalinti tik dėl skaičiuoklės formos?

Praėjusią savaitę paskelbdamas apie Lukiškių kalėjimo iškeldinimo konkurso eigą, Kalėjimų departamentas nurodė, kad dviejų konkurso dalyvių kainos buvo per didelės, tuo tarpu trečiojo dalyvio – „City Service“ ir „Realco statybos“ konsorciumo finansinis modelis neįtiko.

„Šiandien mes matome, kad šis projektas tampa vis neskaidresniu, apipintu prieštaringais veiksmais. Konkurso komisija mūsų pateiktą geriausios kainos pasiūlymą pašalino dėl absurdiško argumento – neįtikusios „Excel“ skaičiuoklės formos. Pasiūlymo pateikimo forma nekeičia pasiūlymo esmės – mažiausios kainos, už kurią galėtų būti įgyvendintas projektas. Mes esame faktiniai konkurso laimėtojai ir sieksime, kad būtume grąžinti į derybinį procesą. Taip pat, siekdami išsklaidyti abejones, jog už mūsų pašalinimo priežasčių iš tiesų slepiasi korupcija, kreipiamės į STT“, – pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė „City Service“ vykdantysis direktorius Edvinas Paulauskas.

Skųsdama konkurso komisijos sprendimą, „City Service“ išsiuntė raštą Viešųjų pirkimų tarnybai. Privatus investuotojas per trejus metus turėtų rekonstruoti 4 nenaudojamus Pravieniškių kalėjimo pastatus, kuriuose būtų įrengtas kalėjimas su 320 vietų kaliniams, o vėliau 25 metus juos prižiūrėti. 2017-aisiais Lukiškių kompleksą planuota parduoti – tikimasi, kad tai leis padengti dalį statybų Pravieniškėse išlaidų.

Buvęs ministras nesupranta delsimo priežasčių

„Šiuo metu nėra pakankamai informacijos, kas yra tęsiama. Pradėję konkursą norėjome, kad iš Lukiškių būtų iškeltos visas trys įstaigos – kalėjimas, tardymo izoliatorius ir ligoninė. Pirmasis etapas turėjo būti kalėjimo iškėlimas. Iki gyvos galvos kalintys žmonės būtų iškelti į Pravieniškes, kur būtų baigtas statyti kompleksas. Kitu etapu būtų iškelta ligoninė ir tardymo izoliatorius", – 15min.lt sakė buvęs teisingumo ministras R.Šimašius.

Pasak jo, sutartis turėjo būti pasirašyta dar prieš metus: „Pirmojo etapo sutartis galėjo būti pasirašyta dar man būnant ministru, tačiau neaiškumų kilo rangovams. Pasirašymas buvo atidėtas po rinkimų. Jis turėjo įvykti prieš metus. Kodėl procesas tęsiasi iki šiol, mane iš tiesų stebina.“

R. Šimašius nurodė, jog konkurso sąlygos buvo rengiamos labai kruopščiai, todėl jas atitinkantys konkurso dalyviai didesnių įtarimų kelti neturėtų. „Galiu pasakyti tiksliai, kad į sąlygų formulavimą buvo investuota pakankamai daug laiko ir, tiesą sakant, beveik neturiu abejonių, kad tos įmonės, kurios sąlygas atitinka, turėtų būti pasirinktos pagal mažiausios kainos principą. Viskas buvo labai detaliai reglamentuota“, – sakė jis.

Paklaustas, ar didelės vertės viešieji pirkimai Lietuvoje nežlunga dėl nuolatinių konkuruojančių įmonių ar net juos rengiančių institucijų interesų konflikto, politikas sakė, kad statybos darbams taikomi kriterijai yra pakankamai aiškūs.

„Ne visai tuo keliu nueinama, kai perkami intelektualūs produktai – mokslo, kultūros, meno, konsultavimo paslaugos. Čia kainos kriterijus ne visada leidžia mokesčių mokėtojams nupirkti geriausią paslaugą visuomenei. Tačiau, kai kalbame apie statybas ir priežiūrą, procedūros užsitęsia, bet čia pamatuoti, kas yra geriausias produktas už mažiausią kainą, yra daug lengviau. Tam turi būti tinkamai suformuluotos pirkimo sąlygos. Kol aš kuravau tą sritį, tai tikrai buvo daroma“, – minėjo pašnekovas.

R.Šimašiaus teigimu, kalėjimo iškėlimas prasmingas tik tokiu atveju, jeigu vėliau bus iškeltas ir tardymo izoliatorius, ir ligoninė. „Iškėlus tik kalėjimą gal būtų mažiau bylų prieš Lietuvą, bet tai neatpigintų, o gal net pabrangintų visą kalėjimų sistemą“, – sakė jis.

Pasiūlymai dukart viršijo projektui numatytą sumą

Kalėjimų departamento atstovai pažadėjo situaciją dėl konkurso pakomentuoti išplatindami bendrą pranešimą spaudai. Po kelių valandų pranešimas galiausiai buvo parengtas.

Kalėjimų departamentas pranešė, kad visų trijų dalyvių techniniai pasiūlymai atitiko konkurencinio dialogo sąlygose nustatytus reikalavimus.

Nagrinėjant dalyvių finansinius pasiūlymus, komisijai iškilo klausimų dėl dalyvių pasiūlymų, tame tarpe ir dėl finansinių modelių, todėl visiems dalyviams buvo pasiūlyta paaiškinti ir patikslinti savo finansinius pasiūlymus (dviem iš jų finansinius modelius). Pranešime teigiama, kad du dalyviai tinkamai paaiškino ir patikslino savo pasiūlymus.

Kalėjimų departamentas atkreipia dėmesį, kad visi konkurencinio dialogo dalyviai pateikė pasiūlymų nominalias (indeksuotas) 25 metų (visam partnerystės sutarties laikotarpiui) kainas su PVM, kurios viršija projektui skirtas lėšas – 103 mln. 861,1 tūkst. litų.

Kalėjimų departamentas, siekdamas nustatyti realią projekto vertę pagal šiuo metu galiojančias rinkos kainas, kreipėsi į galimybių studijos rengėją su prašymu patikslinti 2010 m. parengtą „Pravieniškių 1-ųjų pataisos namų teritorijoje esančių nenaudojamų pastatų rekonstravimas į kalėjimą“ galimybių studiją ir pateikti pasikeitusių partnerystės sutarties sąlygų pagrindimą.

Gavus patikslintą informaciją dėl kainos, Kalėjimų departamentas priims sprendimą dėl viešojo pirkimo procedūrų.

Departamentas taip pat praneša spalio 28 d. gavęs vieno konkurso dalyvio pretenziją ir tikina, kad komisija nedelsiant spręs klausimą dėl konkurencinio dialogo pirkimo procedūrų sustabdymo. Departamentas taip pat pabrėžia, jog tol, kol nagrinės pretenziją, jokių papildomų komentarų nebus.