Verslas

2013.10.28 11:54

Rekordinės malkų kainos viršūnės dar nepasiekė

LRT.lt 2013.10.28 11:54

Malkų ir kirtimo atliekų rinkoje – rekordinis kainų šuolis. Rudenį miškų urėdijų organizuotuose aukcionuose malkų ir kirtimo atliekų kainos, palyginti su pirmuoju pusmečiu, pašoko per pusę.

Malkų ir kirtimo atliekų rinkoje – rekordinis kainų šuolis. Rudenį miškų urėdijų organizuotuose aukcionuose malkų ir kirtimo atliekų kainos, palyginti su pirmuoju pusmečiu, pašoko per pusę, teigiama pranešime spaudai.

Pavyzdžiui, Tauragės miškų urėdija pirmąjį šių metų pusmetį kubinį metrą III grupės malkų aukciono būdu pardavė už 62 litus, o spalio 10 dieną vykusio aukciono metu kaina siekė 88 litus už kubinį metrą, tai – 41 proc. augimas.

Rekordinis didėjimas pastebėtas Anykščiuose, kur kaina augo 49 proc. – nuo 51 iki 76 litų už kubinį metrą. Tokia kaina užfiksuota aukcione, vykusiame rugsėjo 19 dieną.

 „Malkų kainų kylimą siečiau su biokuro energetikos plėtra šalyje. Medieną perkančios bendrovės – daugiausia biokuro tiekėjai – pasirašusios sutartis, kurių sąlygų privalo laikytis, todėl artėjant žiemos sezonui turi sukaupti reikiamus medienos biokuro kiekius. Taigi aukcionuose yra pasiryžusios sumokėti didesnes sumas nei anksčiau“, – teigia Tauragės miškų urėdas Robertas Piecia.

Kėdainių miškų urėdas Juozas Girinas pastebi, kad kainos augo visus metus, tačiau sunku pasakyti, ar šiemet dar gali sumažėti. „Kadangi viskas vyksta elektroniniuose aukcionuose, mes kainų nenustatome – jas nustato patys pirkėjai, todėl jos gali augti tiek, kiek kels pačios perkančios bendrovės. Tikslią kainą pasakyti labai sudėtinga“, – pastebi J. Girinas.

Tuo pat metu kirtimo atliekų kainos išaugo daugiau nei per pusę: Tauragės miškų urėdijoje – 62 proc. – nuo 32 iki 52 litų, o Kėdainių – 65 proc. – nuo 35 iki 58 litų už kubinį metrą.

R. Piecios teigimu, kirtimo atliekų kainų šuolis yra visiškai natūralus, nes metų pradžioje buvusi kaina nepadengdavo net gamybos kaštų, tad šiuo metu kainos beveik susilygino.

„Kol kas miškų urėdijos parduoda apie pusę visų turimų medienos kirtimo atliekų, o biokuro gamintojai, atsižvelgdami į kainą ir energetinį naudingumą, mieliau renkasi medieną – matyt, tai labiau apsimoka. Iš to galima spręsti, kad malkų kainos lubų dar nepasiekė, o pasiekus, išaugs kirtimo atliekų paklausa ir kaina“, – prognozuoja Anykščių miškų urėdas Sigitas Kinderis.