Verslas

2015.02.12 21:36

Javų derlius geras, bet žadėto rekordo nebus

Salomėja Pranaitienė, LRT Televizijos laida „Šiandien“2015.02.12 21:36

Prasidedant javapjūtei, augintojai mažina rekordinio derliaus prognozę. Vietoje anksčiau planuotų 4 mln. tonų, dabar ketinama prikulti apie 3,5 milijono. 

Prasidedant javapjūtei, augintojai mažina rekordinio derliaus prognozę. Vietoje anksčiau planuotų 4 mln. tonų, dabar ketinama prikulti apie 3,5 milijono, praneša LTV naujienų laida „Šiandien“.

Pirmieji kvietrugių hektarai kertami ne itin derlingose dzūkų žemėse Varėnos rajone. Kol kas, pasak bendrovės vadovo, derlius neblogas – byra po 30 tonų iš hektaro.

Nesiskundžiama ir jau nuimtų rapsų derliumi.

„Svarbiausia, geri orai ir sveikata, kad technika nelūžtų, negestų. Stengiamės, sandariname viską, žiūrime, kad mažesni nuostoliai būtų“, – kalbėjo kombainininkas Vytas Šmigelskas.

Bendrovė augina daugiau nei 1,2 tūkst. hektarų įvairių javų. Netrukus kombainai pasuks į rugių laukus.

„Rugiai šiemet gerai atrodo – lygus pasėlis, neguldytas. Turėtų būti 3 ir daugiau tonų iš hektarų. Kaip mūsų, dzūkiškomis, sąlygomis, reikia pabrėžti, tai neblogas derlius prognozuojamas.  Bet karti patirtis rodo, kad kol derlius nėra aruoduose – džiaugtis dar anksti“, – tvirtino Varėnos rajono bendrovės „Tėviškė“ vadovas Vytautas Ramanauskas.

Javapjūtė šiomis dienomis prasidėjo ir daugelyje Suvalkijos, vidurio Lietuvos rajonų. Dažniausiai kuliami rapsai, kiti žiemkenčiai.

Žemdirbiai skaičiuoja grūdų prikulsiantys daugiau nei pernai, o jų supirkimo kainos taip pat didesnės. Dabar už maistinių kviečių toną mokama 850 litų, už rugius – iki 700 litų.

Tačiau žadėto rekordo – 4 mln. tonų grūdų, pasak augintojų, nebus. Mat dėl lietingų orų kai kur išguldyta nemažai javų.

„Rizikinga sudaryti sutartis, neturint grūdų aruode. Jau ūkininkai pamokyti, tai  jie neskuba sudaryti didelių sutarčių, kadangi nežinai, ką nupjausi. Tai tikrai rizikinga“, – sakė Grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Romas Majauskas.

Pagal Žemdirbystės instituto prognozes, žieminių kviečių derlius turėtų siekti daugiau nei 3,2 tonų iš hektaro. O žemdirbiai prikulti turėtų iki 3,5 mln. tonų – panašiai kaip ir 2008-aisais.

Anot specialistų, jeigu tęsis lietūs, tai turėsime mažiau maistinių kviečių, daugiau prastesnių pašarinių grūdų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt