Verslas

2015.09.08 13:45

Vengrijos vyriausybė antrą kartą mažina elektros kainas

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vengrijoje minint 1956-ųjų sukilimo prieš sovietus metines rengiamos dvi demonstracijos – už ir prieš Viktoro Orbano vedamą centro dešiniųjų vyriausybę.

Vengrijoje minint 1956-ųjų sukilimo prieš sovietus metines rengiamos dvi demonstracijos – už ir prieš Viktoro Orbano vedamą centro dešiniųjų vyriausybę.

Nors valdančioji partija „Fidesz“ Europos Komisiją (EK) ir dalį protestuotojų piktina esą pernelyg tautine politikos vizija, centro dešinieji turi ir daugybę šalininkų. Vienas iš „Fidesz“ kozirių – kryžiaus žygis prieš užsienio energetikos koncernus. Valdantieji jau antrą kartą šiais metais užsienio investuotojų sąskaita mažina energijos kainas.

Viena kalbinta vengrų šeima sako, kad dešimčia procentų metų pradžioje sumažintos elektros, dujų ir šildymo kainos šiemet sutaupys tiek, kiek šeima šiems mokesčiams išleidžia per mėnesį – maždaug tris šimtus septyniasdešimt litų.

Centro dešiniųjų dominuojamas parlamentas kainą rėžia dar vienuolika procentų, o ūkio ministras sako, kad iki rinkimų kitų metų gegužę kainą galima dar sumažinti.

Savo įtaką energetikos sektoriuje plečianti vyriausybė taip siekia didinti piliečių perkamąją galią, esą vartodami vengrai sumokės daugiau mokesčių. O tai padėtų sumažinti beveik 80 proc. nuo BVP siekiančią valstybės skolą.

Mažėjančiomis kainomis nepatenkinti Vengrijos energetikos sektoriuje dominuojantys Vokietijos, Prancūzijos ir Italijos koncernai, kurie skundžiasi, kad vyriausybė laiko juos agresyviais kolonistais, o ne naudą nešančiais investuotojais.

„Na gerai, kainą jie nurėžė dešimčia procentų. Dabar eilė dar dešimčiai. O kas nutiks, artėjant rinkimams? Ir vėl? Kai mums reikės prašyti finansų iš bankų, jų negausime. Bankai nenori mums duoti pinigų. Ar reikės uždaryti verslą ir traukti namo?“, – esama padėtimi piktinasi „EON“ energetikos koncerno atstovas Ericas Depluetas.

Tuo metu „Fidesz“ partijos lyderis parlamente Antal Rogan kompanijas kaltina neinvestuojant savo pelno į Vengrijos rinką.

„Nepamirškite, kad po privatizacijos šios bendrovės deklaravo šimtus milijardų forintų pelno, jį išgabeno iš šalies. Manau, kad tarp minėtoje sumoje dar nėra pinigų, kuriuos jie valstybei nurašė kaip išlaidas ir kuriuos reikėjo sumokėti vengrų šeimoms. Šios bendrovės dabar mus puola jau ne per teismus, o per Briuselio biurokratiją.“, – teigia Vengrijos parlamentaras.

EK, kurią piktina Vengrijos priimta esą pernelyg tradicinių vertybių konstitucija, grasinanti demokratinėms laisvėms, šalies kovos su energetikos koncernais teisėtumo kol kas nekomentuoja. Apžvalgininkai sako, kad energetika – „Fidesz“ koziris prieš artėjančius rinkimus.

Visuomenės apklausos rodo, kad palaikymas partijai svyruoja nuo 40 iki 50 proc., o kairiųjų partijų opozicija, nors ir sugebėjo šiandien surengti vieningą mitingą, pernelyg suskilusi, kad rinkimuose valdantiesiems mestų įtikinamą iššūkį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt