Verslas

2013.10.23 07:33

R. Šadžius: koalicijos partnerių iniciatyvą vertinu griežtai neigiamai

Edmundas Jakilaitis, LRT televizijos laida „Dėmesio centre“, LRT.lt2013.10.23 07:33

Gali būti, kad didžiausi mūšiai dėl kitų metų biudžeto dalybų vyks tarp valdančiosios koalicijos partnerių? Apei tai – žurnalisto Edmundo Jakilaičio pokalbis su finansų ministru Rimantu Šadžiumi.

Gali būti, kad didžiausi mūšiai dėl kitų metų biudžeto dalybų vyks tarp valdančiosios koalicijos partnerių? Apei tai – žurnalisto Edmundo Jakilaičio pokalbis su finansų ministru Rimantu Šadžiumi.

- Pone ministre, apie kitų metų biudžetą nėra ką daug diskutuoti: jis gana padorus, finansinė drausmė užtikrinta, nes pajamos auga, deficitas mažėja. Bet kur ambicijos? Kur socialinio draudimo reforma, kur žadėti mokesčių pakeitimai, mažinantys darbo apmokestinimą?

- Mokesčių pakeitimai įsigalioja nuo sausio 1 dienos. Reikia pabrėžti, kad Vyriausybė pirmą kartą laiku pateikė mokesčių įstatymo pakeitimus. Tai padaryta birželį ir Seimas jiems pritarė. Manau, tai gera praktika, kurios reikia laikytis ir toliau. Nuo kitų metų didėja neapmokestinamų pajamų dydis, atsiranda papildomos lengvatos šeimoms, auginančioms vaikus. Taip pat bus papildomai apmokestintos pajamos, kurias žmonės gauna iš savo kapitalo – palūknų, vertybinių popierių prekybos pelno. Kiti didesni mokesčių pakeitimai yra rengiami 2015 metams. Kitų metų liepą tai bus priimta ir paskelbta.

- O socialinio draudimo reforma? Buvo žadama, kad bazinė pensija bus perkelta į valstybės biudžetą jau nekalbant apie kitas esmines reformas.

- Bazinės pensijos perkėlimas į valstybės biudžetą ir yra esminė reforma. Tai nėra lengva padaryti. Dirbame, diskutuojame, ginčyjamės, susiduriame su rimtais teisiniais sunkumais. Tinkiamai nepasiruošus, nepriėmus iš įstatymų iš anksto, nedavus laiko pasiruošti ne tik verslui, bet ir valstybės institucijoms, tokios reformos neįsivaizduojamos.

- Nespėjote to padaryti?

- Taip, kitiems metams nespėjome ir tai atvirai pasakėme dar pirmą šių metų pusmetį, kai pateikėme mokesčių įstatymo pakeitimus.

- Kalbant konkrečiai apie biudžetą, švietimui skirti pinigai, tiksliau jų dalis biudžete nuo bendrojo vidaus produkto mažėja. Kuo tai aiškinate?

- Nieko nepadarysi, mūsų biudžeto augimas nėra labai didelis, reikia perskirstyti lėšas. ES lėšos, kurias gausime kitąmet, taip pat mažėja. Taigi yra įvairių priežasčių. Prasideda naujas programavimo laikotarpis. Žemės ūkyje mums nepavyko įsisavinti 400 milijonų litų planuotų lėšų. Todėl skaičiai gali taip „sužaisti“, kad švietimui lėšos mažėja. Tačiau mokinio krepšelis didėja, nes mokinių mažėja, „krepšelių“ yra mažiau.

- Jūs turite mokyklinio amžiaus vaikų. Jie lanko būrelius?

- Taip.

- Būrelius Lietuvoje lanko viso labo kas penktas mokinys. Jeigu lėšos švietimui nebūtų mažinamos, galima būtų jas skirti ir popamokinei veiklai, juk tai viena didžiausių problemų šiuo metu?

- Tam, kad ši sistema veiktų, reikia gerokai daugiau pinigų. Be to, švietimo sistemoje yra dideli kontrastai tarp skirtingų regionų ir savivaldybių. Kai kur švietimo įstaigos yra įklimpusios į skolas už šildymą, komunalines paslaugas. Tai problema, kurią reikai spręsti. Be to, labai skiriasi ir švietimo įstaigų būklė. Yra apie du tūkstančiai mokyklų, kurių būklė labai prasta, joms sutvarkyti reikia didelių sumų.

- Tačiau sutikite: keistai atrodo pinigų mažinimas švietimui, kai valstybė pamažu lipa iš krizės? Kitąmet šveitimui bus skirta mažiau nei 5 proc. BVP.

- Numatyta suma švietimui kitąmet auga 190 mln. litų nuo visos bendros skiriamos sumos. Be abejo, tai mažiau, negu bendras išlaidų augimas. Tačiau skaičiuojant procentais nuo bendrojo vidaus produkto, gali būti, kad išlaidos švietimui mažėja. Nepamirškime ir apmaudaus fakto, kad mes į viešuosius fondus surenkame pakankamai mažą procentą nuo BVP. Šešėlinė ekonomika, deja, yra šalia mūsų. Taigi tėvai, turintys nepilnamečių vaikų, turėtų taip pat pagalvoti, kad pirkdami kontrabandines cigaretes jie skriaudžia ir savo vaikus.

- Ministre, bėdų dėl biudžeto gali pridaryti ir valdančiosios koalicijos partnerių iniciatyvos. Štai Seime net 33 „darbiečių“ ir juos palaikančiųjų parašais įregistruotos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma mažinti PVM šviežiai mėsai, daržovėms, vaisiams ir panašiai. Ką Jūs darysite?

- Sutarėme, kad šitos pataisos nebus priimamos. Pirmadienį tai buvo sutarta koalicijos taryboje. Iš tiesų, tai diskutuotini klausimai – skirtingi žmonės mąsto skirtingai. Aš asmeniškai griežtai neigiamai vertinu iniciatyvas dėl PVM lengvatų, nes namatau ekonominės jų prasmės. Tai tik biudžeto praradimai, kurių mes negalime sau leisti.

- Kuo Jūs aiškinate tokias koalicijos partnerių iniciatyvas? Žmonės dirbo, kūrė įstatymus ir dabar juos išmes į šiukšlių dėžę?

- Atsakysiu kiek paradoksaliai: man smagu, kad net valdančioje koalicijoje gali būti skirtingų nuomonių. Su viena nuomone mes seniau ilgai gyvenome. Kad vyksta diskusija tarp koalicijos partnerių ir net valdančiųjų partijų viduje, manau, labai sveika.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt