Verslas

2013.10.22 16:56

Vilniaus biudžetas kitąmet gali būti papildytas 100 mln. litų

BNS 2013.10.22 16:56

Seimas pradeda diskusijas, ar Vilniaus miestui skiriamą gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį kitąmet didinti 6 procentiniais punktais iki 48 procentų. Pasak finansų ministro, dėl tokio sprendimo Vilniaus miestas kitais metais papildomai gautų apie 100 mln. litų pajamų.

Seimas pradeda diskusijas, ar Vilniaus miestui skiriamą gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį kitąmet didinti 6 procentiniais punktais iki 48 procentų. Pasak finansų ministro, dėl tokio sprendimo Vilniaus miestas kitais metais papildomai gautų apie 100 mln. litų pajamų.

Padidinus GPM dalį, siekiama sumažinti maždaug 1 mlrd. litų siekiančią sostinės skolą.  

Seimas antradienį po pateikimo priėmė (už balsavo 79, susilaikė 14 parlamentarų) svarstyti tai numatančias Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymo pataisas, kurios taip pat siūloma Mažeikių savivaldybei palikti visą ten surinktą GPM (dabar - 99 proc.).

„Tvarkietis“ Andrius Mazuronis priekaištavo, kad didindama Vilniui skiriamą GPM dalį, valstybė finansuos skolas, „atsiradusias iš utopinių Vilniaus valdžios projektų“.

„Todėl, aš manau, kad savivaldybė ir dabartinė jos valdžia absoliučiai nesusitvarko su elementariu, ūkišku ir efektyviu miesto valdymu. Manau, kad tokio procento, tokio reikšmingo procento pervedimas, būtų kaip ir pasakymas, kad Seimas toleruoja neatsakingą finansinę miesto valdžios politiką“, –  teigė parlamentaras.

Konservatorius Kęstutis Masiulis  pareiškė, kad GPM dalies didinimas Vilniui yra neišvengiamas, nes miestas gali bankrutuoti: „Sprendžiame, ar leisti Vilniaus miesto savivaldybei bankrutuoti ir turėti didžiulę problemą visai valstybei. Tos savivaldybės bankroto ar finansinio nemokumo pasekmes jaustų ne tik gyventojai, įmonės, bet ir visa valstybė. Aš matau šitą sprendimą kaip gelbėjimosi rato metimą Vilniaus savivaldybei“.

Finansų ministras Rimantas Šadžius, pristatydamas pataisas, sakė, kad Vilniaus valdžia turi problemų, planuodama pajams ir išlaidas, tačiau miesto biudžeto planavimu jis siūlo susirūpinti partijoms, kurių atstovai dirba Vilniaus taryboje.

„Sutinku, kad Vilniuje yra rimtų problemų, planuojant  miesto biudžetą. Dabartinė taryba jau yra žengusi nemažai žingsnių į priekį, optimizuodama išlaidas, bet tų žingsnių nepakanka“, – antradienį Seime teigė R.Šadžius.

„Paties biudžeto (Vilniaus miesto biudžeto – BNS) planavimu turėtų rūpintis taip pat čia (Seime – BNS) atstovaujamų partijų atstovai Vilniaus miesto savivaldybėje. Todėl kviesčiau valdančios Vilnių koalicijos narius pasirūpinti, kad lėšos būtų išleidžiamos racionaliai“, – pridūrė R.Šadžius.

Ministras sako, kad  „su Vilniumi bėdos tęsiasi jau daug metų“.

"Tos bėdos jau ne vien Vilniaus, o visų savivaldybių, kadangi savivaldybėms, kurioms reikia skolintis, pavyzdžiui, perfinansavimui įgyvendinant Europos Sąjungos lėšomis finansuojamus projektus, susiduria su bankų santūrumu. Bankai baksnoja į Vilnių ir sako, kad jiems kelia nerimą mūsų municipalinio sektorius finansų tvarumas“, – pripažino R.Šadžius.

Pasak jo, dėl to, kad didinama GPM dalis, Vilniaus miestas kitais metais papildomai gautų 101 mln. litų pajamų, o šias lėšas galės skirti tik skoloms dengti.

„Tai nereiškia, kad Vilniaus miesto savivaldybė galės laisvai disponuoti šitomis lėšomis. Į įstatymo projektą, kurį aš šiandien jums pristatau, mes įrašėme keletą saugiklių, kurie užtikrintų, kad papildomos lėšos, ypatingai Vilniuje, būtų nukreiptos spręsti savivaldybės kreditorinio įsiskolinimo problemas“, – teigė ministras.

Tačiau anot jo, kai Vilniaus skola sumažės, papildomas pajamas iš padidintos GPM dalies bus galima naudoti savo nuožiūra.

Vilniaus meras Artūras Zuokas anksčiau yra teigęs, kad sostinės finansines problemas pradėtų spręsti jai tenkančios GPM dalies padidinimas iki 60 procentų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.