Verslas

2013.10.23 11:15

2014 m. valstybė gyvens dar vis priveržtu diržu

Reda Gilytė, Jevgenijus Bardauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.10.23 11:15

Seime pristatytas kitų metų biudžetas atpalaiduoti diržų dar neleidžia, teigia Vyriausybė. Nors didesnių algų gali tikėtis statutiniai pareigūnai, valstybės tarnautojai, tačiau kultūros darbuotojų algų didinimui konkrečios sumos nenumatyta. Pensijų kompensavimo kitais metais nesulauks ir senjorai. Ekonomikos ekspertai atkreipia dėmesį, kad ateinančių metų biudžetas neturėtų sutrukdyti Lietuvai 2015 metais įsivesti euro.

Seime pristatytas kitų metų biudžetas atpalaiduoti diržų dar neleidžia, teigia Vyriausybė. Nors didesnių algų gali tikėtis statutiniai pareigūnai, valstybės tarnautojai, tačiau kultūros darbuotojų algų didinimui konkrečios sumos nenumatyta. Pensijų kompensavimo kitais metais nesulauks ir senjorai. Ekonomikos ekspertai atkreipia dėmesį, kad ateinančių metų biudžetas neturėtų sutrukdyti Lietuvai 2015 metais įsivesti euro.

Šnekėti apie krizės pabaigą, piešti rožine spalva yra gerokai per anksti, pristatydamas kitų metų valstybės biudžetą teigė finansų ministras Rimantas Šadžius. Tačiau didesni atlyginimai biudžete numatyti – tiesa, tik kelioms grupėms.

„Pagal konstitucinio teismo sprendimą, visiems tarnautojams bus atstatytas atlyginimas, taip pat bus didinami atlyginimai statutiniams darbuotojams ir šitą didinimą darys pats Policijos departamentas, ieškodamas įvairiausių galimybių per priemokas, per priedus, per papildomą naktinį darbą, taip pat ieškosim galimybių ir tiems biudžetininkams, kurių atlyginimai santykinai mažiausi“, – teigė premjeras Algirdas Butkevičius.

Ir geruoju, ir piktuoju didinti atlyginimus reikalavusiems kultūros darbuotojams eilutės biudžete neatsirado. Kai kuriems renginiams, pavyzdžiui, Dainų šventei, pinigų šiek tiek numatyta, tačiau algoms – ne. Kultūros ministras Šarūnas Birutis teigia, kad tam reikėtų 49 mln. litų, tačiau galbūt pavyks rasti tik 25 mln. litų.

„Dėl esminio dalyko mes dar turim susitarti, tai yra dėl kultūros darbuotojų algų didinimo ir atrodo, kad visi sprendimai linksta į pozityviąją pusę. Aš manau, kad kitais metais kultūros darbuotojai turi pajusti padidėjimą, nors ir nedidelį“, – teigia kultūros ministras.

Svarstant biudžetą opozicijos strėlės biudžetui nebuvo labai aštrios: parlamentarai aptiko ir gerų, ir blogų dalykų.

„Atsigaunant ekonomikai, Lietuvai išeinant iš krizės jūs kitų metų biudžete turėsit 1,2 mlrd. lėšų, kurias galėsite perskirstyt. Nors jūs skaičiuojate tik 800 mln. Bet po penkerių metų krizės tai ženkli suma“, – sako konservatorių-krikdemų frakcijos pirmininkas Andrius Kubilius.

„Galima sakyti, kad biudžetas yra nejautrus, nes dangstantis Konstitucija dėl atlyginimų didinimo (...) lieka nepaliestas klausimas dėl kitos gausesnės visuomenės grupės – pensininkų – ir jų pensijų kompensavimas nėra numatytas“, – sako Gintaras Steponavičius, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojas.

N. Mačiulis: valdininkų atlyginimai vis vien per maži

Finansų ekspertai pabrėžia, kad Lietuvos ekonomika dabar yra saikingo ekonomikos augimo ruože ir tai leidžia tikėtis saikingo biudžeto pajamų didėjimo.

„Šitas biudžetas sudarytas vadovaujantis finansinio stabilumo principu, ir, nepaisant tam tikrų didėjančių reikalavimų iš įvairių visuomenės grupių, vis dėlto tie reikalavimai bus įgyvendinami sakingai ir laipsniškai. Manau, kad toks biudžetas tikrai neturėtų sutrukdyti mums įsivesti euro. Ir ne tik dėl to, kad biudžeto deficitas bus numatytas gerokai mažesnis negu 3 proc. BVP, bet ir dėl to, kad jis numatytas remiantis tikslu, kad ateityje pavyks pasiekti subalansuotą biudžetą“, – sako SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

„Problema nebuvo išspręsta. Mes dabar jau augant ekonomikai matome daugiau galimybių šiek tiek padidinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus, bet jie vis tiek nepakyla iki tokio lygio, kuris motyvuotų jaunus, talentingus žmones dirbti valstybiniame, viešajame sektoriuje, o ne privačiame“, – sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Valstybės biudžeto pajamos su ES ir kita parama kitąmet turėtų siekti per 25 mlrd. litų, deficitas – 851 mln. litų. Ateinančiais metais į biudžetą planuojama surinkti apie 800 mln. litų daugiau pajamų nei šiais metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt