Verslas

2013.10.22 12:14

Finansų ministras R. Šadžius: kalbėti apie krizės pabaigą dar anksti

15min.lt2013.10.22 12:14

Lietuvos ekonomika augs. Didės atlyginimai, mažės nedarbas. 2016 metais Lietuva galbūt gaus daugiau pajamų nei turės išlaidų. Tačiau Seime kitų metų biudžeto projektą pristatęs finansų ministras Rimantas Šadžius aiškino, kad kalbėti apie krizės pabaigą kol kas yra anksti.

Lietuvos ekonomika augs. Didės atlyginimai, mažės nedarbas. 2016 metais Lietuva galbūt gaus daugiau pajamų nei turės išlaidų. Tačiau Seime kitų metų biudžeto projektą pristatęs finansų ministras Rimantas Šadžius aiškino, kad kalbėti apie krizės pabaigą kol kas yra anksti.

Finansų ministerija prognozuoja, kad šalies ūkis kitąmet augs 3,4 proc., 2015 ir 2016 metais augimas dar paspartės.

Tam, kad Lietuvos ekonomika vystytųsi tvariai ir stabiliai, svarbu, kad ir Europos Sąjungoje būtų palankios ekonominės tendencijos.

„Euro zonos finansinio stabilumo rizika jau yra suvaldyta. Patys dalyvaujame kuriant bankų sąjungą, ji turėtų prisidėti prie euro zonos stabilumo. Žinoma, daug kas priklausys nuo to, kaip kitos ES valstybės įgyvendins struktūrines reformas“, – sakė R. Šadžius.

Pasak jo, svarbu, kaip tas reformas įgyvendins Pietų Europos valstybės, kurioms esą sekasi visai neblogai.

„Jei viskas klostysis gerai, šalies ekonomikos augimas bus spartesnis“, – sakė R. Šadžius.

Numatoma, kad 2016 metais valstybės pajamos viršys valstybės išlaidas.

Tačiau geros Finansų ministerijos prognozės dar nereiškia, kad krizė baigėsi.

„Mes iš krizės duobės dar neišsiropštėme, todėl kalbėti apie krizės pabaigą dar yra gerokai per anksti“, – finansų ministras pabrėžė, kad reikia įvertinti visas išorės ir vidaus rizikas Lietuvos ekonomikai.

Šiemet Lietuvos skola turėtų nebedidėti (procentine išraiškia, bet greičiausiai augs absoliučiais skaičiais – 15min.lt) ir siekti 39,7 proc.. bendrojo vidaus produkto (BVP). 2014 ir 2015 metais skolos lygis turėtų stabilizuotis.

„Jeigu ekonomika augtų žymiai sparčiau nei mes planuojame, tas procentas gali būti mažesnis. Bet negalime kalbėti apie stabilią skolos mažėjimo tendenciją“, – sakė finansų ministras.

Valstybė tikisi surinkti 29,8 mlrd. Lt pajamų, o išleisti – milijardu daugiau (30,8 mlrd. Lt). Finansų ministerijos parengtame biudžeto projekte numatoma, kad kitų metų biudžeto pajamos bus 3 proc. didesnės nei šiemet. Daugiau pajamų tikimasi gauti iš ekonomikos augimo, geresnio mokesčių surinkimo, atlyginimų didėjimo. Dalis padidėjusių pajamų bus skirta vykdyti Konstitucinio Teismo nutarimą, įpareigojantį atkurti koeficientus ir priedus valstybės tarnautojams, teisėjams bei pareigūnams, taip pat valstybines pensijas, kurios kitąmet turi pasiekti iki krizės buvusį lygį.

Biudžetą po pateikimo svarstys visi Seimo komitetai.