Verslas

2013.10.21 14:39

Greičiausiai bus ieškoma, kas galėtų tirti Lietuvos skalūnų sluoksnius

JAV kompanija „Chevron“ pasitraukė iš skalūnų žvalgybos ir gavybos konkurso, tačiau tai nereiškia, kad skalūnų sluoksniai Lietuvoje liks nepaliesti. Kitą savaitę bus sprendžiama, kaip kviesti kitas kompanijas į Lietuvą ieškoti skalūnų dujų.

JAV kompanija „Chevron“ pasitraukė iš skalūnų žvalgybos ir gavybos konkurso, tačiau tai nereiškia, kad skalūnų sluoksniai Lietuvoje liks nepaliesti. Kitą savaitę bus sprendžiama, kaip kviesti kitas kompanijas į Lietuvą ieškoti skalūnų dujų.

„Chevron“, laimėjusi konkursą žvalgyti skalūnų dujas Lietuvoje, to nedarys. Apie tai liudija ne tik kompanijos oficialus pareiškimas, bet ir faktas, kad ji laiku nesumokėjo leidimo mokesčio.

Todėl skalūnų žvalgybos ir gavybos konkursas turės būti laikomas neįvykusiu. Kitą savaitę Aplinkos ministerijos komisija taip pat svarstys, ką daryti toliau – visiškai nutraukti ar kviesti iš naujo kompanijas dalyvauti konkurse.

Pirmadienį Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis aiškino, kad turės būti priimtas ne tik formalus sprendimas, bet greičiausiai reikės apsispręsti ir valdančiosioms partijoms.

„Turėtume pasitarti, pagalvoti ir priimti išmintingiausią sprendimą“, – žurnalistams sakė aplinkos ministras.

Jeigu konkursas bus nutrauktas, prieš skelbiant naują reikės atlikti strateginį pasekmių aplinkai vertinimą (SPAV).

„Jeigu bus nutarta, kad bus skelbiamas naujas etapas, naujas šaukimas, aš kaip tik bandau aiškintis teisiškai, kaip tai būtų. Įsivaizduoju, kad turėtų būti tęsinys pirmo šaukimo“, – sakė V. Mazuronis.

Paklaustas, kas galėtų dalyvauti kitame konkurse arba šaukime ieškoti skalūnų dujų, aplinkos ministras sakė, kad pretendentų yra daug.

„Lygiai kaip ir pirmuoju šaukimu. Pirmasis šaukimas buvo tarptautinis, jame galėjo dalyvauti visos pasaulio įmonės, kurios atitiko tam tikrus ten sudėtus kriterijus. Lenkijoje žvalgybą vykdo, man atrodo, kelios dešimtys įmonių, ta pati mūsų „Orlen Lietuva“, kiek žinau, Lenkijoje daro porą gręžinių.“

Skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos Šilutės–Tauragės plote konkurse dalyvavo vos viena įmonė – „Chevron“.

„Čia gi atviras konkursas, niekam neuždrausta dalyvauti, kaip ir prieš tai buvo. Man tik labai gaila, kad prieš tai pasiliko tik vienas dalyvis – „Chevron“, kuris nusprendė išeiti. Manau, kuo daugiau dalyvių būtų buvę pirmame etape, tuo geriau – vienas išeina, dar būtų likę trys keturi, būtų smagiau“, – sakė V.Mazuronis.

Spalio pabaigoje jis ketina susitikti su „Chevron“ atstovais.

„Kokius „Chevron“ pusė matys reikalingus klausimus pasikalbėti, tuos aš pasiruošęs aptarti“, – V.Mazuronis sakė, kad susitikimo tema nėra konkretizuota.