Verslas

2015.09.08 13:45

Lietuvių bendrovei uogas rinko bei pardavė miręs latvis

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Siekdama nuslėpti apie 50 tūkst. litų mokėtinų mokesčių, Lietuvos bendrovė nurodė, kad vidutiniškai vienas latvis per sezoną jai surinkdavo per dvi tonas uogų.

Siekdama nuslėpti apie 50 tūkst. litų mokėtinų mokesčių, Lietuvos bendrovė nurodė, kad vidutiniškai vienas latvis per sezoną jai surinkdavo per dvi tonas uogų.

Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcijos darbuotojai įmonėje, superkančioje uogas iš fizinių asmenų ir tiekiančioje jas kitai Lietuvos uždarajai bendrovei, atliko mokestinį patikrinimą. Patikrinimo metu buvo pateikti pirminiai buhalterinės apskaitos dokumentai, kuriuose nurodyta, kad didžiąją dalį produkcijos – beveik 78 tonas mėlynių ir bruknių – bendrovė įsigijo iš 35 Latvijos piliečių.

Įmonė su miško gėrybių pardavėjais latviais sudarė identiškas sutartis ir iš savo kasos išmokėjo per 330 tūkst. Lt. Be to, už visas uogas atsiskaitė tik grynaisiais pinigais. Plačiau sandorių sudarymo aplinkybių negalėjo pakomentuoti ir pats įmonės vadovas.

Norėdama išsiaiškinti, ar šie sandoriai nebuvo fiktyvūs, Vilniaus AVMI kreipėsi į Latvijos kolegas. Kaimyninės šalies mokesčių administratoriaus darbuotojai apklausė fizinius asmenis, kurie buvo minimi Lietuvos bendrovės dokumentuose. Visi apklaustieji paneigė turėję sandorių su lietuvių bendrove ar gavę nors kokių išmokų.

Be to, paaiškėjo, kad vienas iš latvių sutarties sudarymo metu jau buvo miręs. Iš Latvijos mokesčių administratoriaus pateikto atsakymo tapo aišku, kad su latviais sudarytos sutartys ir buhalterinės apskaitos dokumentai neturi juridinės galios.

Kadangi juridinės galios neturinčius dokumentus pasirašė pats bendrovės direktorius, išmokėti grynieji pinigai patikrinimo metu buvo priskirti jo pajamoms. Atsižvelgusi į nustatytas faktines aplinkybes ir iš Latvijos mokesčių administratoriaus gautą informaciją, Vilniaus AVMI konstatavo, kad savo veiksmais įmonė siekė nuslėpti direktoriui išmokėtus dividendus ir išvengti šių apmokestinimo.  Bendrovė pripažino savo kaltę, o jai papildomai apskaičiuota beveik 50 tūkst. Lt gyventojų pajamų mokesčio.