Verslas

2015.09.08 13:45

Pusmilijoninis šiauliečio atlyginimas – bandymas giliau įlysti į „Sodros“ kišenę

Šių metų birželio mėnesį vienas Šiauliuose registruotos įmonės vadovas turėjo pasijusti labai laimingas: jam skirtas beveik 543 tūkst. Lt dydžio atlyginimas. Tiesa, įspūdingo dydžio darbo užmokestis jo ilgai nedžiugino. Šiaulių apskrities vyriausiame policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo sukčiavimo.

Šių metų birželio mėnesį vienas Šiauliuose registruotos įmonės vadovas turėjo pasijusti labai laimingas: jam skirtas beveik 543 tūkst. Lt dydžio atlyginimas. Tiesa, įspūdingo dydžio darbo užmokestis jo ilgai nedžiugino. Šiaulių apskrities vyriausiame policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo sukčiavimo.

Vyro gautomis pajamomis Šiaulių „Sodros“ skyrius susidomėjo po to, kai įmonė pateikė finansinę ataskaitą, kurioje nurodytas vadovo atlyginimas už birželio mėnesį – 542 758,5 Lt. Įtariama, kad vadovo atlyginimas iki pusės milijono litų išaugo tikintis ateityje gauti didesnę pensiją.

Pasirodo, kad tai – ne vienintelis atvejis, kai darbuotojų atlyginimai „išpučiami“ galimai tikintis didesnės naudos sulaukus pensijos.

„Sodros“ atstovas Martynas Žilionis patvirtino, kad šiauliečio atvejis nėra pirmas, tačiau suskaičiuoti, kiek tokių piktnaudžiautojų yra, būtų sudėtinga.

„Nuolat aiškinamės, ar draudėjų ir apdraustųjų pateikiami duomenys yra tikri, ar jiems mokamos išmokos ir jų sumokamos įmokos yra teisingos. Taigi, tai – ne pirmas atvejis. Tačiau pasakyti tikslų tyrimų skaičių gerokai užtruktų, nes juos inicijuoja visi teritoriniai skyriai, o kiekvieno tyrimo stadija ir baigtis skirtinga“, - komentavo pašnekovas.

Pasak M. Žilionio, atlyginimo pokyčio įtaka būsimai pensijai priklauso nuo kiekvieno žmogaus asmeninės darbo patirties.

„Jeigu asmuo didesnę dalį profesinės karjeros uždirbo didesnes pajamas, tuomet toks padidinimas (iki 0,5 mln. Lt – DELFI) turi mažiau įtakos būsimai pensijai. Jeigu per profesinę karjerą asmuo gavo mažesnes pajamas, vienkartinis padidėjimas gali turėti daugiau įtakos“, - aiškino pašnekovas.

Visgi atlyginimus išsididinę vadovai visi negali per daug nuskriausti „Sodros“, daugiau jiems naudos tokiu atveju sugrįžtu iš antrosios pakopos fondų.

Nesvarbu, ar mokesčiai „Sodrai“ bus mokami nuo 0,5 mln. Lt ar 1 mln. Lt, egzistuoja pensijų „lubos”.

Šiuo metu asmens, kuris turi 30 metų stažą, papildoma pensijos dalis negali būti didesnė kaip 1 116 Lt. Pagrindinė pensijos pensijos dalis – 396 Lt (110 proc. bazinės pensijos, kuri šiuo metu siekia 360 Lt).

Taip pat savo pensiją galima tikėtis pasididinti priedu už stažo metus, kuris skaičiuojamas bazinės pensijos (360 Lt) dauginant iš metų skaičiaus, kurie pradirbti jau turint 30 m. stažą. Pavyzdžiui, turint 35 m. stažo, priedas – 54 Lt).

Tačiau nepagrįstai išaugęs darbuotojo atlyginimas galėtų ženkliai padidinti antros pakopos sukauptų pinigų sumą. Šiuo metu nuo mėnesinio atlyginimo į „Sodros“ pensijos draudimui atitenka 3 proc. (nuo 1000 Lt – 30 Lt). Jeigu yra pasirašyta antros pakopos pensijos kaupimo sutartis, į privačius pensijų fondus pervedama 2,5 proc. darbo užmokesčio. Nuo kitų metų bus pervedami 2 proc. 2012 m. pensijų fondams iš viso buvo pervesta 300,5 mln. Lt, šiemet planuojama – 480,8 mln. Lt.

Kalbant apie antros pakopos pensijų fonduose sukauptas sumas, jei asmuo gauna 0,5 mln. Lt mėnesio pajamas, už jį į pensijų fondą pervedama 12,5 tūkst. Lt per mėnesį arba 150 tūkst. Lt per metus.

Pagal Lietuvos banko nurodomą tvarką, jei 62 metų asmuo pensijų fonde sukaupė daugiau kaip 227 tūkst. Lt, tai šią sumą viršijančios lėšos asmeniui išmokamos iš karto. Likusi dalis išmokama fiksuotomis išmokomis iki gyvenimo pabaigos.